Dnes získalo čas vítěze 53 závodníků z celkového počtu 117, kteří do etapy odstartovali. Z českých závodníků se dnes nejlépe umístil na 16. místě Pavel Gruber z Tufo Pardus Prostějov. V první skupině dorazil i jeho týmový kolega Filip Řeha, stejně jako Dan Turek z Felbermayru a čtveřice Topforex ATT Investments Matúš Štoček, Petr Klabouch, Karel Camrda a Karel Tyrpekl.

"Hákovací den. Nikomu se už nechtělo, ale občas to štíplo," okomentoval etapu Dan Turek.

Dan Turek podal v průběhu etapáku výborný výkon. V prologu ztratil na pozdějšího vítěze Dversnese 6 sekund. Po skončení celého etapového závodu má na něj manko 18 vteřin a nárůst rozdílu byl výhradně záležitostí bonifikací. Jelikož Dan dojel vždy v první skupině. Nejlépe - na 8. místě - dopadl v nejtěžší etapě.

Což je příznačné, neboť Dan je výborný tempař, dokáže přejet dobře i těžší kopce, ale sprint není jeho nejsilnější stránka. Patřil k úzké špičce nejlepších závodníků na tomto etapáku, byl nejlepším Čechem i nejlépe umístěným z jeho týmu Felbermayr Simplon Wels.

Pasoval se do pozice lídra tohoto rakouského týmu - připomeňme si, že v jednorázovém závodě na Rhodosu dojel minulou neděli šestý - kde má smlouvu pouze na tento rok, a pokud bude v takových výkonech pokračovat, mohl by se od příštího roku co se týče týmu posunout do vyšších pater. Ve svých 28 letech je dostatečně vyzrálý, zkušený a má odpovídající výkonnost.

Tufo Pardus Prostějov dokončil pouze ve třech lidech. Což mu umožnilo být klasifikován v týmové soutěži na 14. místě z celkového počtu 25, které se postavily na start. V jednotlivcích se nejlépe umístil na 49. místě Pavel Gruber, hned za ním Filip Řeha. Pavel Grassle dokončil na 94. místě z celkového počtu 114 klasifikovaných. Což znamená, že 52 cyklistů závod nedokončilo. Nejlepším výsledkem bylo dnešní 16. místo Pavla Grubera. Filip Řeha byl klasifikován na 15. místě mezi mladíky.

Tým, který na Rhodosu zahájil závodní sezónu, si kladl za cíl dílčí úspěchy. Je trochu rozpačité, zda lze uvedená umístění považovat za dílčí úspěchy. Kluci se tady rozzávodili a my v dalších závodech uvidíme, zda se ve svých výkonech posunou. První příležitost budou mít v sobotu 17. dubna na otvíráku domácí sezóny Brno – Velká Bíteš – Brno, kde by měl závodit i tým Dana Turka.

Topforex ATT Investments deklaroval, že se chtějí umístit do dvacítky a že hlavní ambice mají v kategorii do 23 let, přičemž s ohledem na profil etap měl jejich ambice naplnit především Karel Camrda. Od sprintera Tomáš Bárty a klasikáře Petra Fialy nejspíš mnoho očekávat nemohli, jelikož etapy byly příliš kopcovité. Snad jedině v prologu se dalo od Tomáše Bárty čekat nějaké dobré umístění, ale 39. místo a odstup 10 vteřin na vítěze jím nebylo.

Ostatní kluci: Petr Klabouch, Jiří Petruš a Karel Tyrpekl - měli výhradně týmové úkoly a pečlivě se starali o Karla Camrdu. Záložním lídrem a poslední pomocí byl Matúš Štoček. A svou roli splnil beze zbytku. Při roli, která mu byla přidělena, dojel ve druhé etapě 9., což bylo nejlepší týmové umístění v jednotlivých etapách, celkově skončil na 30. místě a 10. mezi mladíky (ze 45 klasifikovaných). A naplnil tak v dosavadních jarních závodech představy týmu, které do něj při podpisu smlouvy vkládali.

V týmové soutěži, kterou stejně jako klasifikaci jednotlivců ovládl norský Coop, patří pardubickému celku 10. místo.

Speciální kapitolou je Karel Camrda. Je mu 19 let a prožívá premiéru v takovém týmu a v takovém silničním programu. Prezentuje se jako výborný vrchař a nezalekne se nevlídného počasí, což dokázal 4. místem na prvním závodě rakouského poháru v Leondingu. V etapáku na Istrii dokončil 21. jako druhý z Čechů za 5. Adamem Ťoupalíkem především díky velmi dobrému výkonu v nejtěžší etapě. Stejná příčka mu tedy patří i na Rhodosu.

V první etapě měl v ochranné zóně defekt, ale byl mu připsán čas vítěze. V druhé etapě dojel 21. v 26členné první skupině. A dnes také nic neztratil. Jeho manko 32 vteřin vzniklo dvěma způsoby: jednak nezískal žádné cílové bonifikace, ale hlavně skončil v prologu až 119. se ztrátou 19 vteřin.

Profiluje se tedy jako čistokrevný vrchař, a pokud nebude disponovat dobrou časovkou, když už nebude sprinter, tak to bude mít těžké jako to takové typy mají. Tedy co se týče šancí na etapové úspěchy či celkovou klasifikaci v etapových závodech. Ať je to jak je, v první závodech ve svém novém týmu se vyprofiloval jako jedna z větších nadějí české cyklistiky.