Šestadvacátý ročník Beskyd Tour za námi

31.08.2020 | Libor Hrdina

Šestadvacátý ročník Beskyd Tour za námi

Už po šestadvacáté se pokusme ohlédnout za právě uplynulým ročníkem Beskyd tour, který se počtvrté startoval v Bílé, malebné vesnici v samém centru Beskyd a zároveň jednom z našich nejlepších lyžařských středisek. Lyže ale nebyly tím správným závodním náčiním pro tento den. Hlavní roli hrály krásné konstrukce z hi-tech kompozitních materiálů spolu s jedním z nejstarších lidských vynálezů, jehož genialita nebyla zatím překonána.

Přestože kvůli jarní pauze jsou letní víkendy přeplněné odloženými akcemi a v nejbližším okolí se konaly další tři akce s podobným účastnickým zájmovým spektrem, sešlo se na startu čtyřistapadesát závodníků, aby se protrápili těžkým horským terénem k zasloužené dávce endorfinů při projetí cílem. Na startu se mez i nimi letos objevilo i několik zajímavých osobností českého sportu a to nejen cyklistiky. Kvůli stopce akcím ze strany IAAF (světová atletická federace) se rozhodl náš nejlepší mílař, Jakub Holuša, zkusit, jak chutná cyklistika letos se již několikrát postavil na start podobné akce. Po mnoha letech jsme také mohli přivítat trojnásobného mistra republiky Petra Benčíka a už potřetí se na start také postavil olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. Že na Beskydu už dávno dochází ke střídání generací závodníků dokazuje i účast a velmi slušný konečný výsledek syna vítěze Reného Andrle, Davida.

Ale pojďme konečně závodit. Beskyd je kopec za kopcem, takže zpočátku se letos peloton držel pohromadě, kromě dvojice s Jardou Kulhavým, která ale po přejezdu na slovenskou stranu musela čelit v mírném stoupání podél Kysuce slušnému protivětru a tak pod kelčovskou stojkou už byla téměř dostižena. Dalším významným vrcholem jsou prémiové Pustevny, kterými s mírným náskokem projel první Jan Zatloukal, závodník střední trasy. Kulhavý po ztrátě bidonu doplňoval na občerstvovačce tekutiny se tříminutovou ztrátou. Po sjezdu z Pusteven a hlavně v táhlém stoupání přes Bečvy ji však smazal a v cíli se již potřetí objevil jako první před Slovákem Adamem Peciarem a Polákem Tomaszem Drozdzem. Mezi ženami si prvenství odnesla Anna Rinaglová, která v předchozích letech dominovala dlouhé trase. Na ní se až po přejezdu Soláňe začalo pořádně závodit. Při průjezdu Karlovicemi se ze sedmičlenné čelní skupiny odpoutali dvojnásobný vítěz Beskydu Tomáš Čer a Petr Hudeček a pod nástupem na druhou horskou prémii na Kasárni si vytvořili asi pětisetmetrový náskok, který ale ve stoupání postupně ztratili a prémii získal Petr Swaczyna, rovněž jeden z historických vítězů závodu. Sjezdem do Makova se skupinka zase dala dohromady, ale čekala ji ještě Bumbálka a pak dvanáct kilometrů sjezdu do cíle. Tam přijela s několikavteřinovým náskokem trojice Čer, Swaczyna, Brachaczek a ještě před cílovou rovinkou si prvenství pro sebe dobyl Tomáš Čer a ve spurtu zbylé dvojice zvítězil Petr Swaczyna. Kategorii žen letos vyhrála Šárka Macháčková před Barborou Dvořákovou a Kateřinou Hollou .

Snad lze na závěr letošní ročník uzavřít tvrzením, že udělali dobře ti, kteří nepodlehli tlaku předpovědi nepříznivého počasí, a postavili se na start, protože, jak jsme předpokládali a avizovali , celý den ani nekáplo a dokonce většinu dne svítilo slunce. Věřme, že slunce bude nad Beskydem svítit i nadále a budeme se i další roky setkávat na Bílé, ale už opět v původním červnovém termínu.

 Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste