Otakar Fiala: „Cenu vnímám jako ocenění činnosti klubu za 26 let jeho činnosti.“

03.11.2019 | Jiří Vlasák, foto Jan Brychta

Otakar Fiala: „Cenu vnímám jako ocenění činnosti klubu za 26 let jeho činnosti.“

Otakar Fiala, trenér našeho aktuálně nejúspěšnějšího týmu Elkov-Author, byl v rámci akce Král cyklistiky, která proběhla v tomto týdnu v Mladé Boleslavi, oceněn jako nejlepší trenér silniční cyklistiky. Dobrý důvod položit tomuto bývalém reprezentantovi a dlouholetému trenérovi jednoho z nejlepších evropských týmů v kategorii Continental teams, několik otázek.

Co pro vás dnes z rukou organizátorů předaná cena znamená?

Za cenu děkuji. Vnímám ji však především jako ocenění našeho klubu za těch 26 let práce, kterou děláme. 

26 let je dlouhá doba. Prošli jste vývojem, kdy jste dokonce dva roky fungovali jako ProConti tým. Zdá se mi, že poslední roky se vám daří hodně, že vaše úspěchy gradují.

Je pravda, že se nám poslední tři roky daří prosadit se mezi tři nejlepší evropské celky na úrovni kontinentálních týmů. Je to dáno i tím, že máme vylepšené podmínky. Jde to ruku v ruce. Dobré výsledky podmiňují vylepšenou podporu, s lepšími podmínkami můžeme postavit kvalitnější tým. 

Czech Tour (zleva): Kukrle, Hník, Sisr, Bárta, Neumann, Otruba, Zahálka

Jsme u týmu. Prosáklo na veřejnost, že by k vám měl přijít Adam Ťoupalík. Už je známa podoba týmu na příští rok?

Je to tak, přichází Adam Ťoupalík, nahrazuje v týmu Matěje Štibingra, který skončil ze zdravotních důvodů. Jinak by měl zůstat tým nezměněný. To znamená, že nás bude zase deset. 

Znamená to taky, že klukům, kteří měli zájem jít výš, jako je Schlegel či Sisr, se to nepodařilo.

V úvahu připadal i Jakub Otruba. Kdyby se mu podařilo zajet něco na mistrovství světa, pak měl šanci. Za nejdůležitější považuju, že my jsme schopni zajistit závodníkům takový program, který jim umožňuje dostat se ven. Protože k tomu potřebujte zajet něco na úrovni, kdy si na sebe upozorníte v odpovídající zahraniční konkurenci. 

Michal Kukrle nastupuje v závěru poslední etapy Czech Tour, což mu nakonec zajstilo 3. místo. Zleva celkový vítěz Daryl Impey (Mitchelton Scott), Jakub Otruba v dresu nejlepšího mladíka, Lucas Hamilton, stájový druh Impeye a celkově 2. muž pořadí.

Sledujete konkurenční zahraniční týmy v tom, jak posilují, s ohledem na zachování pozice do třetího místa v evropském žebříčku, která vám zaručuje kvalitnější závodní program?

Náš hlavní hendikep oproti těmto konkurentům spočívá v tom, že oni na rozdíl od nás jezdí souběžně dva programy, zatímco my s deseti členným kádrem pouze jeden. V letošním roce jsme se navíc potýkali se zraněními, takže jsme jezdili v 8-9 lidech a bylo to pro kluky hodně náročné. 

V Čechách se letos pořádal pro elite jediný mezinárodní závod. Vy jste absolvovali tři etapové závody v Rumunsku se stejným statutem, jako má Czech Tour. Je to politika UCI dostat cyklistiku i do zemí, kde třeba není až tak populární?

Spíš bych vyzdvihl schopnost Rumunů zorganizovat takové závody, sehnat na ně prostředky. Možná se v tom angažuje i stát. Jde o velmi dobrý způsob propagace té země. Oni Rumuni nejsou na úrovni, co si tady někdy myslíme. 

Máte pověst jednoho z nejlepších trenérů v České republice.

I tohle je o podmínkách, které máme vytvořeny, ať už od Olympu Centra sportu ministerstva vnitra, Elkovu, Authoru a dalších našich podporovatelů. Kdybychom je neměli, tak trénuju třeba mládež. 

Jan Bárta. (Je vidět, že to byla zase jednou pořádná rachota.)

Jaké jsou cíle na rok 2020?

Hlavním je účast cyklisty z našeho týmu na olympijských hrách. Nejblíž k tomu má Jan Bárta. 

Velmi děkuji za rozhovor a přeju, ať se daří i v roce 2020.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste