Pogačar stále neporažen! Vyhrál také 2. etapu Kolem Andalusie

16.02.2023 | Marek Matějka, foto Sprint Cycling/UAE Emirates

Pogačar stále neporažen! Vyhrál také 2. etapu Kolem Andalusie

Třetí vítězství ve třetím závodě si připisuje Tadej Pogačar v klasikářském dojezdu Kolem Andalusie v Alcalá la Real. Lídr závodu byl jednoznačně nejlepší ve strmém stoupání na kostkách a navýšil vedení v průběžném pořadí.

156 kilometrů dlouhá etapa z Diezmy do starobylého města Alcalá la Real byla opět nabitá akcí. Dlouho trvalo, než se vytvořil hlavní únik dne, až 50 kilometrů před cílem se ustálila skupina s několika velmi silnými závodníky. Do útoku se vydali Matej Mohorič (Bahrain Victorious), Axel Laurance (Alpecin-Deceuninck), George Zimmermann, Lorenzo Rota (oba Intermarché-Circus-Wanty), Dylan Teuns (Israel-Premier Tech), Antonio Nibali (Astana Qazaqstan), Davide Bais (EOLO-Kometa), Chris Juul-Jensen (Jayco-AlUla) a Alan Jousseaume (TotalEnergies). 

Landa vyprovokoval útok favoritů 

Skupina si vytvořila náskok pouze kolem dvou minut, protože do cíle už nezbývalo mnoho. 26 kilometrů před cílem, v nejtěžším stoupání Hoya de Charilla zvýšil tempo pelotonu tým Bahrain Victorious a následně zaútočil Mikel Landa. K němu se ihned přidal Tadej Pogačar (UAE Emirates) a netrvalo dlouho a Slovinec baskického vrchaře utrhl a pokračoval sám. Ostatní favorité se seřadili v další skupině a zahájili stíhání.

Pogačar si kilometr před vrcholem kopce dojel zbytek vedoucí skupiny, kterou v tu chvíli tvořili Teuns, Mohorič, Zimmermann a Rota. Nedaleko za nimi jeli Landa, Santiago Buitrago (Bahrain Victorious), Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers) a Enric Mas (Movistar). 21 kilometrů před cílem se skupiny spojily a vytvořila s devítičlenná skupina. Početní převahy svého týmu se pokusil využít Mohorič, který zaútočil v technickém sjezdu a získal malý náskok. Jenže pod kopcem byl dostižen a skupina byla opět kompletní. 

Pogačar neměl v dojezdu konkurenci

Osamocený Pogačar čekal na cílový výjezd a musel chytat nástupy soupeřů, ale naštěstí pro něj jich moc nebylo. Opět to zkusil Mohorič, 3 kilometry před cílem také Rota a 2 kilometry před páskou Zimmermann. Ale skupina zůstala pohromadě a rozhodovalo se v posledním kilometru. Jako první zaútočil Mas a hned dokázal zareagovat jen Pogačar. Zatímco Španěl jel na plný plyn, lídr závodu měl stále rezervu a až 150 metrů před cílem v prudkém stoupání zabral naplno a s přehledem zvítězil.

Mas ubránil druhé místo v etapě se ztrátou 4 sekund, třetí skončil Buitrago, čtvrtý Landa a pátý Rodríguez, všichni ve stejném čase. Pogačar tak i díky bonusům navýšil vedení na 48 sekund před Buitragem, třetí Landa a čtvrtý Rodríguez ztrácejí 52 sekund.      


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE