Stefano Oldani vítězí ve 12. etapě Gira v Janově

19.05.2022 | Marek Matějka, foto LaPresse

Stefano Oldani vítězí ve 12. etapě Gira v Janově

Druhé etapové vítězství pro Itálii a druhé vítězství pro tým Alpecin - Fenix na Giro d'Italia. Stefano Oldani porazil ve spurtu trojice uprchlíků krajan Lorenza Rotu a Niozemce Gijse Leemreizeho a připsal si svou první výhru mezi profesionály.

12. etapa byla nejdelší (204 km) v celém 105. ročníku Giro d'Italia a odstartovala bez Caleba Ewana (Lotto Soudal), který po několika neúspěšných pokusech v hromadných dojezdech odjel domů, odpočinout si před začátkem přípravy na Tour de France. Start etapy byl velmi rychlý, do úniku chtěla spousta cyklistů, protože bylo v podstatě jisté, že se dlouhý únik dostane až do cíle. Nakonec se vytvořila skupina 25 jezdců, ve které nechyběl ani Mathieu van der Poel (Alpecin - Fenix).

Alpecin - Fenix se poučil z předchozích etap a kromě Van der Poela dopředu vyslal také další dva své jezdce, domácího Stefana Oldaniho a Nizozemce Oscara Riesebeeka. Ale nebyl to jediný tým s více než jedním zástupcem v úniku. Bahrain Victorious měl vpředu Santiaga Buitraga a Jashu Sutterlina, Bardiani  - CSF Faizané Lucu Coviliho a Davideho Gabbura, Intermarché - Wanty Gobert Lorenza Rotu a Reina Taaramaeho, Jumbo - Visma Gijse Leemreizeho a Pascala Eenkhoorna, BikeExchange - Jayco Lucase Hamiltona a Mattea Sobrera. Dále ve skupině byli jednotlivci Andre Vendrame (AG2R Citroen), Valerio Conti (Astana Qazaqstan), Simone Consonni (Cofidis), Edoardo Zardini (Drone Hopper - Androni Giocattoli), Magnus Cort (EF Education - EasyPost), Michael Schwartzmann (Lotto Soudal), Vincenzo Albanese (EOLO - Kometa), Will Barta (Movistar), Nico Denz (DSM), Bauke Mollema (Trek - Segafredo) a Wilco Kelderman (BORA - hansgrohe).

Právě Kelderman měl v celkovém pořadí nejmenší ztrátu na vedoucího Juana Pedra Lopeze, přesně 11:02 a proto tým Trek - Segafredo musel udržovat tempo v hlavním poli a nenechat skupině příliš času. 

Rota vyprovokoval nový únik 

Vedoucí skupina spolupracovala až do předposledního stoupání La Colletta. Zde, 56 kilometrů před cílem, zaútočil Rota a hned na první pokus vytvořil úspěšný nový únik. Na vrchol stoupání vyjel sám, ale ve sjezdu ho dojeli Oldani a Leemreize a pomalu najížděli náskok od zbytku velké skupiny. Vzadu se opakovaně nastupovalo a většina jezdců se snažila dojet zpět dopředu k vedoucímu triu, ale marně. Útočili dokonce i jezdci Alpecinu Van der Poel a Riesebeek, což se nezdálo být moc taktické.

Oldaniho skupinu to však neohrozilo a v dalším výjezdu Valico di Trensaco si Van der Poel a Riesebeek vystoupili i ze stíhací skupiny. Silnější totiž byli vrchaři, Buitrago, Kelderman, Hamilton a Mollema se společnými silami snažili přiblížit první trojici, ale nedařilo se jim ve stoupání ani ve sjezdu a na rovině. Oldani, Rota a Leemreize měli 20 kilometrů před cílem náskok 43 sekund, který navíc stále rostl. 15 kilometrů před cílem to bylo už 55 sekund a bylo jasné, že vítězem etapy je někdo z první skupiny.

Oldani, Rota a Leemreize spolupracovali až do cílového Janova. Ani jeden z nich si doposud nepřipsal žádné vítězství v profesionálním pelotonu a nikdo si nechtěl nechat ujít příležitost kvůli příliš brzkému taktizování. Leemreize zaútočil jako první až 1100 metrů před cílem. Za poslední zatáčkou tvrdě nastoupil, ale Oldani s Rotou ho dotáhli. Poté chvíli taktizovali a 250 metrů před cílem podruhé zaútočil Leemreize. Oldani byl pohotový, využil závětří za mladým Nizozemcem a nabral rychlost. Rota se snažil co nejdéle zůstal v háku za Oldanim a až před páskou vystřelit kupředu, ale na Oldaniho rychlostně nestačil a dojel druhý.

"Věděl jsem, že jsem rychlý, ale rozhodně to nebylo snadné," řekl Oldani po dojezdu. "Rotu dobře znám, je to kamarád. Proto jsem věděl, že je také rychlý a že musím být opatrný. Ten druhý nás chtěl překvapit, ale to jsme čekali. Nebylo snadné to zvládnout, ale podařilo se."

Důležité podle Oldaniho bylo hned tříčlenné zastoupení týmu v úvodním úniku a účast Van der Poela: "Jeho přítomnost byla klíčová. Věděli jsme, že když nás tam bude víc než jen Mathieu, ostatní budou sledovat jeho. Byla to šance pro další kluky z týmu. Povedlo se nám to."

Druhá skupina ztratila 57 sekund a peloton dojel s odstupem 9:08. Díky tomu se Kelderman posunul o deset příček výš a nížil ztrátu na Lopeze na 2:51 a odsunul Jana Hirta (Intermarché - Wanty Gobert) na průběžné 15. místo. Třetí muž Gira z roku 2020 byl v cíli upřímný a odmítl možnost návratu do boje o celkové pořadí: "Nejsem v dlouhých kopcích dost dobrý a musel bych mít mnohem menší ztrátu, abych mohl uvažovat o úspěchu. Chtěl jsem vyhrát etapu, ale nečekal jsem, že další únik vznikne tak brzo." Také Hamilton si pomohl, na 16. místě ztrácí 3:45.

Všechny dresy zůstaly u svých majitelů. Lopeze vede celkově i soutěž do 25 let. Arnaud Démare (Groupama - FDJ) je lídrem bodovací soutěže a Diego Rosa (EOLO - Kometa) nejlepším vrchařem. 


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE