První střet Pogačara s Vingegaardem. Kdo bude na Paříž-Nice lepší?

05.03.2023 | Marek Matějka, foto LaPresse, Sirotti

První střet Pogačara s Vingegaardem. Kdo bude na Paříž-Nice lepší?

Dva největší favorité Tour de France zahájili letošní sezónu výjimečným způsobem. Oba vyhráli první etapový závod roku a přidali tři etapy. Poprvé se potkají na startu Paříž-Nice a jsou jasnými favority, ale kdo z nich bude lepší? A kdo vyhraje to podstatné, tedy Tour de France?

Dva poslední vítězové Tour de France, se na Paříž-Nice naposledy setkali v roce 1990. Greg LeMond ani Pedro Delgado však tehdy nevyhráli, porazil je Miguel Indurain, který dominoval Tour v dalších pěti ročnících. Rivalita mezi Pogačarem a Vingegaardem se stupňuje a první přímý souboj přichází nečekaně brzo. 

Psychologický souboj 

Porovnávat začátek letošní sezóny je trochu ošemetné. Ve skvělé formě jsou oba, o tom není pochyb. Pogačar má tak vysoký standard výkonnosti, že vlastně skoro vždy je schopný jet o vítězství, v jakémkoliv ročním období. U Vingegaarda byly trochu pochybnosti, zda se po úspěchu na Tour dokáže motivovat i v dalších letech. Nebylo by to poprvé, kdy se vítězové Tour nedokážou zmáčknout v následujících letech. Ale v jeho případě tento problém nenastal. Také se dostal na mimořádně dobrou stabilní úroveň, která mu loni pomohla vyhrát dvě etapy na Okolo Chorvatska a letos O Gran Camino. Jumbo se na něj může spolehnout, na červencový vrchol sezóny bude s velou pravděpodobností připraven. 

Pogačar měl na prvním etapovém závodě roku o něco kvalitnější soupeře. Závodil s Enricem Masem, Mikelem Landou a dalšími vynikajícími závodníky, Vingegaard porazil také kvalitní cyklisty, ale Jesús Herrada, Ruben Guerreiro a další prostě jsou o něco horší. Znamená to, že favoritem Paříž-Nice je Pogačar? Ne, to se s jistotou říct nedá. 

Závod za sluncem často ovlivňuje silný vítr a terezíny. Vingegaard by měl mít lepší podporu týmu, ale Pogačar si dokáže poradit i sám. Bez týmových parťáků se však neobejde v časovce družstev na 32,2 kilometru v Dampierre-en-Burly. Tým UAE Emirates se kvůli této etapě sešel v Monaku, trénuje střídání, souhru a různé strategie. Cílem je eliminovat ztráty na Jumbo, nizozemský celek však pravděpodobně neporazí. O dost silnější tým sestavil UAE Emirates na Tirreno-Adriatico.

V horských a kopcovitých etapách to bude nejspíš těsnější. Vingegaard je na papíře lepší jen v etapě s cílem na Col de la Couillole, což je 15 kilometrů dlouhý kopec s průměrem 7,3 %. Pokud se Dánovi podaří něco najet v časovce a nejtěžší horské etapě, Pogačar bude muset být aktivní v ostatních etapách s kratšími kopci. V podstatě dojde na reprízu loňské Tour.

A kdyby se Pogačarovi nepodařilo Vingegaarda porazit, nepochybně by to byl docela velký zásah do jeho psychiky s ohledem na Tour.

Vingegaard nemůže konkurovat Pogačarovi v jednorázových závodech. Sám Dán si to uvědomuje a i když ho to mrzí a nedokáže si úplně vysvětlit, čím to je, po dohodě s týmem letos zcela vypustí všechny klasiky. Naopak pro Slovince jsou klasiky důležité, letos především Kolem Flander, ale rád by vyhrál taky Milán-Sanremo. Závody, které už vyhrál, ho tolik nemotivují a proto vynechá Strade Bianche a moc nemluví o Lutychu. Je možné, že kvůli nové skladbě závodního programu ardenský týden úplně vynechá? Pokud uspěje ve Flandrech, nepřekvapilo by to. 

Tři zásadní výhody Jonase Vingegaarda

Vingegaard a Pogačar jsou od loňské Tour de France velkými rivaly, jsou považováni za úplnou špičku mezi vrchaři a jezdci na celkové pořadí, ale ve skutečnosti jsou docela odlišní. Každý exceluje v něčem jiném. Pogačar je agresivní a výbušný cyklista se skvělým spurtem a ohromnou výkonností ve stoupáních do 25 až 30 minut. Vingegaard je však lepší v nejdelších stoupáních, což dokázal na Tour a v takových výjezdech se na Grand Tours většinou rozhoduje. Také patří k výbušným vrchařům, ale to není v porovnání s Pogačarem pro něj důležité, aby dosáhl na další vítězství na Tour, musí si především udržet výkonnost v dlouhých stoupáních.

Vingegaard je v současnosti také o něco lepším časovkářem. Rozdíl mezi Slovincem a Dánem není velký, ale každá sekunda se počítá. A třetí zásadní výhodou je kvalita týmu. UAE Emirates sice investuje do špičkových cyklistů, především vrchařů, ale Jumbo Visma je stále o dost lepší. A to nejenom mezi závodníky. 

Sledovat porovnání dvou nejlepších specialistů na etapové závody takto brzo v sezóně je pro nás, fanoušky, skvělé. Očekáváme vyrovnaný boj, který rozhodne časovka družstev ve prospěch Jonase Vingegaarda. Ovšem čeká nás osm dní skvělé cyklistiky, s vyvrcholením v nepochybně dramatické krátké etapě do Nice.   


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE