Přestupové novinky a spekulace. Štybar na odchodu z Quick-Stepu?

29.07.2022 | Marek Matějka, foto Sirotti, Pauline Ballet, Gomez Sport, Aurelien Vialatte, Alex Broadway/ASO

Přestupové novinky a spekulace. Štybar na odchodu z Quick-Stepu?

Před blížícím se oficiálním zahájením přestupního období se objevují nové spekulace a informace o transferech špičkových cyklistů. A týkají se velkých současných hvězd.

Quick-Step zatím se Štybarem nejedná 

Po dlouhých dvanácti letech možná Zdeněk Štybar opustí belgickou sestavu Quick-Step. Ředitel týmu Patrick Lefevere pro web VeloNews.com řekl, že českému závodníkovi nejspíš nebude nabídnuta nová smlouva. Lefevere starším závodníkům nabízí pouze jednoleté kontrakty, ať už se jedná o jakkoliv úspěšné závodníky. A mezi ty patří i šestatřicetiletý Štybar. Po letošní nepovedené sezóně však nejspíš nezíská ani krátkou smlouvu a poprvé mezi silničními profesionály bude muset hledat nové angažmá. 

Quick-Step se nejstarších jezdců letos zbavuje. Iljo Keisse (39) po letošní sezóně se závodní cyklistikou končí, možná skončí také Dries Devenyns (39), to však ještě není jisté, zkušený Belgičan patří k důležitým domestikům Juliana Alaphilippa. Lefevere potřebuje získat náhradu i za Michaela Mørkøva (37), kterému smlouva končí v roce 2023. Zájem má o Ramona Sinkeldama, který rozjíždí spurty Arnaudu Démarovi v Groupama - FDJ.

Odchází taky Mark Cavendish (37) a naopak přijít by měli někteří nadějní mladí jezdci. Například italský vrchař Simone Raccani, třetí na nedávném prestižním etapovém závodě Giro della Valle d'Aosta, který přichází na stáž od 1. srpna. Dalším novým vrchařem bude pravděpodobně Jan Hirt, jak jsme už dříve informovali. Zatím není jasné, zda novou smlouvu získá Josef Černý.

B&B Hotels - KTM bude mít nového sponzora a velké ambice

Nového a bohatého sponzora se prý podařilo získat týmu B&B Hotels - KTM. Jerome Pineau podle zákulisních informací přesvědčil řetěz supermarketů Carrefour, který by měl investovat 15 milionů eur ročně. To sice zásadně navýší rozpočet francouzského celku, přesto mezi velmi bohaté sestavy patřit nebude. Tým potřebuje posílit, aby v další sezóně mohl na jaře uspět a získal pozvánku na Tour de France. Mluví se o příchodu nizozemského sprintera Ceese Bola z DSM a Ramona Sinkeldama z Groupama - FDJ. Francouzi mají prý zájem také o Marka Cavendishe.

Roglič do INEOSu? Ne, zní z obou týmů 

Primož Roglič letos nedokončil druhou Tour de France v řadě a po vítězství Jonase Vingegaarda se začaly šířit zvěsti, že o slovinského cyklistu má velký zájem INEOS Grenadiers. Britům totiž chybí lídr, který by mohl konkurovat Vingegaardovi a Tadeji Pogačarovi a Roglič už není jedničkou týmu Jumbo - Visma. Jenže velký přestup se pravděpodobně neuskuteční, odmítli to zástupci Jumbo - Visma i INEOS Grenadiers.  

Britskou sestavu po třech slabých letech opustí zkušený Andrej Amador. Kostarický cyklista nedostal příležitost na ani jedné Grand Tours a možná odejde do EF Education - EasyPost. Movistar, kde závodil jedenáct let, o něj nestojí, protože v roce 2019 odcházel ve zlém. 

Carapaz odchází, posílí EF? 

Naopak odchod Richarda Carapaze z INEOSu je považován za skoro jistý. Ekvádorec během třech sezón v dresu britského týmu vyhrál zlatou olympijskou medaili, byl druhý na Vueltě a Giro d'Italia a třetí na Tour de France a je nejspolehlivějším lídrem celého týmu, přesto odchází. A velmi pravděpodobně to bude do EF Education - EasyPost, kde nahradí Rigoberta Urána. Kolumbijec po letošní sezóně buď odejde z EF, nebo se závodní cyklistikou skončí.

Americký tým je na přestupovém trhu velmi aktivní. Už od 1. srpna chce přivést hned jezdce Drone Hopper - Androni Giocattoli, konkrétně Itala Andreu Piccola a Ekvádorce Jeffersona Cepedu. Piccolo by během jediné sezóny vystřídal už tři týmy, začal v Gazprom - RusVelo a po ukončení ruské sestavy přestoupil do Drone Hopper. Nyní by mohl povýšit do WorldTour. Piccolo je velmi silným časovkářem a jezdcem na celkové pořadí, zatímco drobný Cepeda je typický vrchař.

Jonathan Vaughters, ředitel EF Education - EasyPost, během Tour de France potvrdil zájem o Marka Cavendishe, ale není jasné, jak moc pravděpodobný tento přestup je. 

INEOS Grenadiers získá vítěze Baby Gira 

Leo Hayter, vítěz Giro d'Italia U23, bude od 1. srpna na stáži v domácí sestavě INEOS Grenadiers. Mladší bratr Ethana Haytera je považován za jednoho z největších talentů a byl v blízkém kontaktu s bohatou stájí od začátku sezóny. O Haytera měly po malém Giru zájem i další velké týmy, například UAE Emirates, Jumbo - Visma a BORA hansgrohe. Už dříve bylo oznámeno, že od příštího roku INEOS posílí další talentovaný jezdec Thymen Arensman z DSM.

Jumbo - Visma nespí a mohutně posiluje

Velké plány na přestupovém trhu má současná nejsilnější sestava Jumbo - Visma. Tým pravděpodobně opustí několik dlouholetých opor, například Mike Teunissen, který už nedostává moc příležitostí. Nizozemec jedná s Intermarché - Wanty Gobert. Odchází také Chris Harper, o kterého se zajímá BikeExchange - Jayco a se závoděním končí Tom Dumoulin. Takže bude dost místa i finančních prostředků na nové závodníky. V podstatě jistý je příchod Dylana van Baarleho, vítěze Paříž - Roubaix a počítá se také s Janem Tratnikem (Bahrain Victorious), maďarským mistrem Attilou Valterem (Groupama - FDJ) a s návratem Wilca Keldermana (BORA hansgrohe). Všichni by v nizozemské sestavě plnili povinnosti domestiků. 

Nizozemcům se navíc podařilo konkurenčnímu INEOSu vyfouknout britského cyklistu Thomase Gloaga. Dvacetiletý vrchař byl dlouhodobě sledován britským celkem a v současnosti závodí za Trinity Racing, třiadvacítkový tým s blízkými vazbami na INEOS. Gloag si však vybral Jumbo - Visma. V zákulisí se mluví o tom, že vztahy INEOSu a Andrewa McQuaida, šéfa Trinity a významného agenta, se zhoršily kvůli zdlouhavému vyjednávání o nové smlouvě pro Toma Pidcocka, kterého McQuaid zastupuje.

UAE Emirates zatím neaktivní 

Ačkoliv byl tým UAE Emirates na letošní Tour de France na celé čáře poražen sestavou Jumbo - Visma, vedení bohaté stáje ze Spojených arabských emirátů se do velkých nákupů nepouští. Aspoň zatím. Z Bahrain Victorious by měl přijít Domen Novak, slovinský domestik, který byl hodně vidět v nejtěžších etapách letošního ročníku Giro d'Italia. Dále se mluví o francouzském vrchaři Alexisi Guerinovi, který v posledních třech letech jezdí za rakouský kontinentální tým Vorarlberg a rozhodně nebude významnou posilou. 

Prodloužit smlouvy chtějí zkušení Italové Diego Ulissi a Matteo Trentin a nejspíš dostanou dobré podmínky. Naopak Fernando Gaviria je na odchodu.

Bahrain Victorious opouští hned čtyři závodníci 

Bahrajnskému celku se letos v létě moc nedaří. Na Tour de France nedosáhl žádného dobrého výsledku a navíc asi přijde o čtyři významné jezdce. Do Jumbo - Visma odchází Tratnik, na odchodu je také Novak (UAE), po jednom roce se chce do Astany vrátit zkušený Luis Leon Sánchez a mladý Brit Stephen Williams se také rozhodl změnit prostředí a nabídek má prý hodně.      

Italský mistr na cestě do WorldTour

Filippo Zana by se konečně mohl posunout o třídu výš. Závodník týmu Bardiani - CSF Faizané dlouhodobě přesvědčuje o svém talentu, letos se stal italským šampionem a zvítězil na etapovém závodě Adriatica Ionica. Loni vyhrál dva nejvýznamnější české etapáky Sazka Tour a Závod míru. VE 23 letech a po třech letech ve druhé divizi je čas na přestup do WorldTour a nejspíš se dohodne s BikeExchange - Jayco, kde už působí jeho krajané Matteo Sobrero, Dmitrij Konyšev a Kevin Colleoni.

Küng je na roztrhání 

Mistr Evropy v časovce Stefan Küng přemýšlí o změně prostředí. Groupama - FDJ stále stojí o jeho služby, ty však nebudou levné, Küng chce okolo 1,5 milionu eur ročně. Tým DSM je ochotný mu tuto podmínku splnit. Zájem měl i německý tým BORA hansgrohe, ale ne za těchto finančních požadavků. V DSM by švýcarský časovkář a klasikář měl více volnosti a byl pravděpodobně hlavním lídrem týmu. 

Další novinky 

Mluví se také o dalších přestupech. Na stáž do Israel - Premier Tech odchází Američan Matthew Riccitello, dvacetiletý vrchař týmu Hagens Berman Axeon. Letošní vítěz Istrian Spring Trophy by měl získat profesionální smlouvu.

Do WorldTour míří Nizozemec Elmar Reinders, závodník kontinentálního týmu Riwal. Třicetiletý Reinders posílí BikeExchange - Jayco. Na přestupu se osobně podílel Dylan Groenewegen, který svému krajanovi hodně věří.   

Rakouský mistr Felix Großschartner nejspíš odejde z BORA hansgrohe. Osmadvacetiletý cyklista je pátým rokem v německém celku a o jeho novém působišti zatím nejsou žádné informace.   


 

 

  

  

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste