UCI připravila reformu ženské cyklistiky

10.01.2019 | Marek Matějka

UCI připravila reformu ženské cyklistiky

Mezinárodní cyklistická unie oznámila novinky, které čekají ženskou silniční cyklistiku od roku 2020. Vzniknou oficiální profesionální týmy, zavedou se minimální platy a další výhody, které muži dlouhodobě využívají.

Ženská silniční cyklistika získá od roku 2020 novou tvář. Zavedou se dvě úrovně týmů, čtyři úrovně závodů a závodnice budou mít nové výhody. 

Kalendář

Ženské závody se budou skládat ze čtyř různých typů závodů: WorldTour, ProSeries, 1. třída a 2. třída. WorldTour bude čítat maximálně 23 závody, v ProSeries bude mezi 20 a 30 závody, v 1. třídě bude kolem 25 závodů a ve 2. třídě kolem 30 závodů.

Závody WorldTour a ProSeries musí splňovat jasně dané požadavky, například televizní pokrytí. Roli bude hrát i historie a prestiž závodů. 

Tyto změny se samozřejmě budou týkat i českých mezinárodních závodů Gracia Orlová a Tour de Feminin, ale nyní se neví, do které série budou zařazeny.


Dva typy týmů

Mezinárodní profesionální týmy se rozdělí na dvě úrovně: WorldTeams a Continental. 

WorldTeamy budou muset mít mezi 9 a 16 závodnicemi v letech 2020 a 2021. Od roku 2022 to bude minimálně 10 a maximálně 20 cyklistek. Licenci WorldTeams získá maximálně 15 celků a budou muset splnit etická, sportovní, finanční a administrativní kritéria. Podobně jako v mužské verzi WorldTour. Od roku 2021 bude přidána i organizační podmínka. 

Týmy, které získají licenci v roce 2020, ji budou mít jistou na čtyři roky, do konce roku 2024. Uděleno bude maximálně 8 licencí. Týmům, které získají licenci o rok později, bude také platit do konce roku 2024 a stejně na tom budou nové WorldTeamy od roku 2022. Licenci v roce 2022 získá maximálně 15 celků. 

Od roku 2024 se licence budou udělovat podle postavení na žebříčku. Prvních pět týmů získá novou licenci na čtyři roky, šestý až desátý tým získá tříletou licenci a týmy mezi umístěné na jedenacté až patnácté pozici získají dvouletou licenci. Nejhůře postavený tým v žebříčku může spadnout do druhé divize, pokud některý tým z druhé divize bude chtít o úroveň výš.  

WorldTeamy budou moci každý rok od 1. srpna do konce roku přijmout dvě stážistky, dokonce i druhým rokem juniorky. 

Kontinentální týmy budou muset mít mezi 8 a 16 závodnícemi a budou registrovái u národních federací. 


Počet týmů na startu závodů

Podniky zařazené do série WorldTour musí pozvat mezi 15 a 24 týmy, čítajícími 6 až 7 závodnic. Minimálně osm z nich musí být WorldTeamy a až šestnáct může patřit mezi kontinentální týmy. 


Závody ProSeries budou otevřené pro WorldTeamy (minimálně 4, maxmálně 10), kontinentální týmy, národní týmy a maximálně dva regionální týmy. Minimálním počtem týmů je 15, maximem bude 24.

 

Závody zařazené do 1. kategorie musí splnit počet 15 týmů na startu, minimálně jeden tým musí patřit do WorldTour, maximem je pět WorldTeamů a zbytek můžou doplnit kontinentální, národní a regionální celky.  

Závody 2. kategorie musí pozvat minimálně deset týmů po čtyřech závodnicích, s výjimkou WorldTeamů. Účastnit se mohou i mixy, sestavy složené ze závodnic různých oddílů. 


Minimální plat

Od roku 2020 bude zaveden minimální plat, podobně jako u mužů, ale pravidlo platí pro WorldTeamy. Plat se bude postupně zvedat, od roku 2020 bude činit 15 tisíc eur, 20 tisíc v roce 2021, 27 500 eur v roce 2022 a od roku 2023 bude stejný, jako mají muži v profesionálních kontinentálních týmech. 

Závodnice získají další benefity:

- limit 75 závodních dní

- 30 dní dovolené 

- zdravotní pojištění

- mateřská

- spoření bude zavedeno od roku 2022

- další typy pojištění


UCI také navyšuje ceny. Mezi roky 2019 a 2022 dojde k desetiprocentnímu navýšení prize money každý rok pro prvních dvacet závodnic v každém závodě v mezinárodním kalednáři UCI. 

Foto Trek - Segafredo

Grafika UCI


 Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste