Pogačar útočil už v první etapě Paříž-Nice, ale hromadnému dojezdu a vítězství Merliera nezabránil

05.03.2023 | Marek Matějka, foto Aurelien Vialatte/A.S.O.

Pogačar útočil už v první etapě Paříž-Nice, ale hromadnému dojezdu a vítězství Merliera nezabránil

Tim Merlier byl nejrychlejší v úvodní etapě Paříž-Nice s cílem v La Verriére. S přehledem porazil Sama Bennetta a Madse Pedersena a oblékl žlutý trikot lídra celkového pořadí. Tadej Pogačar neváhal ani jeden den a útočil v závěru etapy. Uniknout se mu nepodařilo, ale získal 6 sekund na rychlostní prémii.

V chladném francouzském odpoledni se do dlouhého úniku chtělo jen dvěma cyklistům. Domácí Paul Ourselin (TotalEnergies) a Dán Jonas Gregaard (Uno-X) strávili většinu etapy na čele závodu, ale peloton měl jejich snahu zcela pod kontrolou. Pro týmy sprinterů byl únik dokonce až příliš slabý, protože Ourselin a Gregaard byli dostiženi daleko před cílem a šanci k útokům dostali na konci etapy další jezdci.

Útoky opravdu přišly, a ne jen tak ledajaké. Na druhé vrchařské prémii 20,5 kilometru před cílem se zvedl Neilson Powless (EF Education-EasyPost), čehož si všiml Tadej Pogačar (UAE Emirates) a ještě na čele zrychlil. Tento pokus o únik neměl dlouhého trvání, takže Powless měl dost sil na druhý únik 16 kilometrů před cílem. Tentokrát na rovině a bez pomoci soupeřů. Získal malý náskok, jenže proti soustředěnému pelotonu neměl šanci. 

8 kilometrů před cílem pohasly naděje Alexandra Kristoffa (Uno-X). Zkušený Nor měl defekt předního pláště a musel měnit kolo. Powless byl dostižen 7 kilometrů před cílem a dopředu se tlačily všechny silné týmy, protože kromě blížícího se cíle je zajímala i rychlostní prémie pouhých 6 kilometrů před koncem. Prémie byla umístěn na vrcholu malého kopce, dopředu si proto najel Matteo Trentin (UAE Emirates) a rozjel spurt Pogačarovi. Jan Tratnik (Jumbo-Visma) a Pierre Latour (TotalEnergies) se ho pokusili přespurtovat, ale neměli šanci. Pogačar si dojel pro 6 sekund bonifikace a nepovolil ani za prémií. 

Reagovat proto musel Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma). Vítěz Tour de France si doskočil Pogačara s Latourem a nestřídal. Pogačar se chvíli opravdu snažil ujet pelotonu, jenže tým Soudal Quick-Step se brzo seřadil na čele balíku a rychle únik zlikvidoval. A to se jim vyplatilo, protože belgický celek zvládl technicky složitý hromadný dojezd nejlépe. Florian Sénéchal (Soudal Quick-Step) byl při rozjíždění spurtu trochu moc rychlý a poodjel kolegům za sebou. Tim Merlier (Soudal Quick-Step) nepanikařil, našel si místo za soupeři a počkal na poslední desítky metrů.   

Danny van Poppel rozjel spurt pro Sama Bennetta (oba Bora-Hansgrohe), za kterým se vyvezli Olav Kooij (Jumbo Visma) a právě Merlier. Belgický mistr byl jasně nejrychlejší a dojel si pro vítězství před Bennettem a Madsem Pedersenem (Trek-Segafredo). Kooij skončil čtvrtý a Arnaud De Lie (Lotto Dstny) pátý. 

V celkovém pořadí veden Merlier s náskokem 4 sekund před Bennettem a Pogačarem. Vede také bodovací soutěž. Nejlepším vrchařem je Powless díky vítězství na jediné prémii. Pogačar se také podíval na pódium, je totiž nejlepším mladým závodníkem. 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE