Úžasně silný Goossens nedal pelotonu šanci a vyhrál Trofeo Andratx z dlouhého úniku

27.01.2023 | Marek Matějka, foto Intermarché-Circus-Wanty, Sprint Cycling

Úžasně silný Goossens nedal pelotonu šanci a vyhrál Trofeo Andratx z dlouhého úniku

Souboj málo známého Kobe Goossense a celého týmu Soudal Quick-Step skončil jednoznačným vítězstvím belgického cyklisty z Intermarché-Circus-Wanty. Goossens strávil v úniku 70 kilometrů, zbavil se všech soupeřů a udržel se na vedoucí pozici až do cíle na vrcholu stoupání Mirador D'es Colomer.

Ve třetím závodě Challenge Mallorca nedopadlo nic podle předpokladů. Pouze počasí bylo opět hodně chladné a deštivé a mělo výrazný vliv na vývoj závodu. Goossensovi nepochybně hodně vyhovovalo, protože to, co předvedl, bralo dech. Cyklista z Flander pojmenovaný po legendárním basketbalistovi Kobe Bryantovi se vydal za dobrodružstvím už 68 kilometrů před cílem. V těžkém závodě s celkovým převýšením přes 3 tisíce metrů na něj čekala ještě spousta kopců a ztráta téměř minuty na skupinu uprchlíků před sebou. 

V nejtěžším stoupání závodu Puig Major (14,4 %, 6,1 %) zůstali na čele Goossens a Cian Uijtdebroeks, zázračné dítě belgické cyklistiky a německého celku Bora-Hansgrohe. A začali najíždět vteřiny náskoku na peloton. Favorizované celky UAE Emirates a Soudal Quick-Step musely reagovat a začaly odstup sjíždět. Nebo se o to aspoň snažily, protože Goossens a Uijtdebroeks spolupracovali velmi dobře a drželi stabilní náskok více než jedné minuty. 

Zmatky v Soudal Quick-Step 

Goossens byl pro teprve devatenáctiletého Uijtdebroekse příliš tvrdým oříškem. Byl lepší v nebezpečných mokrých sjezdech a později i ve stoupání a 23 kilometry před cílem Uijtdebroekse utrhl. A teprve poté to pořádně rozjel, 20 kilometrů před cílem měl náskok pouze 1:15 před hlavním polem, ale už 16 kilometrů před páskou to bylo 1:40. Je třeba dodat, že mu to hodně ulehčil tým Soudal Quick-Step, který měl v malém pelotonu je nejpočetnější zastoupení a největší motivaci dovézt Juliana Alaphilippa do cílového stoupání na dobré pozici. 

Jezdci belgické sestavy totiž na větru roztrhli skupinu a Alaphilippa nechali vzadu. Vpředu byli tři jezdci Soudalu, Mauri Vansevenant, Louis Vervaeke a Ilan Van Wilder a s nimi Mikkel Bjerg (UAE Emirates), který si kvůli křečím vystoupil. Dlouho nevydržel ani Vansevenant, takže do úniku vyrazili Vervaeke a Van Wilder. Spolupráce ve skupině za nimi se rozpadla, ale dva Belgičané nejeli zrovna rychle a nedojeli ani trápícího se Uijtdebroekse a ztráceli sekundy na vedoucího jezdce.

Lennard Kämna (Bora-Hansgrohe) si dvojici doskočil a samozřejmě nestřídal, protože před sebou měl osamoceného Uijtdebroekse. Později se přidal i Hugh Carthy (EF Education-EasyPost) a skupina zastavila a počkala na peloton. V tu chvíli bylo o vítězi rozhodnuto, Goossens najížděl do cílového tříkilometrového stoupání s náskokem dvou minut a nic ho nemohlo zastavit.  

Do cíle dorazil s náskokem 39 sekund a připsal si své první profesionální vítězství a už druhé pro Intermarché na Challenge Mallorca. Uijtdebroeks byl dostižen nedaleko před cílem a  druhý tak skončil Pelayo Sánchez (Burgos-BH) a třetí mladý Lennert Van Eetvelt (Lotto Dstny). Alaphilippe se do boje o pódium nezapojil a vpředu nedojel ani jeden závodník Soudal Quick-Step. 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE