Přestože to peloton nechtěl dopustit, uspěli muži z úniku. První projel cílem Simone Velasco z Astany

03.02.2023 | Jiří Vlasák, foto: Volta a la Comunitat Valenciana, SprintCycling

Přestože to peloton nechtěl dopustit, uspěli muži z úniku. První projel cílem Simone Velasco z Astany

Třetí etapa Volta a la Comunitat Valenciana nepatřila k nejtěžším v letošním ročníku, ale profilově snadná rozhodně nebyla. S ohledem na všechny okolnosti mohla být šancí odvážlivcům z úniku, kteří by měli časovou ztrátu, jež by neohrožovala nejlépe postavené muže z celkového pořadí. A to se skutečně stalo. Přesto, že především jezdci Bahrainu a Movistaru to nechtěli dopustit. Trojice, která strávila v úniku 120 kilometrů, uhájila náskok před pelotonem o tři vteřiny. První sezónní vítězství pro Astanu zajistil Simone Velasco.

Třetí etapa se obtížností rovnala té úvodní. A v ní dojela do cíle pohromadě víc jak šedesátka cyklistů. Navíc zítra je na programu druhá ze dvou nejobtížnějších, končící víc jak 8km cílovým výjezdem, který se v posledních 3 km zvedne na 7 % sklon. Takže to dneska vypadalo na buď souboj o etapu rychlejších mužů, kteří dokážou přejet i nějaký ten kopec, nebo dokonce šance pro únik cyklistů, kteří po včerejšku nikoho z jezdců na celkové pořadí neohrožovali. 

Oněmi kopci byly zvláště dva: první začínající na 70. km a dlouhý kolem 20 km, ovšem pozvolnější ve svém sklonu. Nejprudší byl v posledních 2 km: 5,5 %. Druhý navázal na ten první po dlouhém sjezdu. Dohromady měřil kolem 12 km. Od 4. do 2. km před jeho vrcholem se zvednul přes 11 %, pak ale povolil. Odtud se z výšky 590 metrů do cíle ve výšce 45 metrů převážně klesalo.

Ve žlutém Ciccone (Trek-Segafredo), do 30vteřinového odstupu se po včerejšku vměstnalo dalších 15 lidí. Svá želízka v ohni tu měly kromě Treku (ještě Mollema) také Bahrain (Bilbao, Landa), Bora (Vlasov, Kämna), UAE (McNulty, Ulissi, Soler, Majka), Ineos (Geoghegan Hart, Rodríguez), Movistar (Aranburu), Uno-X (Charmig), Jumbo (Gloag) a Intermarché (Costa).

Únik se podařil až 25 km po startu. Postupně se ustálil ve složení Jungels (Bora), Velasco (Astana), Gregaard (Uno-X), Craddock (Jayco) a De Pestel (Flanders). 30 km před cílem při stoupání na druhou VP vypadl z úniku De Pestel. Naopak Craddock akceleroval a odjel. Ve sjezdu byl ale dojet a následně přestal stačit. Zbylá trojice upalovala k cíli, seč jí síly stačily. 10 km před cílem měli k dobru ještě 45 vteřin.

Peloton jim to totiž nemínil dát zadarmo. Zvláště Bahrain a Movistar v tomto snažení vynikaly. Naopak Treku to vyhovovalo, proto jeden z nich hnal TV motorku dál od čela skupiny.

Náskok se zkracoval, takže vepředu nebyl čas ptát se, kdo je kdo, a taktizovat. Z nejvyššího tempa přešli rovnou do spurtu. Už podle postavy vypadal jako favorit takového zakončení Ital Velasco a také to potvrdil. 

Tři vteřiny poté protnuli pásku pronásledovatelé vedení dvěma borci Movistaru, z nichž první byl Aranburu. A taky se pořádně zlobil, že mu etapa protekla o příslovečný chloupek mezi prsty.

Astana zaznamenala první letošní vítězství. V hlavní skupině dorazilo za trojicí nejlepších 45 lidí. Nebyli mezi nimi např. Girmay (Intermarché), García Cortina (Movistar) ani Kooij (Jumbo). Favorité celkového pořadí však všichni. Takže na předních místech v průběžné klasifikaci se nic nezměnilo. A totéž platilo i pro ostatní doprovodné soutěže s výjimkou bodovací, v níž se na první místo posunul Alex Aranburu. 

Zítra čekejme boj na ostří nože. S velkou pravděpodobností se rozhodne o konečném vítězi.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE