Pod sérii RoadMarathon patří dobře známé dlouhé maratony Mamut Tour, Beskyd Tour, Tatry Tour, Krakonošův cyklomaraton a Krušnoton. Do tohoto poháru se započítávají dlouhé trasy jednotlivých závodů.

RoadRace je ještě bohatší, patří sem Pravé Tour, Mamut Tour, Beskyd Tour, Jarná klasika, Krakonošův cyklomaraton, Krušnoton, Tour de Zeleňák a Lawi Tour.

Data konání, rozpisy a přihlášky všech závodů najdete ZDE. V době konání závodů zde naleznete startovní listinu, výsledkovou listinu a aktuální fotogalerie.

Smyslem dvou pohárů je odlišit dva různé způsoby závodění. Zatímco dlouhé závody série RoadMarathon vyžadují výbornou vytrvalost, odolnost a vrchařské schopnosti, v kratších závodech RoadRace je vyžadována také výbušnost, taktika a dobrá poziční jízda. Závody zařazené do RoadRace jsou jak horské (například Beskyd Tour), tak i podobné slavným klasikám (Pavé Tour). Každý závodník si může vybrat, které závody se mu více líbí a které lépe vyhovují jeho závodnímu naturelu.

„Amatérští a hobby závodníci nemají moc prostoru na prezentaci. Chtěli jsme s tím nějak pomoci, a proto vznikla myšlenka vytvořit nový seriál závodů pod značkou RoadCup, který sdružuje už existující známé závody. Díky tomu budou mít závody jednotné mediální pokrytí.“, říká Simona Davídková, majitelka RoadCycling.cz.

V sérii RoadMarathon se do celkového hodnocení započítávají čtyři nejlepší výsledky, závod s nejmenším počtem dosažených bodů se škrtá. V RoadRace se bude počítat šest nejlepších výsledků z osmi závodů, dva závody s nejhoršími výsledky se nebudou počítat. Není proto nutné absolvovat všechny závody.

Tři nejlepší muži a ženy v sériích RoadRace a RoadMarathon budou oceněni na slavnostním vyhlášení na mezinárodním veletrhu FOR Bikes v dubnu příštího roku, kde bude zároveň odstartován druhý ročník RoadCupu.

Pro RoadMarathon a RoadRace jsou stanoveny rozdílné body. Způsob bodování si můžete prohlédnout ZDE.

RoadCycling.cz a ambasador akce František Raboň přejí všem hodně krásných sportovních zážitků a nové sérii hodně štěstí!

„Amatérská cyklistika je obrovsky důležitá součást celé cyklistiky. Viděl jsem to jako profesionální závodník, kdy mě na Giro d´ Italia hnali čeští fanoušci, z nichž převážná většina jsou i amatérskými závodníky. Vidím to i teď ve své práci, jak jsou amatérští cyklisté důležití pro celý cyklistický byznys v tom smyslu, že když utratí své peníze v cyklistice, značky je většinou dávají zpět do sponzoringu týmů, na které se pak amatéři jezdí dívat. 

Přeji všem účastníkům, závodníkům, organizátorům, sponzorům i divákům, úspěšný vstup do nového silničního seriálu, který, doufám, zažehne novou velkou tradici silničních akcí, neboť nejlepší pohled na svět není jen ze hřbetu koně, ale i našeho ocelového/karbonového oře.”

Váš Fery Raboň