Švýcarská myš Tony Rominger

24.06.2021 | Libor Bartůněk, Foto: Sirotti

Švýcarská myš Tony Rominger

Devadesátá léta minulého století se nesla soubojem velkých es etapových závodů. Asi největší hvězdou byl rekordman Tour de France Miguel Indurain, ale jeho velkým rivalem a vyzyvatelem byl Švýcar Tony Rominger. Na Staré dámě se mu ovšem tolik nedařilo. Naopak byl hvězdou španělské Vuelty, kterou zase nedokázal vyhrát Indurain.

Tony Rominger, který byl pro své skromné a uvážlivé vystupování přezdíván v pelotonu „Myš“, se narodil v dánském Vejle v roce 1961. Jeho matka byla Dánka a otec Švýcar. Ještě jako dítě se s rodiči přestěhoval do Švýcarska. Vystudoval ekonomickou školu a pracoval jako účetní. S cyklistikou začal poměrně pozdě, když do světa velké cyklistiky nakoukl až ve čtyřiadvaceti letech.

Začínal v malém švýcarském týmu Cilo, ale v roce 1987 přestoupil do italského Chateau d´Ax, kde se potkal např. s Milanem Jurčem, Franceskem Moserem nebo Gianni Bugnem. Následující rok startoval na své první Tour de France, kde v celkovém pořadí figuroval na bezvýznamném 68. místě, ale zaujal skvělými výkony v časovkách, když bral 3. a 2. místo. Hlavně v té předposlední etapě prokázal, že i po třech týdnech těžkého závodění dokáže porazit největší hvězdy té doby. V následujících letech se mu dařilo vyhrávat menší týdenní etapáky, které většinou rozhodoval v časovkách a v horách neměl problém svůj náskok uhájit. Dařilo se mu převážně na jaře a na podzim. Velká horka v kombinaci s alergiemi a astmatem ho omezovala v letních měsících. Možná právě proto nedokázal porazit Miguela Induraina na Tour de France.

Vuelta Espańa, ještě v jarním termínu, byla jeho závodem. Do roku 1994 se španělská Grand tour jezdila na přelomu dubna a května ještě před Giro d´Italia. A bylo to právě v letech 1992 až 1994, kdy Tony Rominger Vueltu ovládl a stal se v té době rekordmanem. Ve stylu závodění byl velmi podobný Indurainovi. Dokázal dominovat v časovkách, ve kterých najel na konkurenty mnoho času a v horách neztrácel tolik na specialisty vrchaře. Byl velmi inteligentní závodník a dokázal si vždy vše dopředu naplánovat a svůj plán dodržovat. V roce 1993, kdy slavil druhé vítězství na Vueltě, kde navíc ovládl všechny soutěže, přijel s nejvyššími ambicemi na Tour de France, kde chtěl narušit nadvládu španělského „boha“ Miguela Induraina. Do Francie přijel skvěle připravený, možná měl překvapivě i lepší formu než Španěl. Vyhrál dvě horské etapy a dokonce porazil Induraina v poslední časovce. Ale stále to bylo málo. Indurain měl kolem sebe komplexnější a vyrovnanější tým a v horách si Švýcara pohlídal. Rominger skončil celkově na druhém místě a navíc ovládl vrchařskou soutěž.

V roce 1995, kdy už jezdil za tým Mapei dominoval na italské Grand tour, kde vyhrál čtyři etapy a k Maglia Rosa přidal i vítězství v bodovací soutěži. S výhrou na Giru v kapse se opět pokusil svrhnout Induraina z trůnu na Tour, ale krátký časový úsek na odpočinek mezi oběma závody byl velkou překážkou. Nakonec z toho bylo osmé místo celkově se sedmnáctiminutovou ztrátou. Porazit Induraina na Tour se mu podařilo až v roce 1996, když skončil na desátém místě jednu pozici před pětinásobným vítězem, který díky nemoci ukončil své kralování na Staré dámě. V roce 1996 se ještě jednou vrátil na Vueltu, která se jela v podzimním termínu. Ovládl vrchařskou soutěž, vyhrál obě časovky toho ročníku a celkově skončil třetí. V celkové klasifikaci se udála věc nevídaná, když celkové pořadí ovládli tři Švýcaři. Vítěz Alex Zülle, druhý Laurent Dufaux a třetí Tony Rominger.

Tony chtěl svou kariéru ukončit v týmu Mapei, ale nakonec přišlo velké překvapení, když přestoupil do týmu Cofidis. Francouzský tým narychlo hledal náhradu za nemocného Lance Armstronga, kterému byla diagnostikována rakovina. V tomto roce už to bylo spíše takové paběrkování a na konci roku 1997 se rozloučil s velmi úspěšnou kariérou. Dokázal ovládnout třikrát Vueltu, jednou Giro. Na Grand tours vyhrál celkem 25 etap. Dvakrát vyhrál Lombardii a dvakrát během 14ti dnů posunul v roce 1994 rekord v hodinovce.

loading...Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


tafi
Rok 1993 byl opravdu úžasný a souboj na Tour bral dech. Sledovali jsme tenkrát s napětím, jestli Indurainovi "sekne", ale ten byl ve své době opravdu neuvěřitelně odolný. Mně osobně nejvíc fascinovalo, jak v těžkých kopcích řadil Rominger dolů a rozjížděl tam soupeřům hotové peklo. I když to nebyl výrazný typ závodníka, jeho výkonnost a chytrý způsob jízdy byl svým způsobem jedinečný. Bylo fajn ho vidět v Praze na kritériu na Václaváku.
01.08.2021 12:22:10

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE