V neděli odjíždí do Jižního Tyrolska a bude tam tři noci spát na Stelviu, aby se alespoň trochu aklimatizoval. Příprava proběhla úspěšně. LMám za sebou už pár závodů, včetně MTB ultramaratonu 400 Ultra (3. vítězství v řadě, letos v nejlepším čase) a také například Tour de Kärnten – silničního šestidenního etapáku v Rakousku, kde se mi podařilo zajet třetí místo ve věkové kategorii. Obojí jsem stihl ve třinácti dnech - jsou to dva úplně odlišné cyklistické světy a to mě na tomto "dvojboji" bavilo,“ říká.

Teď už se soustředí na vrchol letošní sezony, kterým bude projekt Payer Ultra. „Rád bych tím připomenul Julia Payera, českého rodáka - polárníka, kartografa, malíře, který je u nás trochu zapomenut.“ V italských Alpách je ale po něm i pojmenovaná horská chata, základna pro výstupy na Ortler, nejvyšší vrchol bývalé c. a k. monarchie. 

Julius Payer, celým jménem Julius Johannes Ludovicus von Payer (2. září 1841, Teplice – 19. srpna 1915, Bled), byl teplický rodák, významný horolezec, polárník, objevitel, kartograf a malíř. Absolvoval 43 prvovýstupů na vysokohorské štíty v Alpách. Coby šikovný kartograf je dokázal i zmapovat. Díky tomu se dostal do čtyř polárních výprav. Při poslední z nich bylo objeveno do té doby neznámé souostroví, které Payer pojmenoval na počest císaře Zemí Františka Josefa. Své polární zážitky zachytil v rozsáhlém malířském díle. Jeho jméno nese Payerův ostrov v Zemi Františka Josefa. Na počest svého rodného města zde pojmenoval Teplický záliv a Šanovský ostrov. Dobrodružství ze svých výprav na sever rovněž popsal v knize, jejíž zkrácená verze vyšla v češtině pod názvem V ledovém zajetí v roce 1969.

Výprava po jeho stopách začíná 23. června účastí na prestižním závodu Race Across The Alps (525 km / 14 500 m), součástí projektu bude i tradiční charitativní sbírka na dobrou věc.

1/ Race Across The Alps 

Race Across The Alps je po právu označovaný za nejtěžší jednodenní závod na světě. Trasa vedoucí na území Rakouska, Itálie a Švýcarska měří 525 km a závodníky potrápí neuvěřitelnými 14 500 výškovými metry. Závod překonává řadu ikonických alpských stoupání: hned dvakrát se jede přes Stelvio (2797 m), dále následují Gavia (2652 m), extrémně strmé Mortirolo (1846 m), Bernina Pass (2330 m), Albula (2036 m), Fluela (2399 m), Ofenpass (2149 m), Umbrail (2501 m) a Reschenpass (1450 m). Závod se jede výhradně s doprovodným vozem, a tak Dana během závodu podpoří i jeho bratr Martin a kamarádi z Ultra Paka Racing Teamu.

„Každý, kdo stihne závod Race Across The Alps (s limitem 32 hodin) dokončit do 24 hodin, podá hodně dobrý výkon, což je mým cílem. Po absolvování takového masakru asi není úplně normální pokračovat v nějaké další náročné sportovní činnosti. Jenomže mě „nenormální“ věci baví dělat, stejně tak, jako to svého času bavilo i Julia Payera,“ přibližuje své plány Daniel Polman, známý také pod přezdívkou „ultrapako“.   

2/ Payer Hütte a Ortler

Po dokončení Race Across The Alps se s týmem přesune do Jižního Tyrolska, konkrétně do malebné horské obce Sulden, kde Julius Payer působil jako horolezec a kartograf. Odtud vystoupí na chatu Payer Hütte (3029 m), nesoucí jeho jméno. Následně se v doprovodu týmu vydá na alpský vrchol Ortler (3905 m), nejvyšší horu bývalého Rakouska-Uherska, dnes nejvyšší vrchol Jižního Tyrolska. „Výstup přes skalní stupně a ledovec není zrovna jednoduchý a po takové náloži z ultramaratonu to bude platit více než dvojnásobně. Proto jsem rád, že kromě kluků mě k vršku doprovodí i jeden z nejlepších českých horolezců a horský vůdce Zdeněk Hák. Být na laně právě s ním pro mě bude obrovská čest,“ dodává k druhé části projektu novopacký vytrvalec.

3/ Ultracyklistický přejezd do Teplic

Julius Payer se narodil v Teplicích, a tak Daniel Polman po sestupu znovu sedne na kolo a vyrazí právě do města na severu Čech. Propojí tak úžasnou oblast v Jižním Tyrolsku, kde se tento mimořádný člověk proslavil, s jeho rodným městem. Cílem zhruba 700 km dlouhé cesty bude Payerův rodný dům a také pomník v nedalekém parku. „Doufám, že bolavé nohy po sestupu z Ortleru přemluvím ještě do další hodně šílené akce. Snad moje hlava a srdce souboj s bolestí a únavou vyhrají. Podobně se nejspíš motivoval do svých akcí i Julius Payer, když třeba objevoval nové alpské štíty či nová území za polárním kruhem. Něco málo s ním mám asi i společného, ale on byl fakt třída, k níž můžu jen s údivem vzhlížet. Projektem chci připomenout jeho, dle mého názoru, trochu zapomenutou a naprosto mimořádnou osobnost,“ uzavřel třetí část Polman, který nevylučuje ani následný přejezd z Teplic do své rodné Nové Paky.  

Jeho pohyb bude neustále monitorován. Závod Race Across The Alps bude mít vlastní tracking na svém webu, následně výstup na Ortler a také přejezd do Teplic bude možné sledovat živě na FollowMe. Při cestě z Jižního Tyrolska do Teplic bude tedy možné Dana lehce vystopovat na trase a povzbudit ho, případně se s ním i kousek svézt. 

Více informací: web: www.danielpolman.com, IG: polman.daniel, FB: dandapolman