Pidcock nebude obhajovat titul v cyklokrosu, přednost mají klasiky

31.12.2022 | Marek Matějka, foto Twila Federica Muzzi/Red Bull

Pidcock nebude obhajovat titul v cyklokrosu, přednost mají klasiky

Tom Pidcock se nechystá na start světového šampionátu v cyklokrosu. Obhájce duhového dresu má velké plány na silnici a kvůli jarním klasikám se vzdá mistrovství v Hoogerheide.

Olympijský vítěz na horských kolech to oznámil po novoročním závodě v belgickém Baalu. O této možnosti však mluvil už delší dobu. Oficiálně to nejdříve potvrdil Pidcockův trenér Kurt Bogaerts. "Tom chce zajet na jaře klasiky a plně se na ně soustředí. Na tom jsme se dohodli už před časem. Protože kros v Hoogerheide nelze kombinovat s přípravným programem, který musí absolvovat," vysvětlil Bogaerts. 

Pidcock se v letošní cyklokrosové sezóně zatím radoval ze dvou vítězství v Boomu a Kortrijku, ale v několika soubojích s Woutem van Aertem a Mathieu van der Poelem se nedokázal prosadit až na nejvyšší stupeň. Bylo by proto zbytečné, riskovat jarní silniční sezónu kvůli nepravděpodobné obhajobě cyklokrosového titulu. Van Aert a Van der Poel totiž v Hoogerheide chybět nebudou. 

"Abych byl upřímný, vím to už nějakou dobu, že mistrovství světa nepojedu. Tohle rozhodnutí jsme udělali už před časem," dodává Pidcock, který na Nový rok tvrdě spadl v posledním okruhu závodu v Baalu a přišel kvůli tomu o vítězství. "Byl to hloupý pád, mám dost odřenou nohu."

Britský cyklista se snaží na nejvyšší úrovni kombinovat tři disciplíny. A daří se mu to, je světovým šampionem v cyklokrosu, olympijským vítězem na horských kolech a loni na silnici vyhrál královskou etapu Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Ovšem klasiku zatím vyhrál jen jednu, v roce 2021 byl nejlepší na Brabantské šípu. Je načase začít vyhrávat i větší jednorázovky.

"Myslím, že v minulé sezóně prošel určitým přechodným obdobím," říká Bogaerts. "Jel světový šampionát v Americe a musel si potom trochu odpočinout. Jetlag hrál svou roli i v silničních závodech na jaře. Ale jako tým jsme vyhráli několik pěkných závodů a Tom hrál důležitou roli. Sám dojel třetí na Dwars door Vlaanderen a objel Kolem Flander. S Michalem Kwiatkowskim jsme vyhráli Amstel Gold Race, kde byl Pidcock podle mě nejlepší, ale byl hlídán soupeři a Kwiatkowski toho využil. Podobná situace nastala na Brabantském šípu, kde vítězí Magnus Sheffield. Takže si odpracoval svoje."

Zatím není zcela jasné, kde Pidcock zahájí silniční sezónu. Předpokládá se Starde Bianche na začátku března. Poté má v plánu monumenty Kolem Flander a Lutych-Bastogne-Lutych a mezitím klasiky Amstel Gold Race a Valonský šíp. 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE