150 kilometrů dlouhý závod s převýšením přes 3 tisíc metrů byl ideální pro vrchaře a klasikáře, kteří to umí v těžkých kopcích. Na závodníky čekala stoupání Tords, Grau, Claret, Sóller, Bleda a Gramola. A už v prvním stoupání Tords z pelotonu ujeli Pablo Castrillo (Kern Pharma) a právě Simon Carr. 

Za jejich zády zvýšil tempo pelotonu tým Movistar, ale dopředu se stále snažili dostat i další závodníci. Nikomu se to však nepodařilo a Carr s Castrillem měli 100 kilometrů před cílem už pět minut náskoku. Zodpovědnost za tempo pelotonu proto převzal tým UAE Emirates a v nejdelším stoupání Sóller se hlavní pole roztrhalo. Z čela pelotonu zbyla jen malá skupina a 68 km před cílem přišel první vážný útok UAE Emirates, když se zvedl Marc Soler.

GEnijTfWkAAk_Mo.jpeg

Španělský vrchař se vydal stíhat vedoucí duo a brzo se k němu přidal jeho týmový kolega Brandon McNulty a také Aleksandr Vlasov (Bora-Hansgrohe). Trojice dojížděla uprchlíky, kterým s nepodařilo dostat úplně na čelo a udržel se pouze Mattia Bais (Polti Kometa). Čtyřčlenná skupina dojela Carra a Castrilla 40 km před cílem a držela malý náskok před další skupinou, kde byl například loňský vítěz Rui Costa (EF Education-EasyPost). 

Hned v dalším stoupání se čelní skupina začala trhat, nejvíce sil měli Vlasov, McNulty a Carr, 34 km před cílem u měli přes půl minuty náskoku před Albertem Bettiolem (EF Education-EasyPost) a Alexem Aranburuem (Movistar), kteří dojeli a ujeli Solerovi. Vedoucí trio se udrželo pohromadě i přes vrchol posledního dlouhého stoupání, Carr však logicky nestřídal, nedaleko za ním totiž jel Bettiol.

McNultyho a Vlasova to nerozhodilo, Američan se dokonce rozhodl útočit a to docela daleko před cílem. V krátkém stoupání 16 km před cílem za to vzal poprvé a Vlasov s Carrem měli co dělat, aby McNultyho dostihli. Podruhé to zkusil na rovině, ani tentokrát soupeře neutrhl a naopak na to sám doplatil, když ho necelé 4 km před cílem chytily křeče. 

Carr si myslel, že se ho McNulty snaží donutit ke střídání a než pochopil, že Američan neblufuje, musel dlouho dojíždět Vlasova, který mezitím zaútočil. Rodák z anglického Herefordu dokázal ušetřit dost sil a Vlasova si po maximálním vypětí sil dojel. McNulty nemohl šlapat naplno, takže už nebyl nebezpečný a Carr ukázal, že umí udržet nervy na uzdě. 

Zůstal na druhé pozici až do spurtu a Rusa s přehledem porazil. McNulty si dojel pro třetí místo, čtvrtý skončil Aranburu, který ve sprintu porazil Bettiola. Skvělý den týmu EF Education-EasyPost potvrdil Rus Costa, který byl nejlepší ve spurtu velké skupiny a skončil šestý.

"Byl to dlouhý den," řekl vítěz závodu v cíli. "Od začátku jsem byl ve vedoucí skupině a byli jsme jen dva, takže ostatní vzadu byli čerstvější, když se přidali. Rui Costa a Alberto Bettiol byli ve druhé skupině, což mi umožnilo šetřit nohy a čekat na sprint." 

"Pět kilometrů před cílem jsem udělal další chybu, když McNulty dostal křeče, protože jsem si myslel, že si se mnou hraje," smál se britský cyklista, který vyrůstal ve Francii. "To mě málem stálo vítězství, ale naštěstí jsem se dokázal vrátit. Nejdřív jsem si hned nevěřil, ale ve skutečnosti jsem za nimi dokázal jet do kopce docela snadno. Je to pěkné vítězství na začátek roku."

Vlasov nebyl příliš zklamaný, v prvním závodě roku si vedl dobře. "Byl to těžký závod, ale to jsme očekávali. V závěru jsme jeli na plný plyn. Chtěli jsme dojet do finále s co nejmenším počtem jezdců a to se povedlo, ale bohužel jsem to nedokázal dotáhnout do konce. Přesto to byl dobrý start sezony. Prostě jsem si jel svůj závod a vlastně to byla hlavně zábava. Jsem spokojený s tím, jak to dopadlo."

Spokojený byl i McNulty, navzdory křečím. "Tým jel skvělý závod. Drželi jsme se plánu udělat závod co nejtěžší. Zaútočil jsem brzy, ale v rozhodující chvíli jsem dostal křeče do obou nohou. Takové věci se v prvním závodě sezony stávají. Jsem spokojený, protože jsem se celý den cítil dobře. V dalších závodech závodech tady na Mallorce se to určitě zlepší."