„Je pravda, že jsem loni v lednu oznámil, že končím se silničními závody WorldTour a že už nemám v úmyslu závodit na této úrovni. Mým cílem je bavit se, vydat ze sebe to nejlepší a pokusit se kvalifikovat na olympijské hry v Paříži v cross-country, kde bych chtěl svou kariéru ukončit. Nicméně jednám s firmou Specialized a zkoumám možnost zúčastnit se dvou nebo tří silničních závodů, určitě ne závodů WorldTour, ale na nižší úrovni, abych doplnil a zpestřil svůj trénink a kondici pro horská kola,“ řekl Sagan v rozhovoru pro šport.sk. 

20230723TDF0015-A.S.O._Pauline_Ballet.jpg

Sagan nemá na silnici už žádné větší ambice, během 14 let mezi profesionály získal tolik prestižních vítězství, že už to nemůže ničím překonat, ale na horských kolech ještě něco zajet chce. „S největší pravděpodobností to budou menší etapové závody, na kterých bych startoval, ale konečné rozhodnutí bude učiněno společně s technickým personálem Specialized. Závody se samozřejmě musí vejít do mého programu, který bude zaměřen na horská kola. Nebudou to malé etapové závody s cílem je vyhrát, ale dostat do nohou potřebné kilometry a rozvíjet formu.“

Nejlepší slovenský cyklista historie by logicky mohl zamířit do RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol, slovenského celku, kde působí jeho starší bratr Juraj Sagan. Drobný problém je v tom, že Sagan musí respektovat smlouvy se svými osobními sponzory a proto hledá tým, kde by mu to umožnili. 

20230704TDF1010-A.S.O._Charly_Lopez.jpg

„V tuto chvíli ještě nepadlo žádné konečné rozhodnutí, nevím, jaký dres si obléknu, ale není pochyb o tom, že na něm budou moji partneři, takže Sportful, Specialized a 100%. Se Specializedem vyhodnocujeme dvě nebo tři možnosti, jednou z nich je tým, pro který pracuje můj bratr Juraj, Pierre Baguette. Chápu však, že z různých důvodů jde o složitou variantu, kterou nebude snadné uskutečnit,“ vysvětluje Sagan.  

„Pro mě osobně je to však sentimentálně jedna z nejlepších možností, protože bych měl možnost být opět s bratrem v závodním režimu a se slovenským týmem. Jak už jsem ale řekl, je přece jen před námi ještě několik překážek, aby se to stalo skutečností,. Chce to čas, chce to dojednat všechny potřebné detaily a souvislosti, což může být otázka možná dnů a možná týdnů. Nerad bych předbíhal.“