Úžasně silný De Lie vyhrál kopcovitou 3. etapu Etoile de Bessèges

03.02.2023 | Marek Matějka, foto Sirotti

Úžasně silný De Lie vyhrál kopcovitou 3. etapu Etoile de Bessèges

Ani náročný závěr 3. etapy Etoile de Bessèges nezastavil Arnauda De Lieho v cestě za druhým etapovým vítězstvím a navýšením průběžného vedení. Mladý belgický sprinter zvládl s bravurou všechna stoupání a ve spurtu nedal nikomu sebemenší šanci.

De Lie překvapuje každým dnem. Posledních 20 kilometrů 3. etapy Etoile de Bessèges se neustále útočilo a závodník Lotto Dstny se musel bránit mnoha nástupům. Ve stoupáních sice odpadl z čelní skupiny, ale vždy s velkou pomocí Jaspera De Buysta dokázal vrátit zpět a pouhé 2 kilometry před cílem dokonce sám zaútočil. Vydal hodně sil a byl pokryt soupeři, ale to mu nezabránilo jednoznačně triumfovat ve spurtu. 

Před startem etapy se sčítaly ztráty z předchozího dne. 2. etapa musel být zastavena kvůli velkému pádu 22 kilometrů před cílem. Do další etapy nenastoupilo osm jezdců, Lars van den Berg (Groupama-FDJ) si dokonce zlomil loket a Ben Healy (EF Educatuon-EasyPost) záprstní kůstku.

Značně zvlněný terén v okolí cílového Bessèges byl příležitostí pro uprchlíky a do dlouhého úniku vyrazila silná skupina ve složení Dries De Bondt (Alpecin-Deceuninck), Kenny Molly (Go Sport-Roubaix Lille Métropole), Vito Braet (Flanders-Baloise), Thomas Champion (Cofidis), Paul Hennequin, Damien Girard (oba Nice Métropole Côte d'Azur) a Enzo Paleni (Groupama-FDJ). 

De Lie se nenechal zlomit 

Nejdéle v úniku vydrželi De Bondt, Paleni, Molly a Champion. S malým náskokem najížděli do cílového okruhu dlouhého 24 kilometry s několika stoupáními. Brzo byli dostiženi a na řadu přišly útoky favoritů na celkové pořadí. Nejdříve se pokusil peloton roztrhat Mads Pedersen (Trek-Segafredo). Jeho snahou bylo udělat závod co nejtěžší, utrhnout De Lieho a dát šanci svému lídrovi Mattiasi Skjelmosemu. 

De Lie sice odpadl, ale závod měl stále pod kontrolou, protože na vrcholu stoupání ztrácel jen pár sekund. V dalším stoupání se opět nastupovalo, tentokrát se utrhli Neilson Powless (EF Education-EasyPost) a Kévina Vauquelin (Arkéa Samsic), doskočili si je také Skjelmose, Pierre Latour (TotalEnergies), Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), Benjamin Thomas (Cofidis), Dylan Teuns (Israel-Premier Tech) a Ben Tulett (Ineos Grenadiers). Jenže nespolupracovali a dojeli si je další závodníci, včetně De Lieho. 

Belgičan se v posledních dvou kilometrech pokusil o únik společně s Andersem Johannessenem (Uno-X), ale k ničemu to nevedlo. Johannessen se stal obětí pádu těsně před cílem, do kterého se zapletl také Thomas. De Lie se nehodě naštěstí vyhnul a zcela bezkonkurečně si dojel pro etapové vítězství a bonusové sekundy. Druhý skončil Valentin Ferron (TotalEnergies) a třetí Sam Watson (Groupama-FDJ). Petr Kelemen (Tudor) dokončil na 55. místě se ztrátou 3:23.  

V celkovém pořadí má lídr závodu náskok 16 sekund před Francouzem Benoitem Cosnefroyem (AG2R Citroen) a 23 sekund před Teunsem. O dres vedoucího závodníka však nejspíš přijde v následující etapě s dojezdem na vrcholu Le Mont Bouquet, 4,6 kilometru dlouhého výjezdu s průměrem 9 %. 


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE