Tour de France 2024 zakončí horská etapa a náročná časovka

14.03.2023 | Marek Matějka, foto Aurelien Vialatte/A.S.O.

Tour de France 2024 zakončí horská etapa a náročná časovka

Pořadatelé představili poslední dvě etapy Tour de France 2024 a závodit se bude na silnicích, které jsme si mohli podrobně prohlédnout v posledních dvou dnech letošního ročníku Paříž-Nice. 20. etapa skončí na vrcholu Col de La Couillole a 21. etapa je 35 kilometrů dlouhá individuální časovka z Monaka do Nice.

Bude to hodně netradiční závěr Tour de France. Poprvé se nedojíždí do Paříže a poprvé od roku 1989 bude časovka poslední etapou. Pořadatelé přestěhovali dojezd na jih Francie kvůli Olympijským hrám, které se příští rok v létě konají právě v Paříži. A vzhledem k dobrým a pevným vztahům pořadatelů k zástupcům města Nice, je logické, že se Tour bude dojíždět na francouzské riviéře. 

A bude to hodně tvrdé až do posledního kilometru. Žádné přípitky šampaňským a sprinterský dojezd na závodníky nečeká. Předposlední den závodu si organizátoři připravili 132 kilometry dlouhou etapu s přejezdy Col de Braus (10 km, 6,6 %), Col de Turini (20,7 km, 5,7 %) a Col de La Colmiane (7,5 km, 7,1 %) a dojezdem na Col de La Couillole (15,7 km, 7,1 %). Zde se dojížděla předposlední etapa Paříž-Nice a vyhrál Tadej Pogačar. V tak krátké, ale přitom nesmírně těžké etapě se může celkové pořadí změnit naprosto zásadně.    

A stále nebude hotovo, protože v neděli se jezdci musí připravit na 35 kilometrů dlouhou časovku se dvěma stoupáními. A nebudou to žádné krátké brdky. Po startu v Monaku se cyklisté vydají směrem k vrcholu La Turbie (8,1 km, 5,6 %), krátce sjedou a vyjedou na Col d'Éze (1,6 km, 8,1 %). Zbytek časovky už je po rovině. a z kopce. Nepůjde o žádný příliš technický sjezd, takže časovkářské speciály budou vhodné po celou trasu. Jen je bude nutné co nejvíce odlehčit a přizpůsobit.

Pořadatelé připomínají, že časovka na závěr Tour změnila držitele žlutého trikotu už několikrát. Jan Janssen to dokázal na úkor Hermana Van Springela v roce 1968, Greg LeMond ke zděšení Laurenta Fignona v roce 1989, Cadel Evans zcela logicky proti Andymu Schleckovi v roce 2011 a naposledy Tadej Pogačar v souboji Slovinců proti Primoži Rogličovi v roce 2020.


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE