Pořadatelé představili letošní Paříž - Nice

11.01.2019 | Marek Matějka

Pořadatelé představili letošní Paříž - Nice

Nejprestižnější jarní etapový závod Paříž - Nice už zná svou letošní podobu. Závod za sluncem byl v posledních letech velmi atraktivní a doufejme, že si tento trend udrží.

Loni po strhující poslední etapě zvítězil mladý Španěl Marc Soler z Movistaru. Závěrečná deštivá etapa pořádně provětrala celkové pořadí. Soler se vydal do dlouhého úniku a dokázal porazit Simona Yatese o pouhé čtyři sekundy. Závod zásadně ovlivnil pád bratrů Izagirreových ve sjezdu, kteří by si jinak pravděpodobně dojeli pro první dvě příčky. Takto se museli smířit s třetím místem pro Gorku a čtvrtým pro Iona. 

A mimořádně dramatický byl i předchozí ročník. A opět rozhodovala poslední etapa v okolí Nice. Alberto Contador zaútočil daleko před cílem a pokusil se svléknout ze žlutého trikotu Sergia Henaa. Kolumbijec na Contadora nereagoval, ale zůstal klidný a vítězství uhájil s náskokem jen dvou sekund. Třetí skončil Daniel Martin. 

Průběh posledních ročníků byl tak zajímavý, že nebylo nutné na trase závodu něco výrazně měnit. 

1. etapa Saint-Germain-en-Laye - Saint-Germain-en-Laye (138,5 km)

Začíná se tradiční kratší etapou v údolí Chavreuse se startem a cílem na stejném místě nedaleko Paříže. Pravděpodobný je hromadný dojezd, ale v březnu bývá v této části Francie ještě pořádná zima a může se stát, že vyhraje někdo po dlouhém, nebo i kratším úniku. Za poslední tři roky vždy vyhrál Arnnaud Démare ve spurtu pelotonu. 


2. etapa Les Breviaires - Bellegarde (163,5)

Další sprinterská etapa, s okruhem před cílem. V otevřené krajině může silně foukat a mohou vznikat terezíny. 


3. etapa Cepoy - Moulins/Yzeure (200 km)

Etapa vedoucí údolím Loiry. A pravděpodobně spurterská. 


4. etapa Vichy - Pélussin (210,5 km)

Čtvrtá etapa zavítá do Massif Central a závodníci budou muset zdolat první kopce. Závěr etapy je hodně težký, cílové stoupání je dlouhé 3,1 kilometru a v průměru má 4,9 procenta, ale je nepravidelné a jsou zde mnohem těžší úseky. Dojezd je vhodný pro klasikáře. 


5. etapa Barbentane - Barbentane (25,5 km)

Důležitá individuální časovka měří přes 25 kilometrů a výrazně zasáhne do celkového pořadí. Není příliš těžká, na trase je jedno stoupání, ale jinak je to časovka pro specialisty. 


6. etapa Peynier - Brignoles (176,5 km)

Klasikářská etapa, která může skončit i hromandým dojezdem, pokud se nepojede příliš tvrdě. A pokud nebude foukat silný vítr, který je v této oblasti častý. Nebo peloton nechá etapu uprchlíkům?


 

7. etapa Nice - Col de Turini (181,5 km)

Královská etapa závodu končí na vrcholu stoupání, které je známé především díky Rallye Monte Carlo. Col de Turini měří 15 kilometrů a v průměru má 7,3 procenta. Končí se ve výšce 1 607 metrů nad mořem a i na jihu Francie zde může být pořádně chladno. Příležitost budou mít ryzí vrchaři. 


8. etapa Nice - Nice (110 km)

Poslední etapa je stejná jako loni. A ta byla skvělá, snad bude i letošní. Krátká trasa s několika stoupáními vybízí k útokům. Závodníci to zde už znají a budou si dávat pozor, přesto věříme, že o celkovém vítězi se rozhodne až na posledních kilometrech. 


Paříž - Nice je sice historicky nejprestižnějším týdenním etapákem, ale v konkurenci Strade Bianche a Tirrena - Adriatica to nemá snadné. Hodně hvězd volí italské závody, jen výjimky se vypraví v sobotu na Strade Bianche a v neděli se přesune do Francie. Závodníci, kteří si Paříž - Nice oblíbili, by se měli vrátit i letos. Pojede Marc Soler, závod mají v plánu i Nairo Quintana, Michal Kwiatkowski, možná i Simon Yates a Richie Porte a spousta sprinterů, kteří se zde budou připravovat na Milán - Sanremo. 

Foto a grafika ASO


 Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste