Souboj Rogliče s Evenepoelem na Giru je pro nás o to větší motivací, říká Merijn Zeeman o přípravě Primože Rogliče na Giro d´Italia

28.12.2022 | Jiří Vlasák, foto: La Vuelta a Espaňa, A.S.O. / Aurélien Vialatte, Paris-Nice

Souboj Rogliče s Evenepoelem na Giru je pro nás o to větší motivací, říká Merijn Zeeman o přípravě Primože Rogliče na Giro d´Italia

Primož Roglič je určeným lídrem sestavy Jumbo-Visma pro letošní ročník Giro d´Italia. Pomáhat by mu přitom měli muži jako Wilco Kelderman a Tobias Foss. "Myslíme si, že doba zbývající do startu Gira je dostatečně dlouhá na to, aby se Primož dokázal připravit natolik kvalitně, že bude schopen bojovat o vítězství,“ řekl mezi jiným v rozhovoru pro In de Leiderstrui hlavní sportovní ředitel Jumbo-Visma Merijn Zeeman.

Roglič si v příští sezóně pojede naplno pro celkové vítězství na Giro d'Italia, zatímco Jonas Vingegaard pojede Tour de France. Roglič dostává na podporu Wilca Keldermana a Tobiase Fosse, Vingegaard může počítat s muži jako Sepp Kuss, Steven Kruijswijk a také Wout van Aert a Dylan van Baarle.

Giro končí blízko Slovinska, po loňském roce jsme měli své představy, protože jsme na Giru v roce 2022 nemohli jet o celkovou klasifikaci, vycházeli jsme z analýz a nakonec jsme se s Primožem shodli, že Giro je pro rok 2023 nejlepší volba,“ uvedl Zeeman.

Primož Roglič, vítěz Paris-Nice 2022

Přítomnost Keldermana a Fosse by podle Zeemana neměla být vnímána jako jakýsi plán B, pokud by Roglič nebyl ve formě. „Pokud chcete vyhrát Grand Tour, musíte začít s velmi silným týmem. Potřebujeme takové kluky, abychom si jeli pro celkové vítězství. A my jsme přesvědčeni, že Wilco opravdu může stačit těm nejlepším a být podporou Primože v nejtěžších stoupáních.“

„Samozřejmě existují scénáře, že se stane něco nepředvídatelného a vy musíte změnit strategii, ale to je  součást naší práce. Nicméně Wilco a Tobias jsou tu pro Primože a chtějí s ním získat růžový dres,“ dodal 44letý Nizozemec.  

Pro Zeemana, který má společně s celým vedením Jumbo-Visma pro rok 2023 docela dost na výběr, je to luxusní problém. „Máme ten luxus, že máme tak kvalitní sestavu pro rok 2023, že můžeme postavit dva silné týmy, s Primožem na Giru a s Jonasem na Tour,“ říká Zeeman.

Myslím, že naprostá většina skupiny směřuje k těmto cílům sebevědomě, ale co je důležitější, všichni si uvědomují, že konkurence je tvrdá a že mohou jeden od druhého těžit. Někdo jako Wilco také vidí, že se zlepšuje a má své ambice. Musel jsem hodně diskutovat, aby si vše sedlo a my jsme se shodli, ale to je součást normálního procesu,“ dodal Zeeman.

Primož Roglič (vlevo), vítěz Critérium du Dauphiné 2022, v cíli závěrečné etapy s Jonasem Vingegaardem, 2. v konečné klasifikaci

Skutečnost, že Roglič na Giro d'Italia, stejně jako na Vueltě v roce 2022, znovu narazí na Remca Evenepoela, je pro Jumbo-Visma o to větší motivací. „Na Giru je neuvěřitelně těžká trať se vším všudy: časovky, výbušné závěry, dlouhá stoupání ve vysoké nadmořské výšce, neuvěřitelně náročný třetí týden. Je na nás, abychom dostali Primože zpět na úroveň Remca v časovce, protože aktuálně je Evenepoel o krok před námi. A pak přijde ten poslední týden, pro který potřebujete velmi specifické vlastnosti,“ připomněl Zeeman porážku Rogliče od Evenepoela v 30km časovce na Vueltě 2022 o téměř 50 sekund.

V roce 2021 se stal Roglič olympijským vítězem v časovce. Takže to není tak dávno. Podaří se mu tedy v budoucnu ještě někdy vyhrát Tour? „Myslím, že ano. Zotavování po operaci ramene a trénink jdou velmi dobře. V posledních dvou týdnech už Primož dokázal na soustředění odpracovat spoustu hodin. Je napřed oproti plánu, který jsme si stanovili, a dělá rychlý pokrok. Teď je to především a jednoznačně o tréninku. V únoru se k nám připojí na týmovém soustředění a pak máme v plánu, že na konci března může odstartovat závodní sezónu v Katalánsku,“ nastínil Zeeman plán naskočení Rogliče do závodů, což by tedy mělo být v poslední dekádě března.

Volba pro Giro není proti Tour,“ zdůraznil nakonec Zeeman. „Rozhodli jsme se pro Vingegaarda coby lídra Tour de France v roce 2023, ale jsme stále přesvědčeni, že Roglič může jednoho dne přivézt žlutý dres až do Paříže. Primož si je velmi jistý, že ve svém věku stále může porazit Evenepoela i Pogačara, a my tohle přesvědčení sdílíme."

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE