Tři vítězné etapy Qhubeka NextHash na Giru

03.12.2021 | Jiří Vlasák, foto: Sirotti

Tři vítězné etapy Qhubeka NextHash na Giru

Po včerejším představení úspěšnosti týmu DSM se budeme dnes věnovat druhému nejméně úspěšnému z pohledu získaných UCI bodů a to Team Qhubeka NextHash. Uděláme to pro pořádek, jelikož s tímto týmem se příští rok jen sotva potkáme na úrovni World Tour. Tým sice nezískal příliš mnoho UCI bodů, ale pár hodně dobrých výsledků ano. Máme na mysli tři vítězné etapy na Giro d´Italia.

Úprk velkého množství cyklistů z tohoto týmu proběhl již před sezónou 2020. Mj. Gino Mäder do Bahrainu, Samuele Batistella a Matteo Sobrero do Astany, Michael Valgren do EF Education či Ben O´Connor do AG2R. Ale vedení týmu ještě jakžtakž dokázalo díry do korábu zacelit příchody Sergio Henaa a Fabia Arua (oba UAE) či Simona Clarka (EF). I když šlo o cyklisty, jejichž hvězda už spíše pohasínala. V průběhu letošní sezóny pochopitelně většina cyklistů hledala náhradní angažmá, ale ne všem se to dosud podařilo. 

Jasnou jedničkou týmu byl v tomto roce Giacomo Nizzolo. Nejlépe mu sekundovali další sprinter a klasikář Max Walscheid a taktéž klasikář a především časovkář Victor Campenaerts.

Švýcar Mauro Schmid přejel jako první cílovou čáru v 11. etapě Gira, která měla podobu a la Strade Bianche, když z úniku a v souboji jeden na jednoho porazil Alessandra Coviho (UAE).

Tým se mohl pochlubit pouze 5 vítězstvími. Jenže tři z nich stály za to. Mauro Schmid, Giacomo Nizzolo a Victor Campenaerts postupně vyhráli 11., 13. a 15. etapu Gira d´Italia! Nizzolo pak přidal ještě dvě výhry: na Almerii (1.Pro) a v Getxo (1.1).

Tři vítězné etapy hodně kontrastují s faktem, že ani Nizzolo, ani Campenaerts, jakož i Pozzovivo Giro nedokončili a tým se umístil na předposledním místě. To bude zapomenuto. Úspěchy v etapách nikoli. Navíc i ony pomohly Nizzolovi do Israel Start-Up Nation, Campenaertsovi do Lotto-Soudal a hlavně Schmidovi do Quick Step-Alpha Vinyl!

I na Tour de France patřila Qhubeka k výsledkově nejhorším týmům, také ji dokončili pouze v pěti lidech, ovšem oproti Giru s jedním podstatným rozdílem. Tady se nepovedlo zhola nic a tým byl v podstatě jen „do počtu“. A nic na tom nemění dva nejlepší dílčí výsledky: 10. místa v etapách Maxe Walscheida, který si našel pro příští rok angažmá v Cofidisu.

Giacomo Nizzolo byl nejlepší v hromadném spurtu rovinaté 13. etapy Gira před Affinim (Jumbo-Visma) a Saganem (Bora-hansgrohe).

Bídu skomírajícího týmu stvrdila Vuelta a Espaňa. Výsledkově to bylo stejně špatné jako na Tour, takže nejzajímavějším výstupem bylo konečné rozhodnutí Fabia Arua skončit s profesionální cyklistikou, jelikož ani poslední pokus k návratu k bývalé výkonnosti nevyšel.

Nejúspěšnější závodník týmu Nizzolo k již uvedeným výhrám přidal ještě hodně bodů za 2. místo v Gent-Wevelgem, 4. v Brugge-De Panne (oboje 1.UWT) a 2. na Gran Piemonte (1.Pro). Což byly také mimo již uvedených nejlepší výsledky, kterých někdo z Qhubeky v průběhu sezóny dosáhl.

Pro českého fanouška jsou zajímavé také informace, že po odchodu Romana Kreuzigera na konci roku 2020 z Qhubeky do Gazpromu a odtud letos do role sportovního ředitele Bahrain-Victorious, z jihoafrického týmu odešel po letošní sezóně do kontinentálního rakouského Tirol KTM Karel Vacek, který v černobílém dresu za 36 UCI závodních dnů, které v průběhu tohoto roku absolvoval, nezískal ani bod. A snad i to, že Mauro Schmid začal svou profesionální dráhu v roce 2019 v týmu Swiss Racing Academy, kam pro příští rok přestoupil z Elkov Kasper Petr Kelemen.

Victor Campenaerts vítězí v 15. klasikářské etapě do Gorizie, když v souboji dvojice předčil Oscara Riesebeeka (Alpecin-Fenix).

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste