Tým Jumbo - Visma určil lídry. Roglič na Tour, Dumoulin na Giro

12.01.2022 | Marek Matějka, foto ASO/Fabien Boukla, Romain Laurent, Pauline Ballet,

Tým Jumbo - Visma určil lídry. Roglič na Tour, Dumoulin na Giro

Celek Jumbo - Visma představil kádr na letošní sezónu a oznámil jednotlivé cíle lídrů. Prvních šest jezdců už má jistotu účasti na Tour de France, kromě Primože Rogliče je také Jonas Vingegaard, druhý muž loňského celkového pořadí. Tom Dumoulin zkusí uspět na Giro d'Italia.

Cíle týmu Jumbo - Visma jsou hodně pestré. Nizozemská sestava chce být úspěšná ve všech typech závodů. Chce vítězit na Grand Tours, v největších klasikách na kostkách i v kopcích a také v kratších etapových závodech a hromadných dojezdech. Ve španělském Alicante vedení týmu oznámilo, kdo bude lídrem na jednotlivé akce. Pro Tour de France mají vybráno už šest z celkem osmi jezdců. Jedničkou je Primož Roglič, se kterým se do dánské Kodaně vydají Jonas Vingegaard, Wout van Aert, Steven Kruijswijk, Rohan Dennis a Sepp Kuss. 

A cílem nebude pouze celkové vítězství, ale také jednotlivé etapy a zelený dres pro vítěze bodovací soutěže. O ten bude usilovat Van Aert. A bude také lídrem na dlážděných monumentech. Chceme jet o vítězství na monumentech a s Primožem a Jonasem se pokusíme o co nejlepší výsledek na Tour," říká Merijn Zeeman, hlavní sportovní ředitel. 

Šest jezdců pro Tour de France bude v průběhu sezóny doplněno o zbylé dva závodníky. Nejdříve se musíme probojovat hektickým prvním týdnem Tour bez zranění. Tour je největší závod světa a je nejtěžší zde vyhrát, ale pro nás je to skvělá výzva. Těšíme se na to. V roce 2021 jsem zajeli naši nejlepší Tour, vyhráli jsme čtyři etapy a byli druzí v celkovém pořadí. Uděláme vše pro to, abychom byli v červenci co nejlepší, ale dobře víme, že konkurence je tvrdá. Tadej Pogačar je opět favoritem a my jsme jedni z vyzyvatelů."

Zeeman se nezmínil o snaze Wouta van Aerta získat zelený dres. Ale Belgičan o bodovací soutěži stále uvažuje. Není však jasné, zda bude mít nějakou podporu týmu v hromadných dojezdech a na rychlostních prémiích, nebo si bude muset poradit sám. A zda se boj o zelený dres dá kombinovat s povinnostmi domestika. Sen o zeleném trikotu žije, ale také doufám, že budu součástí týmu, který vyhraje Tour," říká Van Aert. Chci u toho být. Být letos ještě lepší je pro mě velká výzva. Už jsem dokázal, že umím být týmový hráč a zároveň dosáhnout vlastního úspěchu. Tak se to pokusím v roce 2022 zkombinovat.“

Monumenty v centru dění

Van Aert měl v roce 2021 skvělou sezónu s 13 vítězstvími, mezi kterými září triumfy na Tour de France, belgický titul, Amstel Gold Race a Gent - Wevelgem, ale to pro něj stále není dost. Hlavní cílem totiž vždy je vyhrát nějaký monument, jednu z pěti největších jednorázovek světa. To se mu loni nepodařilo, dlážděné monumenty Kolem Flander a Paříž - Roubaix skončily neúspěchem. Jumbo - Visma proto posílilo klasikářskou sestavu kolem Van Aerta, přišli Tiesj Benoot, Christophe Laporte a Tosh Van der Sande. „Myslím, že budeme bojovat o vítězství. To je náš cíl,“ říká Zeeman. „Christophe už ukázal, že se v klasikách může řadit k nejlepším. Myslím, že byl jedním z překvapení roku 2021. Dlouho jsme s ním mluvili, analyzovali jeho data a diskutovali o jeho ambicích. Stále se může zlepšit, zejména pokud jde o výkon. O Tiesjovi už bylo řečeno mnoho. Jsme s ním nadmíru spokojeni. Mnoho let je jedním z nejlepších na světě v jednorázových závodech a na Grand Tours. A Tosh, kromě toho, že už byl aktivní v dojezdech klasik jako jsou Amstel Gold Race a Dwars door Vlaanderen, je podle nás velmi dobrý v poziční jízdě a dokáže číst závod. Díky němu bude náš klasikářský tým silnější."

Van Aert letos vynechá světový šampionát v cyklokrosu a také Strade Bianche, své dva oblíbené závody. A také nepojede Tirreno - Adriatico. „V posledních letech jsem se na začátku jara cítil v lepší formě než na konci období klasik. Trvalo mi déle se vzpamatovat z únavy. Proto jsme nyní zvolili delší přípravu, bez mistrovství světa v cyklokrosu. Doufáme, že díky tomu budu mít lepší základ. Omloop Het Nieuwsblad a Paříž - Nice jsou moje první závody, ale oba je použiju jako přípravné závody. Na Strade Bianche bych měl jet jen pokud mohu závodit o vítězství. To není závod k vyladění formy. Milán - Sanremo bude prvním závodem, kde opravdu doufám, že budu na startu ve špičkové formě," vysvětlil Van Aert své záměry v rozhovoru s Wielerflits.nl. 

Dumoulin a Foss lídry na Giro d'Italia

Také na první Grand Tour sezóny chce tým Jumbo - Visma uspět v celkovém pořadí. Tour de France je pro nizozemskou sestavu mnohem důležitější, ale pro Giro už určil kompletní sestavu. Lídry budou Tobias Foss a Tom Dumoulin. Doplní je Sam Oomen, Edoardo Affini, Koen Bouwman, Pascal Eenkhoorn, Jos van Emden a Chris Harper.¨

Norský mistr Tobias Foss jel Giro už dvakrát. Bývalý vítěz Tour de l'Avenir při první účasti nedokončil kvůli pozitivnímu testu na koronavirus, ale loni skončil devátý v konečném pořadí a naznačil svůj potenciál. Čtyřiadvacetiletý cyklista se o roli lídra dělit s Tomem Dumoulinem, vítězem závodu z roku 2017. Nizozemec se rozhodl opět zkusit třítýdenní závod a vybral si Giro, ačkoliv ho poměrně omezuje minimum časovek v letošním ročníku růžového závodu.

Sestavu na španělskou Vueltu tým ještě neřešil. Cílem je uspět v úvodních etapách v Nizozemsku, Vuelta startuje v Utrechtu a zejména časovek družstev je pro Jumbo - Visma velkou příležitostí. Ale sestava se vytvoří až v průběhu roku podle vývoje sezóny. 


      

  

  

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste