Závodní cyklistika neprobíhá jen na slavných světových trasách a okruzích, ve velké míře se s ní setkáme i v blízkém okolí našich domovů. Může se jednat o závody Českého svazu cyklistiky, kterých se účastní sportovci s licencí, nebo tzv. závody pro hobíky, tedy amatérské závodníky, kteří trénují a závodí především pro radost. Ale i přesto zápolí v nejrůznějších terénech o body do žebříčků seriálů silničních závodů či jsou členy některé z českých a moravských amatérských lig.

Jedním z těchto seriálů je ROADCup, který zastřešuje společnost RoadCycling CZ. V loňském roce sdružila na přání amatérských závodníků některé z organizátorů amatérských závodů, a to do dvou sérií – RoadRace a RoadMarathon.

RoadRace je série kratších závodů a klasik. Tato série začíná vždy 1. května závodem Pavé Tour v Milovicích. Tento závod je zajímavý svými úseky po kostkách. Tato série pak pokračuje koncem května přerovským závodem Mamut Tour. ROADCup se pak 1. června stěhuje do Popradu na Jarnou klasiku, aby se v polovině června vrátil do našich nejvyšších hor na Krakonošův cyklomaraton. Dalším tradičním závodem v seiálu je koncem června Beskyd Tour, která má své zázemí v Bílé v Beskydech. Prvním nováčkem, který do seriálu vstupuje letos, je závod Dukovanské okruhy, který podporuje místní jaderná elektrárna. 10. srpna odstartuje jubilejní desátý ročník teplického Krušnotonu, na jehož startu stojí přes tisíc dychtivých závodníků. Do ROADCupu se také letos zapojil známý závod Author Král Šumavy, jehož výsledky se počítají z časů měřených úseků, kterých letos bude na trase již přes 75 kilometrů. 1. září ve Vinařicích v Podkrkonoší odstartuje závod Lawi Tour Classic a o týden později v Rumburku vypuknou oslavy 35. ročníku závodu zrozeného z hospodské sázky, Tour de Zeleňák. Zeleňák je tak jedním z nejstarších silničních závodů v republice. Série RoadRace bude ukončena 5. října ve Strašicích závodem Tour de Brdy.

RoadMaraton, maratónské trasy i pro letošek připravily již uvedení organizátoři Mamut Tour, Krakonošova cyklomaratonu, slovenské Tatry Tour, Beskyd Tour, Krušnotonu a Krále Šumavy.

Loňským ambasadorem seriálu byl exprofesionální jezdec František Raboň, letošním je také exprofesionální jezdec a současný manažer největšího cykloveletrhu u nás FOR Bikes, Lubor Tesař. Díky tomuto spojení se dostalo ROADCupu vynikajícího zázemí v rámci tohoto veletrhu a slavnostní vyhlášení vítězů 1. ročníku a zároveň vyhlášení ročníku druhého proběhlo v sobotu 30. března 2019 na veletržním pódiu za moderování několikanásobného paralympijského mistra světa Jiřího Ježka.

loading...

V letošním roce se ROADCup připojuje k charitativnímu projektu Jezdi a pomáhej, který má za cíl podpořit mládežnickou cyklistiku. Principem charity je monetizovat najeté kilometry na kole tak, aby vybraná částka podpořila nejlepší mládežnický tým, vítěze Českého poháru mládeže.

Jednatelka společnosti RoadCycling CZ a organizátorka ROADCupu Simona Davídková, která je zároveň naší mezinárodní rozhodčí silniční cyklistiky UCI dodává: „Cyklistika je nejrozšířenější a nejpřirozenější sport, snad kromě chůze. Mám ráda jak tu profesionální, tak tu amatérskou, proto se ji v naší společnosti snažíme podporovat. Všem cyklistům, závodníkům i výletníkům, přeji hodně šťastných kilometrů v sedle a těším se, že se potkáme buď jako diváci či jako účastníci letošního 2. ročníku ROADCup 2019.“

Novinkou bude zasílání newsletteru s aktualitami k jednotlivým závodům (pouze jednou měsíčně). Účastníci závodů RoadCupu dostali minulý týden zkušební newsletter. V případě, že jste zkušební newsletter neobdrželi a máte o tento newsletter novinek z RoadCupu zájem, napište si o něj.

Kompletní program RoadCupu 2019:

1. května - Pavé Tour Milovice
25.května - Mamut Tour v Přerově
1. června - Jarná klasika v Popradě
15. června - Krakonošův cyklomaraton v Trutnově
29. června - Beskyd Tour v Bílé v Beskydech
20. července - Dukovanské okruhy
27. července - Tatry Tour v Popradě
10. srpna - Krušnoton v Teplicích
24. srpna - Author Král Šumavy v Klatovech
1. září - LAWI Tour ve Vinařicích
7. září - Tour de Zeleňák v Rumburku
5. října - Tour de Brdy ve Strašicích

Přejeme vám hodně krásných zážitků a skvělých sportovních výkonů!

Tým RoadCycling.cz

Více informací na www.RoadCup.cz.

 Ambasadorem 2. ročníku RoadCupu je Lubor Tesař, bývalý profesionální silniční cyklista. Jeho největšími úspěchy byly 5. místo v bodovacím závodě na dráze na Olympijských hrách v Barceloně a 3. místo na Mistrovství světa v silniční cyklistice v závodě amatérů v roce 1993. Národním mistrem se stal v silničním závodě v letech 1993, 1994 a 2003. V současné době je manažerem největšího cyklo veletrhu v České republice FOR Bikes.

Vážení přátelé tenkých plášťů a galusek. Přeji vám všem mnoho krásných a šťastných kilometrů v atraktivních lokalitách všech závodů letošního ročníku RoadCupu. Važte si prosím neskutečné práce organizátorů, kteří pro vás s největší péčí tyto závody připravují, chovejte se prosím ohleduplně sami k sobě i k ostatním účastníkům provozu, ať všichni dorazíte zdraví a spokojení do cíle. Věřím, že zde vznikne spoustu nových přátelství, která vás budou provázet mnoho dalších let. Tak, ať vám to všem sviští.

Váš Tesil