Postřehy z mistrovského závodu v Trnavě

02.07.2019 | Marek Matějka

Postřehy z mistrovského závodu v Trnavě

František Sisr se poprvé stal mistrem republiky v silničním závodě a Juraj Sagan si dojel pro třetí slovenský titul. Ale komu dalšímu se dařilo a komu naopak ne?

Perfektní Elkov Author

Nejsilnějšímu českému týmu není co vytknout. Jezdci celku Elkov Author si počínali zkušeně, nic nenechali náhodě a dobrý plán dotáhli do úspěšného konce. Mají druhý titul po sobě a to je nejdůležitější. Závodníci Elkov Author měli závod pod kontrolou, velmi důležité byly dva úvodní okruhy se stoupáními, kde odjeli pozdější vítězové. Už v prvním úniku byl za Elkov Michal Schlegel a v další úspěšném útoku unikl pelotonu František Sisr. V sedmičlenné skupině měl hradecký tým dva závodníky a velkou výhodu. 

Taktika na zbytek závodu se nabízela sama. Velmi rychlý František Sisr si hlídal nejvážnějšího soupeře Petr Vakoče a Michal Schlegel zkoušel v závěru závodu útočit. Schlegelovi po celém dni v úniku na konci závodu docházely síly, přesto ještě v posledním kilometru zaútočil a donutil Vakoče reagovat.

V samotném spurtu už nebylo co řešit, Sisr byl suverénně nejrychlejší a Vakoč navíc nepojal dojezd takticky nejlépe. Ale nešlo jen o spurt, Sisr nebyl v celém průběhu závodu o nic slabší než Vakoč. Naopak byl mnohem rychlejší a stále měl přehled a udržoval klid. Je zaslouženým a správným mistrem. 

Elkov Author samozřejmě ovlivňoval vývoj závodu i v pelotonu. Zdeněk Štybar se nedostal do rozhodujících dvou úniků a musel útočit, ale to už bylo marné. Elkov Author ho ujet nenechal. A hlídali si i Petra Sagana, kterému také už nic neumožnili. Zdeněk Štybar se po závodě zdál být uražený a kritizoval taktiku Elkovu, ale hradečtí udělali vše správně a dokonale využili převahy.   


Skvělý Tomáš Kalojíros

Český šampionát byl především soubojem mezi Petrem Vakočem a jezdci Elkovu, ale zapomínat nesmíme na skvělý výkon Tomáše Kalojírose. Závodník pražské Sparty byl v úniku celý den a předvedl skvělý výkon a především vynikající sprint. Předstihl i Vakoče a dojel si pro stříbrnou medaili. Pro Spartu a Kalojírose to je nepochybně velký úspěch, ale nejedná se o překvapení. Sparťané měl před šampionátem výborný závodní program, jeli Kolem Maďarska a Kolem Slovinska. A Kalojíros byl ve světové konkurenci ze Sparťanů nejlepší a nevedl si vůbec špatně. 


Juraj Sagan mistrem společných šampionátů

Starší z bratrů Saganů se chytře naučil využívat společného českého a slovenského pelotonu. Slovenský závod byl rozhodnutý velmi brzo, protože Sagan byl v čelní skupině ze slovenských jezdců sám. Ale není to žádná náhoda, nebo dárek od bratra Petra. Juraj byl nejaktivnějším mužem začátku závodu a stejně jako v Žiaru nad Hronom si titul vyjel jen vlastními silami a správnou taktikou. Navíc mu nestačil jen slovenský titul a snažil se i vyhrát závod a útočil i v závěru, ačkoliv to mu nakonec nevyšlo.       


Vojtěch Sedláček osobností mistrovství

Teprve dvacetiletý Tomáš Sedláček je podle nás největší osobností šampionátu. Objel totiž tři závody a ve všech si vedl skvěle. V časovce U23 skončil třetí za Jakubem Otrubou (ten také objel tři závody) a Michalem Rotterem. V sobotním silničním závodě U23 byl velmi aktivní a nestačil ve spurtu jen těsně na Tomáše Bártu. Ale dvě medaile mu nestačily a v neděli nastoupil i do závodu elite. A neváhal opět vyrazit do úniku. Sice se po útocích Petra Vakoče ve skupině neudržel, ale není se co divit po těžkém sobotním závodě, i tak předvedl výborný výkon.    

Sedláček patří k nejtalentovanějším českým cyklistům, už v juniorech vynikal a po přestupu do mužů odešel do Francie, do týmu CC Etupes, který je vyhlášený výchovou špičkových talentů, jezdili zde Thibaut Pinot, Warren Barguil, Guillaume Martin, Rudy Molard, ale i Petr Vakoč. Sedláček měl první rok ve Francii zdravotní problémy a nezávodil tolik, kolik by si přál, ale nyní je zpět ve formě.  

Foto Josef Vaishar/Cycling.photography


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K12
Pane redaktore a můžete vysvětlit jak je možné že byly na start elity vpuštění jezdci kategorie U23? Co by se dělo kdyby ten titul jeden z nich vyhrál? To si organizátoři a rozhodčí dělají srandu?! Proč se závod rozdělil od minulých let?! To jako kdyby se všichni U23 přihlásili i na elitu tak můžou jet??? Podle mě ne... Zase jen ukázka protěžovaných týmů a závodníků! Sedláček určitě není osobnosti mistrovství (ikdyž si to za svoji výkonost zaslouží) On tam v neděli tak samo jako Otruba nemněl co dělat!
02.07.2019 19:07:50
MC
Ja suhlasim s hodnotenim M. Matejku... Inak ocenujem velmi dobru Live reportaz RoadCyclingu zo zavodu...
03.07.2019 7:21:13
K2.40
Pane Matějko, Sedláček je Vojtěch, nebo Tomáš? (viz váš text). Znovu opakuji, že ten šampionát byl pokřivený - jednak účastí slovenských jezdců, jednak početností Elkovu. Včera jsem dlouze diskutoval se synem, který žije a závodí v USA. Tam je striktní pravidlo, kolik závodníků může za jednu stáj nastoupit do závodu. Méně ano, více ne. Tak je alespoň zčásti zaručeno fair play celého závodu. Jenže naši papaláši neustále ochraňují společné mistrovství, které nemá na sportovní hodnotu české cyklistiky žádný vliv. Slováci mají Sagana, ať si dělají svoje mistrovství a jedna nefér věc bude vyřešena. Potom stanovit max. počet závodníků z jedné stáje (třeba 6), ale ne, aby pod jinou hlavičkou jela druhá půlka.... atd. To že vyhraje Sisr bylo každému předem jasné, ale kdyby tihleti Mistři jednou měli jet závod WT, tak by zjistili, že se ani neudrží v háku. Ale doma budou prohlašovat: prazil jsem Sagana, Štybara, Křižáka, Vakoče či Hirta. Jsou mistrři, ale jen na svém písečku. Nad tím by se měla komise silniční cyklistiky zamyslet a učinit neprodleně kroky, které by vedly k férovějšímu závodu ,tzn. omezení počtu závodníků jednoho týmu a samostatné mistrovství na trati, která by obtížností odpovídala významu M ČR v silniční cyklistice.
03.07.2019 8:41:27
MC
"K2.40" no ved o tom majstrak je - vyhrat na "svojom piesocku" nerozumiem co je na to zle... To iste co robil Elkov na majstraku robi aj Lidl vo WT kategorii (staznosti Stybara na taktiku Elkovu boli - usmevne)... Pocet zavodnikov na majstraku predsa nemozes upravovat tak aby to mal Stybar, Sagan alebo menej pocetne timy jednoduchsie... Ale je pravda, ze z pohladu fanusika cyklistiky Elkov vyrobil len nudu - a nedal do toho "gule" no oni prisli robit vysledok nie zavod... Urcite ale suhlasim s "K12", ze Otruba nemal v zavode co robit (odporucam hodnotenie na cycling-info.sk) Ale podla reakcii to vyzera na skory koniec spolocnych majstrakov :)
03.07.2019 9:08:45
K2.40
For MC: V závodech WT startují závodníci týmů, které mají stejný počet závodníků, takže záleží na vedoucích jednotlivých týmů, jakou taktiku zvolí. Ale je to fér. Z tvých příspěvků vidno, že profesionální cyklistice nerozumíš, ale přesto plácáš páté přes deváté. Možná bys to mohl zkusit na některém slov. diskuzním fóru, tam bys mohl mít úspěch. Další diskuze s tebou by byla jen ztráta času. Cyklistice zdar!
03.07.2019 11:50:35
MC
"K2.40" no a preto citam tieto CZ diskusie, kde su vysoko sofistikovany odborníci ako si Ty - aby som sa nieco o tej cyklistike konecne dozvedel (SK cyklistika je - uznavam - vyrazne slabsia ako CZ tak otravujem tu)... ale zatial si toho sofistikovaneho moc nedal - ale ja si pockam mozno sa ti raz podari :) No a podla "myslitela" ako si Ty by mal nastupit z Elkov len jeden zavodnik - ved ako ktomu pride taky Jan Hirt, ktory tam bol sam...
03.07.2019 13:58:29
K12
Povolí start Otrubovy a Sedláčkovy z kategorie u23 a v ten moment můžou startovat všichni jinak ať rozhodčí a svaz vysvětlí proč ostatní nemůžou a tuto diskriminaci ostatních jezdců a týmu si obhájí! Je to hnus topforex i favorit mohli tím pádem startovat v plné sestavě! Pro mě je to jen fraška!
03.07.2019 20:17:50