Riisův efekt funguje. NTT sbírá vítězství

10.02.2020 | Marek Matějka

Riisův efekt funguje. NTT sbírá vítězství

Čtyři vítězství už má na kontě tým NTT od letošního rok vedený Bjarnem Riisem, kontroverzní, ale úspěšnou osobností silniční cyklistiky. Jihoafrický celek získal sebevědomí a projevuje se to na výsledcích.

Vliv Bjarna Riise na tým NTT byl okamžitý. Nebo se to tak aspoň zdá. Zkušený dánský stratég přiletěl v lednu do Austrálie na Tour Down Under a jezdci NTT hned předvedli výborný taktický výkon v páté etapě. Domestici počkali na Giacoma Nizzola na vrcholu posledního stoupání, dovezli ho relativně odpočatého zpět do hlavního pole a Ital se odměnil vítězství ve spurtu. Možná je přehnané tvrdit, že za touto výhrou stojí zrovna Riis, ale bylo dobře vidět, že taktika byla zvolena správně a to se v minulé sezóně moc často nedařilo. 

Zvýšené sebevědomí mělo dobrý efekt i na další závodníky NTT. Tým byl aktivní na Saudi Tour, sestava s Romanem Kreuzigerem se snažila pomáhat Reinardtu Janse van Rensburgovi a i když z toho žádné vítězství nebylo, změna nasazení k lepšímu vidět byla.   

Ben O´Connor následně ve 4. etapě Etoile de Bességes ujel všem a dojel si pro druhé vítězství pro NTT v sezóně. Australský vrchař na jihu Francie rozhodně překvapil. Tým se také konečně dočkal jihoafrického titulu, který vybojoval Ryan Gibbons ve spurtu s favorizovaným Darylem Impeyem. A vítězství vybojoval i německý sprinter Max Walscheid ve 3. etapě Tour de Langkawi v Malajsii. 

NTT rozhodně nepatří k nejsilnějším sestavám WorldTour, ale čtyři vítězství do 9. února jsou velmi dobrým začátkem. Vždyť loni Dimension Data získal sedm vítězství za celý rok. Stojí za zlepšením změna atmosféry a zvýšené sebevědomí po příchodu Bjarna Riiseho? Svůj vliv to nepochybně má. Riis je velmi schopný ředitel, zejména co se týká sportovní stránky a vždy dokázal z menších celků dostat hodně. 

Za dob týmu CSC, který rozhodně nepatřil k nejbohatším, dovedl k vítězství na největších závodech Ivana Bassa, Carlose Sastreho, Andyho Schlecka, Stuarta O´Gradyho, Nicka Nuyense, Fabiana Cancellaru a další. Riis s sebou přináší i minulost dopingového hříšníka a asi nikdy nepochybuje o tom, že se dopovalo i v CSC a Riis o tom při nejlepším věděl. 

Zatímco stále existují pochybnosti o Riisově přístupu k zakázaným látkám a z morálního hlediska není zrovna ideálním šéfem týmu, celek NTT už několik týdnů po jeho příchod sbírá vítězství a věří v lepší sezónu, než byla ta předchozí. Velmi důležitá bude forma Michaela Valgrena a dalších klasikářů na dlážděných jednorázovkách. Zde NTT může získat velké vítězství.


 Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste