Scheldeprijs již zítra a nabitý sprintery

06.04.2021 | Jiří Vlasák, foto: Scheldeprijs, Team DSM, Bora-hansgrohe, Groupama-FDJ, Deceuninck-QuickStep

Scheldeprijs již zítra a nabitý sprintery

109. ročník nizozemsko-belgické semiklasiky patří mezi těch několik závodů, které se odehrávají na naprosto rovinaté trati. Jedinou přírodní překážkou tak může být vítr, ale obvykle si s ním týmy poradí tak, aby došlo na hromadný spurt. Takže od roku 2007 závod nevyhrál nikdo jiný, než některý ze špičkových sprinterů. A proto i letos je startovní listina sprintery nabitá. Chybí jediný: obhájce loňského prvenství Caleb Ewan.

Závod je dlouhý 194 km a je zařazen do druhé nejvyšší kategorie UCI „Pro“.

Startuje se v nizozemském Terneuzenu, odkud cyklisté přejedou na poloostrov Walcheren a poté se vydají východním směrem do Belgie, kde je kolem cílového Schotenu čeká 17km okruh, který si dají čtyřikrát a který obsahuje zhruba 2km dlážděný úsek.

Deceuninck-QuickStep povede Sam Bennett, ale v sestavě je i Mark Cavendish a Shane Archbold. Alpecin má na soupisce Tima Merliera i Jaspera Philipsena, Qhubeka Giacoma Nizzola i Maxe Walscheida, DSM Cees Bola i Nikiase Arndta, Israel Rudy Barbiera i Normana Vahtru, Total Direct Niccolo Bonifazia i Lorrenzo Manzina, Bora Pacala Ackermanna i Martina Laase, AG2R Marca Sarreaua i Damiena Touzé, Bingoal Timothy Duponta i Stanislawa Aniolkowského, Intermarché Danny Van Poppela a Riccarda Minaliho. Lotto vsází na Johna Degenkolba, Cofidis na Eliu Vivianiho, FDJ na Arnauda Démara, UAE na Aleksandera Kristoffa, Delko na Pierra Barbiera, Arkéa na Nacera Bouhanniho, B&B na Bryana Coquarda a Uno-X na Kristoffera Halvorsena.

Arnaud Démare letos poprvé na nejvyšším stupni při La Roue Tourangelle 4. dubna

Z tohoto „nekonečného“ výčtu lze vybrat hlavní favority, jimiž jsou Sam Bennet, Arnaud Démare, Tim Merlier, Pascal Ackermann, Nacer Bouhanni, Giacomo Nizzolo a uvidíme, zda se Elia Viviani, povzbuzený nedávným prvním vítězstvím po roce a půl, prosadí do souboje těch úplně nejlepších.

Jeho slabší stránkou je týmová podpora, tou naopak vynikají Bennet, Ackermann a Démare. A to je také trio úplně největších favoritů.

Highlights 2020

Premiéru má ženská verze. Ta má start i cíl v Schotenu. Je dlouhá 135 km a závěrečné čtyři okruhy má totožné s chlapy.

I dámské startovní listině vévodí sprinterky, přestože některé špičkové chybí, jako například Jolien D´Hoore (SD Worx) či Lotte Kopecky (Liv), jelikož jejich týmy vůbec nestartují. Stejně jako Jumbo-Visma, v jehož dresu by mezi favoritky patřila Marianne Vos.

Takto tedy mezi nejpravděpodobnější kandidátky vítězství hledejme mezi Lorenou Wiebes (DSM), Emmou Norsgaard (Movistar), Martou Bastianelli (Alé) či Chloe Hosking (Trek).

Lorena Wiebes

Zatímco v mužích českého závodníka nenajdeme, v ženách jsou v sestavách svých týmů pro tento závod uvedeny Markéta Hájková a Melissa Van Neck. U Markéty půjde letos o druhý závod, Strade Bianche nedokončila. Melissa má za sebou čtyři závody bez významnějšího umístění.

Oba závody figurují v programu Eurosportu.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste