Petr Kováč: „Český pohár v silniční cyklistice má vysokou organizační úroveň. Chybí diváci. To chceme změnit.“

25.06.2019 | Jiří Vlasák, Foto: Josef Vaishar, ČSC

Petr Kováč: „Český pohár v silniční cyklistice má vysokou organizační úroveň. Chybí diváci. To chceme změnit.“

V rámci pravidelně nepravidelných rozhovorů, jejichž cílem je průběžně mapovat činnost Českého svazu cyklistiky, speciálně pak jeho silniční komise, jsme opět oslovili předsedu silniční komise Petra Kováče, abychom zjistili, co považuje za dosavadní úspěchy, čím se silniční komise a její předseda aktuálně zabývá a proč třeba vážit cestu do Trnavy na Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice.

Jak hodnotíte své působení v čele silniční komise ČSC od svého zvolení? Co se povedlo, čeho si nejvíc ceníte, co drhne, jde pomalu, a co se vyloženě nepovedlo?

Sezóna běží a je možné ovlivnit jenom některé věci. Co se ale povedlo, je bezpochyby obohacení kalendáře U23. Tato kategorie je klíčová pro výchovu jezdců pro nejvyšší patra cyklistiky, a proto jsme se zaměřili na rozšíření možností pro naše jezdce se poměřit v mezinárodní konkurenci.  Na našem vrcholném podniku - Závodu Míru U23 Grand Prix Priessnitz Spa jely dva reprezentační výběry. To bylo hodnoceno velice pozitivně jak jezdci, tak fanoušky.  V rámci přípravy na ZM U23 se naše reprezentace ukázala také na závodech v Polsku na závodě NCupu (Orlen Nations Grand Prix: 15. Karel Vacek). Připomínám, že začátkem května se třiadvacítkáři účastnili také pěti etapového závodu Carpathian Couriers Race (8. Matěj Štibinger). Jak Závod Míru U23, tak polský podnik, byly zabezpečeny ve spolupráci s Favoritem Brno, resp. týmem Topforex-Lappiere, což je velmi ocenění hodné.  Pro doplnění: například Roman Kreuziger Cycling Academy, resp. Petr Kubias zajišťoval nedávný super úspěšný výjezd juniorů. To, že jsme navázali užší spolupráci s týmy při zajištění rozšířeného programu a to nejen u U23, je také další krok k rozvoji disciplíny. Takže to jsou konkrétní věci. V rámci silniční komise jsme ale rozjeli celou řadu projektů zaměřených například na oblast testování jezdců, konkretizace rozvoje ženské cyklistiky nebo aktualizace pravidel. Společně se snažíme, abychom postupovali co nejrychleji a nic nedrhlo.  Na odpověď, co se nepovedlo, je příliš brzo. Uvidíme, až proběhne sezóna.

 

Jak se podílel ČSC na Závodu míru U23 Grand Prix Priessnitz spa? Jak závod hodnotíte z pohledu výsledků, organizace a propagace?  

Závod Míru U23 byl tento rok skvěle zorganizován, resp. organizátor každý rok posunuje laťku nahoru, a bezpochyby se jedná o jeden ze dvou nejdůležitějších závodů v kalendáři U23 N´Cup. Bylo skvělé, že naši jeli ve dvou týmech. Výsledky našich jezdců odpovídají jejich aktuálnímu postavení v pelotonu U23 (13. Jakub Otruba). Z mého pohledu je skvělé, že i jezdci mladších ročníků měli možnost poznat na domácí půdě top závodní atmosféru a přes náročnost tohoto podniku se rozhodně neztratili. Co se týče propagace, tak Závod Míru U23 je obchodní značkou, která je skvělou reklamou pro naši silniční cyklistiku a tento podnik vždy přiláká velké množství fanoušků.

Jak se daří naplňovat Vaše předsevzetí, s nimiž jste do této funkce vstupoval?

Tato otázka je asi také předčasná.  Zatím se společně s kolegy a to nejen v komisi silniční cyklistiky snažíme posunout věci docela rychle vpřed. Vše je ale o práci a to chce nějaký čas. Nepřišel jsem do komise poroučet, ale ve spolupráci s kolegy odpracovat změny.  Mým předsevzetím bylo zapojit do spolupráce širší skupinu lidí a to se celkem daří.

Jak podle Vás probíhá Český pohár v silniční cyklistice dospělých? V jakém stádiu jsou přípravy na pohár v příštím roce?

Byl jsem na všech dosavadních akcích a viděl jsem zajímavé závody. V kategorii Elite dominuje Elkov Author, ale to je tým, který sbírá vavříny i na mezinárodním poli, ale v U23 je vidět celá řada zajímavých momentů. Zázemí ČP má vysokou organizační úroveň a to mě moc těší.  Chybí nám diváci na trati a budeme hledat pro příští roky další způsoby jak je přilákat.

Jak se ČSC podílí na přípravách společného Mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice? Proč by měl český fanoušek nelitovat času a prostředků a do Trnavy dorazit?

ČSC se v letech, kdy společné mistrovství pořádá Slovenský svaz, podílí na organizaci v omezené míře, nicméně pro českého fanouška můžu mistrovství v Trnavě jenom doporučit. Jednak to není z Čech, Moravy a Slezska vůbec daleko a jednak se představí silný peloton složený ze špičkových jezdců včetně Sagana, Hirta, Štybara, Vakoče, Bárty, Sísra atd. Při mistrovském závodě se jezdí aktivně a je vždy na co koukat.  Pro mě to je jednoznačně skvělá příležitost vidět závodění zblízka a moc se na to těším.

Jaké zajímavé a důležité plány v rámci své pozice v ČSC máte připraveny, co může fanoušek silniční cyklistiky očekávat v nejbližší době a do konce roku? Na co se můžeme těšit v příštím roce?

Momentálně žiju především operativou. Je potřeba zabezpečit celou řadu věcí: EH, ME, MS, zbývající podniky ČP atd. Koncepčně se ale kromě výše uvedených témat určitě budeme zabývat spoluprací s Komisí mládeže na přípravě jejich poháru v roce 2020.  Na konci listopadu bychom veřejnost rádi seznámili s celou řadou novinek, které budou připraveny pro sezónu 2020. Nevylučuji, že s nějakými novinkami přijdeme ještě před tímto termínem. Nechte se překvapit.

Děkuji za rozhovor a ať se daří!

 Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


bond
Dostat diváky na silniční závody je asi u nás moc těžký..cyklisti jsou tady výborní a cyklistika je hrozná dřina.Pomalu se zájem zvedá,ale fandové nejsou ani na fotbale. Kdo by lezl na kopce,nebo jen na čumendu,jak to kolem proletí. Snad na okruhu horských kol.,tam dojdou.Hlavní úkol by měl být práce s mladejma.Tam je to základ.Je to bohužel i o financích a to na prvním místě. Zázemí cyklistiky,výbava,možnosti treninku a krytá hala ,třeba už konečně v Brně. To by opravdu pomohlo.Mladí tam jsou a moc dobří.Ale to,co tomu musí dát rodiče-peníze a hlavně čas. Tam je potřeba odlehčit.Potřeba je organizovat víceetapové závody 5-7 dnů pro mladý. Ideální podmínky jsou v Krušných Horách kolem Litvínova. Jenže když vidím ty komlikace s povolováním a zajiš´továním závodu. Uzavíráním silnic a vše,co je na tom nabaleno,tak se i divím,že třeba se jede Jevíčko. Obdivuji pořadatele...
26.06.2019 11:38:22
Klaslik
Kováč v článku zve diváky na MČR v Trnavě a sám jsem ho dnes na časovce neviděl. Tento pán jen tlachá a tlachá a stále se nic neděje. Bafuňář jak má být.
27.06.2019 22:45:15
Tuzeman
Dela si Kovac srandu? Co se na ceskem poharu zmenilo od minulych let?? Vubec nic, stale stejna uroven. Ten clovek lze!! Jedine dobre zavody v CR jsou Czech Cycling Tour a Zavod Miru U23, od nich by se meli vsichni ucit!!
29.06.2019 15:29:49
Silničář
Srandovní je ,že na Závod Míru U23 nemá Kováč žádný vliv a ani na dva české týmy vše zařídil a zaplatil pořadatel. Hlavně ,že ČSC v čele se silniční komisí chce po pořadateli 100 000 Kč ročně za to ,že pořadateli dovolí používat značku Závod Míru .To je opravdu pomoc !!!!!!
30.06.2019 16:56:07