Powless v časovce vybojoval celkové vítězství na Etoile de Bessèges, Skjelmoseho porazil o sekundu

05.02.2023 | Marek Matějka, foto EF Education-EasyPost

Powless v časovce vybojoval celkové vítězství na Etoile de Bessèges, Skjelmoseho porazil o sekundu

Neilson Powless sbírá na začátku silniční sezóny vítězství na francouzské půdě. Američan před týdnem zvítězil v jednorázovém závodě GP La Marseillaise a dnes vyhrál celkové pořadí etapách Etoile de Bessèges. V závěrečné časovce na 10,7 kilometru porazil lídra závodu Mattiase Skjelmoseho o 5 sekund a přesně tolik potřeboval.

Zatímco v sobotu byl Dán Skjelmose na vrcholu Le Mont Bouquet o něco málo silnější a dojel si pro etapové vítězství a dres lídra závodu, v neděli mu to Neilson Powless oplatil a zařídil pro EF Education-EasyPost už čtvrté letošní vítězství. V samotné individuální časovce v Alès nebyl nejlepší, dojel v osmém nejrychlejším čase, ale to mu stačilo, protože devátého Skjelmoseho porazil o 5 sekund. Před etapou ztrácel 4 sekundy. Připsal si své úplně první vítězství v celkovém pořadí na etapovém závodě, dosud vítězil jen v jednorázovkách. 

"Jsem zklamaný, že mi chybí jen jedna vteřina, ale taková je někdy cyklistika," řekl po skončení závodu zklamaný Skjelmose. "Neměl jsem super nohy, byl to pro mě první závod sezóny a potřebuji ještě nějaké anaerobní intervaly, abych trochu zlepšil regeneraci, ale ani dnes to nebylo tak špatné."

Pro tým Trek-Segafredo to byl hořkosladký den, Skjelmose přišel o vítězství s minimálním rozdílem, ale Mads Pedersen zajel nejlepší čas a poprvé letos zvítězil. V náročné časovce porazil úřadujícího juniorského (!) mistra světa Joshuu Tarlinga (Ineos Grenadiers) o 8 sekund a Bena Tuletta (Ineos Grenadiers) o 10 sekund. Osmnáctiletý Tarling v prvním závodě mezi profesionály předvedl svůj ohromný talent.

"Bylo to bolestivé. Chtěl jsem jet na plný plyn, abych Mattiasovi udělal nějaký dobrý mezičas, aby měl podle čeho závodit. To byl v podstatě hlavní plán dnešního dne," vysvětlil Pedersen týmový plán, který nakonec vyšel úplně jinak, než byl zamýšlen.  

Třetí místo v konečném pořadí udržel domácí Pierre Latour (TotalEnergies). V bodovací soutěži s přehledem vyhrál Arnaud De Lie (Lotto Dstny). Vito Braet (Flanders-Baloise) se stal nejlepším vrchařem a Skjelmose nejlepším mladým jezdcem.


   

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE