Pogačarův program: 4 monumenty, 2 Grand Tours a světový šampionát

15.12.2021 | Marek Matějka, foto ASO/Charly Lopez, Aurelien Vialatte

Pogačarův program: 4 monumenty, 2 Grand Tours a světový šampionát

Tadej Pogačar se nebojí mít velké cíle. V další sezóně pojede sedm z devíti největších cyklistických závodů. Pokusí se potřetí za sebou vyhrát Tour de France, ale chystá se i na Vueltu a čtyři z pěti monumentálních klasik.

Letos se třiadvacetiletému Slovinci závodní sezóna vydařila téměř dokonale. Získal třináct vítězství, včetně triumfů na Tour de France, Lutych - Bastogne - Lutych a Okolo Lombardie. Jen málo cyklistů v dějinách mělo tak úspěšnou sezónu. A Pogačar chce třítýdenní a kratší etapové závody kombinovat s jednorázovkami i nadále. Pro slovinskou veřejnoprávní televizi oznámil své velké plány.

Pogačar byl vyhlášen nejlepším sportovcem Slovinska, ale slavnostního večera se nezúčastnil. Tým UAE Emirates si to před prvním soustředěním v Madonna di Campiglio nepřál. V Itálii se také upřesní závodní program nejlepšího cyklisty současnosti. Pogačar ale už prozradil, že se chystá na Milán - Sanremo, Kolem Flander, Lutych - Bastogne - Lutych a Okolo Lombardie. "Program ještě není hotový. Začátek sezóny bude podobný jako letos, začnu na UAE Tour, což je pro tým velmi důležitý závod. Odstartuji na čtyřech monumentech, tedy na všech s výjimkou Paříž - Roubaix, pojedu dvě Grand Tours a pravděpodobně i mistrovství světa, kde je trať docela těžká a nebude sprinterská. Sezóna bude náročná, v plánu mám i Okolo Slovinska."

Pogačar jel ve své kariéře pět monumentálních klasik a vždy dojel v první dvacítce. Lutych jel už třikrát, jednou vyhrál (2021) a jednou byl třetí (2020). Letos vyhrál při debutu na Okolo Lombardie a loni byl 12. na Milán - Sanremo. Flandry pojede poprvé, s dlážděnými klasikami moc zkušeností nemá. Mezi profesionály zatím žádnou nejel. V kategorii U23 byl 15. na Kolem Flander v roce 2018 a jel také třiadvacítkovou a juniorskou verzi Gent - Wevelgem a dvakrát startoval na juniorském Paříž - Roubaix (nejlépe 13.). 

Světový šampionát ve Wollongongu nejspíš bude hodně náročný. Podle pořadatelů se pojede 275 kilometrů dlouhý závod s převýšením přes 4600 metrů. I zde může Pogačar uspět, protože kromě vrchařských kvalit nejvyšší úrovně ho zdobí i velmi rychlý spurt.  

Pogačar zatím nikdy nejel dva třítýdenní závody v jedné sezóně. Před letošní to měl v plánu, tým UAE Emirates zvažoval poslat svého lídra na Tour a Vueltu. Ale po druhém triumfu na Tour odjel na Olympijské hry do Japonska, kde získal bronzovou medaili a radši odpočíval před podzimními klasikami. Pokud pojede Vueltu v příštím roce, nepochybně bude usilovat o celkové vítězství na obou Grand Tours, čímž by napodobil úspěch Chrise Frooma z roku 2017. "Chci dosáhnout stejných, nebo lepší výsledků než loni, ale neočekávám to. Jeden pád může způsobit dlouhou pauzu. Ale bude to těžká vyčerpávající sezóna."


    

      

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste