San Juan startuje v neděli s Peterem Saganem i Zdeňkem Štybarem

24.01.2020 | Jiří Vlasák, foto: Vuelta a San Juan, Britanicca

San Juan startuje v neděli s Peterem Saganem i Zdeňkem Štybarem

38. ročník argentinského etapového závodu Vuelta a San Juan Internacional si k rozjetí před nejdůležitějšími podniky první poloviny sezóny zvolilo několik špičkových cyklistů. Společně s Peterem Saganem, Julianem Alaphilippem či Remco Evenpoelem to bude i Zdeněk Štybar.

Závod se pojede již po 38., ale v kalendáři UCI bude teprve počtvrté. A letošní ročník si polepšil, když se posunul do kategorie Pro, což je od letoška v kategorizaci závodů druhá nejvyšší liga. 

Startuje pozítří, tj. v neděli 26. ledna, a celkový vítěz bude vyhlášen příští neděli 2. února. Po čtvrté etapě si dají cyklisté jeden den volno. Hned po něm na ně čeká nejtěžší 5. etapa, která tady v každém z dosavadních ročníků, pořádaných pod křídly UCI, společně s třetí etapou, kterou je časovka jednotlivců, rozhoduje o konečném pořadí. 

Tak tady vyhrál v roce 2017 Bauke Mollema (Trek), o rok později Óscar Sevilla (když původní vítěz Argentinec Gonzalo Najar byl dodatečně z pořadí vyškrtnut pro užití nedovolených látek) a loni Winner Anacona (Movistar).

Tohoto etapového závodu, letos třetího v pořadí z kalendáře UCI (po africkém Amissa Bongo a australském TDU), se obvykle účastní i několik World Tour týmů. Pravidelně se zde objevuje Deceuninck Quick-Step, jehož cyklisté tady zvláště v loňském ročníku významně ovlivnili celý závod.

Alaphilippe vyhrál druhou etapu a překvapivě i třetí, kterou byla rovinatá časovka, a ujal se vedení v průběžném pořadí. Přišel o něj v královské, páté etapě, jež tu tradičně končí na Alto Colorado ve výšce 2.624 metrů nad mořem, což je o 2 tisíce metrů výš než je start, a v níž si zajistil vítězství i celkový triumf hlavní pomocník Quintany Winner Anacona. Alaphilippe ale bojoval v tomto „nekonečném“ stoupání obdobně, jako to pak předváděl na Tour de France: do cíle dorazil ve skupince s například Quintanou a zajistil si tím konečné 2. místo.

Po celý závod, ale zvláště v nejtěžší etapě tvrdě pracoval pro svého lídra Remco Evenpoel, v tom roce neo-pro, který se ještě stačil v celkovém pořadí dostat na 9. místo (když v jeho parádní disciplíně časovce skončil 3.). Po ztracené sezóně se tady vracel do závodního kolotoče s čistě týmovými úkoly i Petr Vakoč.

Třetí v celkovém pořadí skončil Óscar Sevilla, o němž jsme se zmínili v našem prvním letošním článku o San Juanu. 

Ve sprinterských dojezdech se loni prosadil v závěrečné etapě Sam Bennett ještě v dresu BORA-hansgrohe, který tu ale letos bude chybět, protože vyměnil dres i lokalitu: Argentinu za Austrálii, kde při Tour Down Under už zvládl vyhrát etapu poprvé v dresu Deceuninck Quick-Step. Ovšem 1. a 4. etapu na San Juanu 2019 ovládl Fernando Gaviria a ten se sem po roce pro nějaká další vítězství zase vrací. Uvidíme, jestli si doveze formu ze závěru loňského roku, kdy vyhrál dvě etapy na čínském Guangxi.

Největšími soupeři Gavirii v rovinatějších etapách, které budou příležitostí pro sprintery - a vypadá to, že budou minimálně čtyři - by měli být kromě Petera Sagana (loni 2. a 3.) i Álvaro Hodeg (Deceuninck), Marco Benfatto (Bardiani) či Christoph Laporte (Cofidis). Gaviria bude mít k ruce domácího Maximiliana Richeze i záložního sprintera Juana Molana. Na nějakou tu etapu si silně myslí také v Israel Start-Up Nation, jelikož sem posílají hned čtveřici slušných sprinterů: Hofstettera, McCaba, Barbiera a Vahtru. 

Deceuninck Quick-Step cílí na etapy i celkové pořadí, když vedle loňských premiantů Alaphilippa a Evenpoela nominovali i výborného sprintera Hodega, kterému by měl být k ruce nováček v týmu, který sem přišel z Cofidisu, Van Lerberghe (27). I Zdeňek Štybar bude mít spíše týmové úkoly, ale naskytne-li se příležitost a bude-li výkonnost ... Původně nominovaný Jannik Steimle nakonec nestartuje, takže šestici doplňuje allrounder Pieter Serry.

Mezi favority na celkové pořadí lze počítat, kromě již jmenovaných borců z Quick-Stepu, Kolumbijce Betancura a domácího Sepúlvedu v dresu Movistaru. Vloni tu Sepúlveda společně mj. s Anaconou, Quintanou a pozdějším vítězem Gira Carapazem vyhráli týmovou soutěž.

Zvědavi budeme na 21 letý americký talent McNultyho (UAE), v kopcích i v etapácích to umí slušně 29 letý nováček v týmu Israele Patrick Schelling, z Cofidisu jsou v kopcích nejlepší Luis Maté a především Guillaume Martin, který do týmu dorazil před sezónou z druhodivizního Wanty-Gobert. A pak je tu ještě „veterán“, 43 letý Óscar Sevilla v dresu kontinentálního kolumbijského Medellinu.

Zajímavou postavou, byť asi již nemůže pomýšlet na příčky nejvyšší, je v týmu Venezuely José Rujano (37), který to v průběhu své kariéry zkoušel v Quickstepu, Movistaru a Vacansoleil, ovšem nikde nepobyl víc než rok. Avšak v době své vrcholné formy stihl vyhrát tři etapy na Giru, přičemž nejúspěšnější pro něj byl ročník 2005, kdy v dresu dnešního Androni vyhrál 19. etapu do Sestriére, ovládl vrchařskou soutěž a celkově skončil 3. za Savoldellim a Simonim. 

Samozřejmě překvapit může kdokoli z domácích či obecně jihoamerických borců, pro které jde o mimořádně prestižní závod, na který se speciálně připravují a jimž vyhovuje vysoká nadmořská výška, v níž se odehraje především královská etapa. V té loňské uviseli s Anaconou Kolumbijci Paredes a Montoya z Medellinu, velmi dobře si vedl i Mexičan Santos (6.). Paredes skončil celkově 7. a je ve startovní listině i letos. Stejně tak se mohou v popředí pohybovat cyklisté z ProTour týmů: vedle Bardiani a  Vini ještě Androni, Rally nebo Fundación-Orbea. Loni tu například skončil celkově 16. Mattia Cattaneo, který pro letošek přestoupil z Androni do Deceuninck Quick-Step.

Na start se postaví celkem 27 týmů, z nichž 13 bude jihoamerických kontinentálních a národních. Z Evropy tu budou reprezentace Ruska a Itálie, v jejímž dresu se vedle několika mladíků z kontinentálních týmů představí i dva borci Ineosu: Filippo Ganna, vynikající časovkář, a Leonardo Basso, který je dobrým sprintérem. 

Etapy tedy vypadají takto: čtyři jsou vhodné pro sprintery, jedna (6.) pro výbušné typy do obtížnějšího závěru, jakými jsou například Alaphilippe, Sagan nebo Štybar, jedna časovka (3.) a jedna, královská, pro vrchaře (5.).

gallery

A jelikož kamkoli Peter Sagan přijede, tam se pořadatelé snaží maximálně využít jeho komerční potenciál, tak si ho ve volném dnu budou moci minimálně očima osahat účastníci Sagan fondo.

San Juan je hlavní město stejnojmenné provincie. Žije v něm zhruba 120.000 obyvatel. Leží v podhůří And přibližně 400 km západně od Córdoby.

Závod vysílá živě Eurosport 1, poprvé v neděli od 23:00 hod.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste