Proč nejede Sagan o žlutý trikot?

13.07.2019 | Libor Matějka

Proč nejede Sagan o žlutý trikot?

Proč Peter Sagan neusiluje o žlutý trikot a vítězství na Tour de France, ptají se známí a přátelé v průběhu každé Tour.

Opakuje se to každý rok. Jakmile přitáhnou televizní přenosy z Tour de France diváky, kteří jinak cyklistiku nesledují, čelíte, vy jako fanoušek cyklistiky, spoustě otázek. Cyklistika má svá pravidla, své nuance, které musí fanda chápat, aby pochopil, co se děje na televizních obrazovkách. Možná to jsou pravidla trochu složitější. Určitě pro ty, kteří jinak cyklistický sport pravidelně nesledují.

Extrémně vytrvalostní sport

To je cyklistika a je to další faktor, zasahující do pochopení dějů v pelotonu. Ze sportů, které jinak může televizní sportovní fanoušek sledovat, se cyklistika odlišuje. Úplný sportovní laik vám k Tour de France řekne, že je to hloupost spojená jen s nadopovanými cyklisty. Přeci není možné sportovat po tři týdny, každý den až šest hodin a ujet tak nějakých tři a půl tisíce kilometrů, přes kopce, které smrtelník nepřejede a kolo by musel tlačit.

Na televizních obrazovkách tento fanoušek sportu jinak vidí jen sporty (když pomineme hry), kde se sportovec snaží svůj úsek absolvovat v maximálním tempu od začátku do konce. To u atletických běhů do 400 metrů, nebo mu to tak u obrazovky připadá třeba i u čtyřicetikilometrového maratonu.

Je mnoho sportovních fandů konzumující sportovní televizní přenosy, kteří sami jen provozují gaučink. Jim je jakákoliv sportovní činnost nepochopitelná. Ale je i mnoho televizních fandů, kteří sami něco provozují, třeba tenis, nebo si jdou zahrát fotbálek, v zimě hokej. A ani z nich mnozí nechápou podstatu sportu, jakým je cyklistika.

A tak bude cyklistický sport vždy lépe pochopený v zemích, kde se v mládí a v životě co největší část populace s cyklistikou seznámí. Vyzkouší si jízdu na kole, případně i cyklistický závod, nejlépe v mládí. V tomto směru je i české školství, osnovy tělesné výchovy světelné roky za zeměmi s cyklistickou kultůrou. Škoda. 

A pro tyto "necyklistické" fanoušky, nebo jen diváky televizních přenosů, máme jedno laické vysvětlení. V etapě se závodník chová asi tak, jako když si vyrazíte na pěší tůru, v které některé úseky absolvujete klusem, během, nebo sprintem. Prostě cyklista většinu kilometrů Tour de France absolvuje v aerobním pásmu (to je tepové pásmo v kterém se pohybujete v práci, v domácí činnosti, na zahrádce a podobně) a jen rozhodující okamžiky závodu vstupuje do tepových vyšších pater do anaerobních a maximálních, to jsou pásma, v kterých provozujete svůj amatérský sport a úplní nesportovci se do těchto tepových oblastí dostávají například při výstupu do druhého patra činžovního domu.


A proč tedy dobře trénující Sagan nejede o ten žlutý trikot?

Protože soutěž o žlutý trikot je založena na sčítání časů ve všech etapách závodu. A je jisté, že on sprinter a klasikář nebude stačit nejlepším vrchařům při dojezdech v horách. Ztratí v kopcích mnoho minut, které na tyto soupeře už nikde nemá šanci získat. Tito soupeři s ním prohrají rovinatou etapu, ale přijedou v pelotonu, ve stejném čase jako on.

A proč pravděpodobně získá zelený trikot?

Protože soutěž o zelený trikot je založena na sčítání bodů, které závodníci sbírají v cíli etapy a na prémii během etapy. A ti soupeři, kteří budou vynikající v horském dojezdu, nejsou tak dobří sprinteři, nejsou tak rychlí a body nemají šanci získat a ani se o to nesnaží.


Když to tak trochu přeženu, tak etapový cyklistický závod je něco podobného, jako by se v jedné atletické soutěži sešli všichni běžci od stovkařů po maratonce. Že to není možné? Ano, při běhu není, v cyklistice to možné je a je to tím, že sportovci sedí na kole. Je to možné tím, že se různě disponovaní sportovci v našem sportu VEZOU (často zadarmo) na kole. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


K12
Pane Matějka zrovna tento článek je podle mého názoru na tomto portále "zbytečný" je to jak píšete pro lidi kteří cyklistice absolutně nerozumí a jednou za rok se na tour de france podívají když to omylem přepnou na čt4, ale takový na tento web určitě nechodí...
13.07.2019 19:36:06
Matylda
A ja za takovy clanek dekuji. Tuto otazku dostavam casto a odpovidam na ni obdobne. Takto mi staci text nasdilet. Protoze nejdulezitejsi je, aby se nas sport dostal do podvedomi siroke verejnosti. Potom bude poznan a pozitivne ohodnocen. Diky Libore
13.07.2019 21:15:36
Lata Ferdus
Děkuji za článek, který vůbec nepovažuji za zbytečný. V červenci je sportovní veřejnosti prostřednictvím ČT4 servírována Tour de France. Sleduje ji spousta laiků a nám znalým kladou (z našeho pohledu) nepochopitelné otázky. (Mimochodem, jsou to ti samí, kteří v hospodě nepřepnou na zásadní horskou etapu Gira, protože na MS v hokeji dávají zápas Itálie - Kazachstán.) Osobně to nezvládám snadno a proto se mi odpovědi v článku hodí.
15.07.2019 11:40:07
cirkl a andula
On by rád usiloval, ale nemá na to! Předvádět se to jo, ale Alpy a Pyreneje to je nad jeho sily! Zeptejte se jisté Fošumové, ta vám ho detailně rozebere!!
16.07.2019 11:36:48
vedoucí
Sagan je normální kašpar, na první místo nemá, tak dělá šaška, no chce se zviditelnit nic jinýho.Je ale zvláštní, že Fošumová, která přes svůj pokročilý věk je po něm posedlá, tak už nenapíše, že byl taky v etapě 72 a 141 (jenom 2 a 4), no jaký myšlení takový dílo. Bohužel
21.07.2019 14:07:29
cirkl a andula
Sagi nemá na vršky. Ten tak nejraději předvádět se. Chce být zkrátka vidět. Tak "vysekne"jízdu na zadním kole. Být vidět-to je taky heslo Fošumové, proto ho tak obdivuje a velebí! Jak taky jinak.
05.08.2019 16:33:44