Sáblíková znovu v boji o letní OH

21.05.2021 | Marek Matějka, foto Josef Vaishar/Cycling.photography

Sáblíková znovu v boji o letní OH

Po pěti letech se Martina Sáblíková vrátila k silniční cyklistice a její motivací je start na letních olympijských hrách v Tokiu.

Po několika letech absence si Martina Sáblíková připnula závodní číslo na dres a postavila se na start cyklistického závodu. A opět demonstrovala svůj sportovní talent a fyzickou převahu nad českým pelotonem. Pomohla ji náročná trať v Mladé Vožici s dlouhým stoupáním na trati. Od startu nenechala nikoho na pochybách, že je tady favoritkou číslo jedna.

Ve svém úniku nepotřebovala nikoho k sobě a její náskok se pravidelně zvyšoval. V cíli to znamenalo náskok přes čtyři minuty na polskou cyklistku Agneszku Skalniak-Sójka, která taky jela většinu závodu sólo a téměř devět minut na první skupinu, kterou přivedla na třetím místě další z Polek Katarzyna Wilkos.

Šance na nominaci

Pro Olympijské hry v Tokiu máme vyjeté jedno místo a tak by s nominací neměl být problém, svaz má volnou ruku, místo není na jméno. O nominaci na Olympijské hry se nejvíce zasloužila Nikola Nosková, naše nejlepší cyklistka posledních let a špičková vrchařka. Jenže Nosková má opět zdravotní problémy, téměř nezávodí a forma není dobrá. V současnosti je nejlepší českou cyklistkou Tereza Neumannová, která září v profesionálním angažmá ve Španělsku. Ale na náročné trati v Japonsku by ji Martina Sáblíková zřejmě zdolala, Neumannová je vynikající závodnice a jezdí ve světové konkurenci, ale není vrchařka.

Reálné šance na úspěch v Tokiu

Ty jsou diskutabilní. Nemáme vybojované místo pro časovku, což je pro Martinu špatné. Individuální chronometr ji vždy šel nejvíc. Máme jedno místo jen pro silniční závod. V silničním pelotonu se Martina necítí nejlépe a při světových šampionátech to v minulosti bylo zřejmé. Ale peloton je pro OH hodně redukován a to je pro naši rychlobruslařku plus. Nosková a Neumannová jsou nepochybně mnohem lepší cyklistky než Sáblíková, ale na specifické japonské trati a v malém pelotonu je Sáblíková možná lepší volbou. 

Ovšem světová cyklistická konkurence je jiná, než ta rychlobruslařská. Cyklistika je větší sport, pokrývající větší základnu, z které vzejde větší vzorek talentů. Martina pochopitelně ve světovém pelotonu nebude dominantní, jako je v pelotonu českém. Na startu budou mnohem lepší závodnice, i z hlediska fyzické kondice. Navíc jsou to vyježděné cyklistky, z pohledu orientace v pelotonu, techniky a taktiky. Tady je největší manko malých zkušeností a nevyježděnosti Martiny Sáblíkové.

Olympijský závod je jen jeden z mnoha cyklistických závodů, takže ryzí cyklisté (především muži profesionálové) ho neberou jako ten nejdůležitější. Pro Martinu Sáblíkovou je to zcela jinak, Olympijské hry jsou pro ni jednoznačně největší motivací. Mohla by si připsat účast na zimních i letních hrách, ale těžko k rychlobruslařským medailím přidá cyklistickou. Bylo by to obrovské překvapení. 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


koloběžka
Martina Sáblíková je nesporně skvělá sportovkyně, ale nechápu ten záměr se honem honem postavit po několika letech na start Českého poháru s úmyslem dostat se na Olympijské hry. Mnohem více bych preferovala Terezu Neumanovou, která od jara jela nespočet závodů UCI s vynikajícími výsledky a vybrat Martinu, to by byla facka pro celou českou ženskou silniční cyklistiku.
21.05.2021 13:03:44
Dvora
Obecně tomu hatu na Martinu Sáblíkovou tady rozumím. Závist je hrozná věc, když rychlobruslařka (případně pak třeba ještě rychlohodkyně) v klidu zadupe kohokoliv v ČR rozdílem několika tříd a mezi profíky je na MS v časovce nejdříve devátá a pak dvanáctá, ačkoliv má cyklistiku jen jako treninkovy prostředek. Jo, to je fakt mizerie v porovnání se světovou konkurencí a místním Matějkům tady praská žilka, když vidí jak "specialistky" dostávají naloženo od holky co má kolo jen jako vedlejší sport. Pak tady na ni píšou plivací články jak to jen jde a snaží se několikanásobnou zlatou medailistku z OH ponižovat a plivat na ni. V ČR nic zvláštního. Co ale nechápu jsou tyhle smyšlenky o startu na OH? Kde Martina uvádí, že chce jet na OH? Nebo se tam kvalifikovat? Nikde to nemohu najít.To už Matějkové klesli tak hluboko, že si vymýšlí a lžou, jen aby mohli plivat? Mají to snad přímo od Martiny? Nebo jaký je zdroj těchto informací? Smutné a trapné. Hromadný závod ji ale nezajíma, takže Matějkové můžou být v klidu a přestat plivat v tom stylu, že to vypadá, jako by na světě bylo 5 rychlobruslařek, takže tam teda ta Sáblíková je docela dobrá, ale mezi profi cyklistkami by dojela poslední (což je dle jejích výsledků navíc blbost). Je to už trapné. Navíc zatím není vůbec jasné, zda OH vůbec budou. Japonci je nechtějí (70% je nechce a kdyby to neblokoval IOC, tak už jsou zrušené), zatím se tam skoro neočkuje a nákaza se tam začíná rozjíždět. Ocenil bych trochu respektu k českým sportovcům, kteří opravdu něco dokázali. Martina nikde nikoho neblokuje, nemá protekci a "nemůže za to" že je v ČR o deset tříd lepší než zbytek třeba i v cyklistice. Ona už ČR reprezentovala dostatečně dobře a nemusí nikomu nic dokazovat proboha.
21.05.2021 15:43:40
bond
Martina ,pokud si to vyjede,tak na olympiádu patří. Pokud by splnila kvalifikační podmínky,tak není co řešit. A ona na to má. Bohužel,naše dámská repre jí nestačí. Nemají na ni. Odjede jim kdy chce a v kopcích jede jinou ligu.Pokud Machačová a další repredámy chtějí reprezentovat,tak musí hodně přidat a začít jinak trénovat. Ta úroveň ženské naší cyklistiky je nízká. Z vlastní zkušenosti,dámy neporazí 50, 60leté hobbíky. Ony,v tomto stavu na olympiádu jedou spíš do počtu.. Cyklistika je moc těžký sport a pro ženu zvlášť a tady je to o trénovanosti,trápení,bolesti a taky i štěstí.Martina tyto podmínky zvládne a překoná líp.Jinak koloběžka..tu facku si naše dámská cyklistika zaslouží a potřebuje ji.I tu Terezu by to mělo posunout.
21.05.2021 23:33:56
Kik
odkaz
06.06.2021 16:05:59
žena
Z Terezy Neumanové vyrostla světová špičková silniční závodnice jezdící za španělskou stáj. Svaz cyklistiky vůbec neinformuje o jejich úspěších na závodech nejvyšší kategorie. Druhé a třetí místo ve španělském poháru, šestá v italském, v etápáku Burgos devátá, Navarra jedenáctá a druhá v posledním závodě před MR v Tour de Suisse. Jako jediná češka po dlouhých letech vyjíždí body do UCI World Rankingu. Byla by to rána pod pás pro ni a celou českou ženskou silniční cyklistiku poslat Sáblikovou na hromadný závod, po dvou vyhraných závodech ČP, které jezdí amatérky bez světové konkurence.
17.06.2021 7:29:31
Dvora
Potvrzení lží a výmyslů pana Matějky: odkaz Martina nikdy neřekla, že chce na letní olympiádu v Tokiu. Čirý výmysl nenávistného pana Matějky, který využije každou příležitost, jak ji ponížit. Ubohé.
18.06.2021 12:27:11

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE