Peter Sagan vítězí v 1. etapě Kolem Romandie

28.04.2021 | Marek Matějka, foto Bettini

Spurterský dojezd 1. etapy Kolem Romandie vyhrál slovenský cyklista Peter Sagan. Trojnásobný mistr světa porazil Sonnyho Colbrelliho.

Náročná první etapa Kolem Romandie vedoucí krajem, kde sídlí Mezinárodní cyklistická unie (UCI), mezi městy Aigle a Martigny, byla navržena na míru Petrovi Saganovi (BORA - hansgrohe). Několik náročných stoupání závodníky unavilo, ale neroztrhalo peloton. V posledních dvaceti rovinatých kilometrech foukal tak silný protivítr, že nemohli uspět ani útočící závodníci a dojíždělo se pohromadě.

Do dlouhého úniku vyrazila skupina šesti cyklistů: Diego Ulissi (UAE Emirates), Manuele Boaro (Astana - Premier Tech), Filippo Conca (Lotto Soudal), Thymen Arensman (DSM), Robert Power (Qhubeka Assos) a Joel Suter (Švýcarsko). Skupina nedostala moc prostoru, týmy sprinterů a Ineos Grenadiers hlídaly odstup. 28 kilometrů před cílem zbyl na čele sám Arensman a sólově zdolal psolední dvě stoupání. Nejaktivnějším závodníkem na trati ale byl Suter a dostal se do vedení vrchařské soutěže.

20 kilometrů před cílem byl dostižen i Arensman. Útoky Rémiho Cavagny (Deceuninck - Quick-Step) a Stefana Künga (Groupama - FDJ) byly v silném protivětru odsouzeny k zániku. Ani další únik Cavagny, do kterého se zapojili také jeho týmový kolega Mattia Cattaneo, Sébastien Reichenbach (Groupama - FDJ) a Damien Howson (BikeExchange), neuspěl.

Peter Sagan si v závěru hlídal Sonnyho Colbrelliho (Bahrain Victorious) a čekal na správný okamžik k zahájení sprintu. Ital byl okolnostmi donucen zahájit sprint příliš brzo, Sagan si ještě chvíli počkal, objel Colbrelliho domestika, udržel za sebou Patricka Bevina (ISN) a v posledních metrech se dostal i před Colbrelliho a slaví druhé letošní vítězství.

Je to jeho druhé vítězství na Kolem Romandie, které však dělí celých jedenáct let. Sagan na Romandii startoval naposledy v roce 2010 a zvítězil v 2. etapě. Také je novým lídrem bodovací soutěže a v zítřejší 2. etapě poveze zelený dres. V celkovém pořadí udržel vedení Rohan Dennis (Ineos Grenadiers) o 9 sekund před týmovými kolegy Geraintem Thomasem a Richiem Portem. Sagan poskočil díky bonifikaci na páté místo a ztrácí jen 12 sekund.