Závěr včerejší etapy přeci jenom přinesl vánek do průběžné klasifikace. Sice 62 závodníků z celkového počtu 136, kteří etapu dokončili, získalo čas vítěze, ale zbytek startovního pole se nadělil do mnoha skupinek s menšími či většími odstupy a vzadu zůstaly i některá známá jména.

Kromě Steimleho a Hodega si připsali ztráty všichni ostatní cyklisté Deceuninck-Quick Step. Zda to ve všech případech bylo plánované, těžko říci, ale v každém případě to znamenalo propad v týmové soutěži z první až na 9. pozici. Z týmu Israele zůstal vepředu pouze Neilands a ten ještě patřil mezi ty, které postihl pád v poslední zatáčce. Protože vítěz prologu Groves z Bike Exchange se nedokázal udržet ve vedoucí skupině, pokusil se ho zastoupit Konyšev, ale i jeho zdržel pád před cílovou rovinkou. Další ze sprinterů, který nepřežil v první skupině, byl Janse van Rensburg z Qhubeka NextHash, který o den dříve spurtoval na 3. místě. Čas vítěze si sice připsali, ale jen proto, že spadli v ochrané zóně, sprinteři Halvorsen (Uno-X), Bol (DSM), Marengo a Lonardi (Bardiani). Pád zdržel i dva české cyklisty: Dominika Neumana, který spadl, a Michala Schlegela, který musel zastavit.

Jannik Steimle měl obrovskou radost, že dokázal porazit Petera Sagana a zvítězit ve 2. etapě Okolo Slovenska

Většina z těch, kteří se zapletli do pádu, by zkomplikovala cestu Álvaru Hodegovi k udržení žlutého dresu. Nezískal by totiž s velkou pravděpodobností 4 bonifikační sekundy za 3. místo v etapě a právě o tolik před dnešní etapou vedl před třetím Peterem Saganem. Ten včera opět předvedl, že je velmi slušně připraven na mistrovství světa, které se jede v neděli příští týden.

Mezi 62 cyklisty, kterým byl ve včerejší etapě připsán čas vítěze, bylo 13 z 18 českých cyklistů, kteří tu startují. Ztráty si připsali Fiala a Tomáš Bárta z Topforexu, Pavel Stöhr a Kalojíros z CAT Trenčín i Karel Vacek z Qhubeka. Devět týmů z 21 zúčastněných nemělo včera v první skupině minimálně tři lidi. A jelikož mezi ně nepatřil ani Elkov-Kasper, který tu byl kompletní, ani Topforex, tak se posunuly v týmové soutěži na 8., resp. 9. místo se ztrátou 13, resp. 16 sekund na vedoucí Team DSM.

Počet cyklistů ve věku do 23 let, mezi nimiž byly v popředí výsledkové listiny jen vteřinové rozdíly, se po včerejšku scvrkl na 12 závodníků. Bílý dres udržel Lunder z Gazpromu, Štoček z Topforexu se posunul na 6. místo, jeho týmoví kolegové Tyrpekl a Camrda ztráceli 12, resp. 15 sekund.

Matúš Štoček dojel v etapě na 9. místě, v soutěži do 23 let je 6.

Garosio z Bardiani včera navýšil své vedení ve vrchařské soutěži na rozdíl 18 bodů, jenže dnes bylo k mání 5 vrchařských prémií kategorie 2, kde se za vítězství uděluje 6 bodů. Takže ho čekalo ještě dost práce. I když zatím nikdo z jeho soupeřů neprojevil cílený zájem prosadit se v této soutěži.

Speciální kapitolu napsal ve včerejší etapě Jakub Otruba z Elkov-Kasper. Byl součástí úniku, byl vyhlášen nejbojovnějším jezdcem etapy a hlavně bodoval na všech rychlostních prémiích, což ho posunulu v průběžné klasifikaci na 5. místo! K etapě a ambicím v dalším průběhu závodu řekl:

Můj hlavní dnešní cíl byly bonifikační sekundy na rychlostních prémiích, kde jsem bral postupně třetí, druhé a první místo. Pak jsme se už pomalu nechali dojet a šetřili síly na dojezd. Finiš byl hodně rychlý a na vlhké silnici ne úplně bezpečný. Adam s Dominikem měli perfektní pozici, ale těsně před nimi to ustřelilo dvěma jezdcům a Dominik Neuman skončil na zemi. To se stává. Zítra nás čeká další etapa, která bude mít podobný ráz jako včera a dnes, takže se budeme snažit přejet kopce a pak v pelotonu pracovat pro Ťoupalíka s Neumanem. Chtěl bych se zase zkusit dostat do úniku a v ideálním případě získat další bonusové vteřiny. Udržet páté místo nebo ho i vylepšit je teď můj jasný cíl.

Jakub Otruba na čele pětičlenné skupiny, která včera posbírala v průběhu etapy většinu bodů a bonifikačních sekund na prémiích.

_________________________________________________________________________________________________________

Dnes opět nečekalo cyklisty nic jednoduchého, i když předpoklad hromadného dojezdu početné hlavní skupiny byl opět nejpravděpodobnější. V nejdelší 193 km dlouhé etapě z Dolného Kubína do Povážské Bystrice na ně čekalo kromě sychravého a deštivého počasí pět vrchařských dvojek rozprostřených do 3/4 etapy. Ve většině případů šlo o velmi prudká stoupání o délce od jednoho do dvou kilometrů. Ovšem z vrcholu posledního zbývalo do cíle víc jak 40 km v klesání či jen mírně zvlněném terénu. Bonifikační vteřiny do průběžného pořadí bylo možno získat opět na třech rychlostních prémiích, v dnešní etapě konkrétně na 65., 131. a 173. km.

Po pár kilometrech od ostrého startu se začalo stoupat a tento úsek vrcholil první vrchařskou prémií na 20. km. A závodníci na nic nečekali. Začalo se zostra. Speciálně cyklisté Elkov-Kasper si před etapou nejspíš řekli, že se do toho dnes obují s mimořádným nasazením. Už na 3. km odjel Adam Ťoupalík. Když byl dostižen, odjela čtveřice s Matějem Zahálkou. Ani oni na čele nevydrželi dlouho. Prémií ovšem projel jako první Jan Bárta. Před Domenicem Pozzovivem (Qhubeka) a Rogerem Adriou (Kern Pharma). Po prémii se vytvořil další únik ve složení Abrahamsen (Uno-X), Trettwer (Maloja), Budzinski (Mazowsze) a kdo jiný než Garosio (Bardiani) v puntíkatém. Chyběl zástupce Elkovu, tak za to vzal Jan Bárta a po několika kilometrech sólové jízdy se na čelo dotáhl. Tak akorát včas, aby vyhrál i druhou vrchařskou prémii. Z úniku nebylo nic. Za Bártou si připsali body Adriá a Pozzovivo.

Matěj Zahálka

O 10 km dál už zase jela na čele malá skupina. Opět v ní byli Budzinski a Garosio. K němu jeho týmový kolega Tonelli a dnes velmi aktivní Adriá. Že by chyběl Elkov? Nikoli, byl tu Matěj Zahálka, který na první rychlostní prémii vzal 2 bonifikační sekundy za 2. místo. Když pak přejeli třetí VP, kterou vyhrál Garosio a Zahálka byl 4., měli na peloton náskok převyšující 2:30 minuty. Únik projel o 33 km dál na čele i čtvrtou VP. Jako první Adriá před Zahálkou, kteří ostatním poodjeli, a Garosiem. Náskok 1:40. Do cíle bylo ale ještě daleko: 75 km.

Nyní byl na řadě dnešní druhá rychlostní prémie, na kterou dorazila jako první vedoucí dvojice v pořadí Zahálka, Adriá. Poté se vedoucí skupina zase sjela dohromady, a jelikož se peloton vedený cyklisty Deceuninck-Quick Step už blížil na dostřel, do sólového pokusu se pustil Matěj Zahálka! Přitom si připsal další body za vítězství na poslední VP. 28 km před cílem měl náskok 55 sekund a jeho nejbližším cílem byla poslední RP, ke které mu zbývalo 5 km. Podařilo se před letícím balíkem a pak už si Matěj mohl oddychnout, v poklidu se nechat dojet a udělat si inventuru dnešních aktivit Elkov-Kasper: Jan Bárta 12 bodů a Matěj Zahálka 11 bodů na VP, Matěj navíc 9 bodů a 5 bonifikačních sekund na RP, což ho posunulo na 7. místo průběžného pořadí.

Za ním si to o další mini příděl sekund rozdal Peter Sagan proti trojí přesile Deceuninck-Quick Step, a přestože se mu ze špice odstupující Morkov nechtěně pletl před bicykl, Peter ho dokázal objet a porazit žlutého Hodega, který projel na druhém místě. V té chvíli tedy snížil Peter odstup na aktuálního lídra na 3 sekundy. Nyní se mohl připravovat finiš etapy, kde půjde na pásce o víc bonifikačních sekund než na prémiích, a pokud by se Peterovi podařilo na třetí pokus vyhrát, šel by do žlutého.

Peter sice etapu nevyhrál, ale do žlutého jde! Borci Deceuninck-Quick Step se v cílové rovince pohybovali na čele ve třech, ale v posledních desítkách metrů Steimlemu už síly docházely a Morkov spoléhal na rychlost Álvara Hodega. Toho využili dva jiní borci: zvítězil Kristoffer Halvorsen, jemuž v závěrečných kilometrech výborně připravovali pozici spolujezdci z Uno-X, před Kadenem Grovesem z BikeExchange. Peter Sagan porazil o centimetry Hodega a to mu stačilo, aby se stal před zítřejší poslední sprinterskou etapou průběžným lídrem závodu.

Mimořádnou aktivitu cyklistů Elkov-Kasper v dnešní etapě završili v cíli 9. a 10. místem Adam Ťoupalík a Dominik Neuman.

Dnes dokončil jako nejlepší z českých cyklistů Adam Ťoupalík na 9. místě

V závěrečných kilometrech bylo vidět závodníky Topforex ATT Investments, kterak se snaží zapojit do boje o pozice pro závěrečný spurt proti mnohem zkušenějším týmům. Dokonce to vypadalo, že cyklisté Deceuninck po nich nevěřícně koukali, kdože se jim ti "plete" do práce. Topforex v tomto souboji nevyhrál, ale pokus to byl určitě sympatický. Vyústil nakonec ve 14. místo Tomáše Bárty coby třetího nejlepšího Čecha v cíli této etapy.

Peter Sagan po etapě oblékl tři dresy: žlutý pro vedoucího závodníka, zelený pro nejlepšího v bodovací soutěži a dres pro nejlepšího Slováka. Garosio má i nadále v držení puntíkatý a Lunder bílý pro nejlepšího mladíka, v níž je Matúš Štoček z Topforexu i nadále na 6. místě. Matěj Zahálka byl pochopitelně vyhlášen nejbojovnějším jezdcem etapy!

Aktivita cyklistů Topforex ATT Investments v závěru etapy vyústila ve 14. místo Tomáše Bárty.