Úvodní etapa Saudi Tour skončila podle předpokladů. Na vítězství Dylana Groenewegena měl svůj podíl i Zdeněk Štybar

30.01.2023 | Jiří Vlasák, foto: Saudi Tour, Eurosport GSN / Team DSM

Úvodní etapa Saudi Tour skončila podle předpokladů. Na vítězství Dylana Groenewegena měl svůj podíl i Zdeněk Štybar

Profilově nepříliš náročná etapa dospěla do hromadné koncovky. Zdeněk Štybar splnil svůj úkol, když odvedl práci coby předposlední rozjížděč vláčku pro Dylana Groenewegena. Pavel Bittner se ke spurtu nedostal, jelikož peloton rozhodil pád jeden a půl kilometru před cílem. Karel Vacek v průběhu etapy zaostal a přijel v poslední skupině se ztrátou převyšující patnáct minut.

Slavnostní představení týmů, které o den předcházelo start první etapy, pojali organizátoři jako velkolepou show. Bylo zřejmé, že to s propagací regionu i celé země, co se týče většího otevření světu, myslí vážně a že si to také mohou dovolit.

Úvodní etapa měřila 180 km a nebyla profilově náročná. Většina etapy se odjela v mimořádně nehostinné krajině s minimem vegetace a ani povrch silnice nevypadal příliš kvalitně. Oboje se zlepšilo až s příjezdem do cílového místa.

Do denního úniku se pustili Marcus Sander Hansen (Uno-X) a Peio Goikoetxea (Euskaltel). O tempo pelotonu se starali po většinu etapy vybraní jezdci Jayco AlUla a DSM. Nebyli mezi nimi ani Zdeněk Štybar, ani Pavel Bittner.

50 km před cílem bylo možno spatřit, jak se v koloně aut pokouší dojet do pelotonu Karel Vacek. Nepodařilo se a nakonec chytil zásek přesahující 15 minut. Podobně jako třeba Pascal Ackermann (UAE).

Dánský cyklista, který na čele posléze osaměl, byl dojet 15 km před cílem. Od 10. km do cíle se kolem čela pelotonu začaly hemžit dresy i dalších především World týmů: Bahrainu, Movistaru, UAE. 

9 km před cílem musel měnit kolo John Degenkolb (DSM), obdobné potíže měl o kilometr dál Óscar Rodríguez (Movistar). Oběma se podařilo dostat zpět do hlavní skupiny.

1,5 km před cílem spadlo uprostřed pelotonu několik lidí, což do té doby kompaktní pole hodně rozhodilo. Takže do závěrečného souboje se nakonec zapojil jen omezený počet cyklistů.

V té době se na špici objevil Zdeněk Štybar a odvedl svůj díl určené práce. Následně ho vystřídal Luka Mezgec a ten na 150 metrech poslal do spurtu Dylana Groenewegena. A ten vyhrál s jistotou před Dušanem Rajovičem, letošní posilou Bahrainu, a Maxem Walsheidem z Cofidisu.

Vzhledem k tomu, že k pádu došlo v ochranné zóně, čas vítěze byl připsán 65 závodníkům. Mezi nimi i Zdeňku Štybarovi (24.) a Pavlu Bittnerovi (27.).

"Tým dnes podal opravdu výborný výkon, forma je dobrá. Pro nás je to velmi důležitý závod, chtěli jsme, aby byl sponzor hrdý. Vyhrát první etapu je vždy dobrý začátek!" řekl nizozemský sprinter a vítěz první etapy Dylan Groenewegen.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE