Van der Poel a Pieterse berou poslední triumf před cyklokrosovým mistrovstvím světa, Boroš dojel devátý a Zemanová třetí v U23

29.01.2023 | Tomáš Nohejl, foto UCI

Van der Poel a Pieterse berou poslední triumf před cyklokrosovým mistrovstvím světa, Boroš dojel devátý a Zemanová třetí v U23

Poslední světový pohár cyklokrosařů, letos jeho čtrnáctý díl, přinesl jen částečnou generálku týden před mistrovstvím světa v Hoogerheide. Hodně špičkových borců (a ještě víc borek) chybělo, přesto se bylo na co dívat. Mathieu van der Poel si pátou výhrou ve svěťáku jistě nejmíň upevnil sebevědomí do bitvy roku s Van Aertem. Double slaví tým Alpecin/Deceuninck.

Burgundský Besancon na východě Francie, dnes už víc než stotisícové rodiště spisovatele Victora Huga, autora Bídníků, a bratrů Augusta a Louise Lumiérů, otců kinematografu, nabídl atraktivní filmový příběh. Sice slunečné počasí, ale chladno 4 stupně a hodně rychlou a jezdivou trať po louce v parku bez bláta i písku. Na startu byla kompletní česká reprezentace, ovšem chyběla řada předních závodníků, chystajících se na mistrovství světa, v čele s velkými favority na zlato Woutem van Aertem a Fem van Empel. 

Oba dali přednost sobotnímu Flandriencrossu v Hamme v Belgii, součásti X20 Trophy, kde vyhráli. Oba závody stihl Eli Iserbyt nebo Denise Betsema. Naopak nizozemská ženská špička ještě Shirin van Anrooij, Ceylin Carmen del Alvarado nebo Lucinda Brand, ale ani belgický evropský šampion Michael Vanthourenhout nebo Lars van der Haar už do Francie nejeli.

Nejlepší útok? V nejtěžším místě

Tři kola se držela vpředu početná skupina v čele s domácím Clementem Venturinim, ve čtvrtém přiložil pod kotel Van der Poel a hnedle bylo jasno. Za ním zbyla devítičlenná skupina, která se roztrhala až v posledním z devíti okruhů. Nejlíp vypadal chvíli Eli Iserbyt, jenže měl technické problémy. Laurens Sweeck pak ukázal, že celý světový pohár vyhrál zaslouženě. Třetím místem si dal odměnu za celou kvalitní zimu Joris Nieuwenhuis.

„Mohu být spokojený s tím, jak jsem se cítil. Po troše odpočinku se příští víkend budu, doufám, cítit nejlépe,“ řekl vítěz. „Od začátku bylo těžké ujet. Chtěl jsem si to trošku ulehčit a zjistit, co bych mohl udělat s útokem v nejtěžším místě. To je na takové trati to nejlepší, co můžete udělat. Pokud za tebou jede velká skupina, než se na sebe podívají, ty jim ujedeš…“

Michael Boroš v bílém dresu českého mistra odstartoval velmi dobře, i přes náhlé zavření u ohrádky ve vnitřní stopě se udržel v popředí, dlouho jezdil s vítězem světového poháru Sweeckem těsně za sebou. V závěru visel na konci čelní skupinky jen „za oči“, využil i potíží Iserbyta a vyjel deváté místo, stejně jako v Táboře  a spolu se sedmou pozicí na Evropě nejlepší v sezoně. Za sebou nechal několik kvalitních jmen – Van Kessela, Baestanse, Vandenbosche či Meina.

„Docela dobrý, ale neměl jsem dnes nejlepší nohy, vytěžil jsem z toho maximum. V posledním kole se začalo hodně závodit, už jsem na to nereagoval. Ještě jsem cítil únavu po soustředění, ale doladím a doufám, že na mistrovství to bude ještě lepší. Hoogerheide je trošku podobné, ale určitě profilově těžší. A bývá tam bahno, i když je měsíc sucho,“ povídal Boroš.

Ani spadlý řetěz vítězku nezastavil

Puck Pieterse potvrdila roli jasné favoritky. Nezastavil ji ani zásek s řetězem, kdy se prvním kole zastavila na horizontu meze a jako by si nevěděla rady, ztratila skoro dvacet vteřin, než ho nahodila zpět. Brzy se však prosmýkla do čela, ujela a zapsala si čtvrtou letošní výhru ve světovém poháru. Podle očekávání jako jediná žena skákala překážky. Ze 17 závodů v sezoně v cíli ani jednou nestála mimo stupně vítězů… „Vypadalo to jako průšvih, ale věřila jsem si, že jsem silná a pak jsem se vydala do sóla. Stálo to hodně energie, trochu jsem si vydechla a pak se zase vzpamatovala,“ komentovala závod. „Musíme se každá ukázat,“ dodala s úsměvem jako ohlas na sobotní výhru své největší soupeřky Van Empel.

Zajímavý souboj o druhé místo v podání týmových kolegyň z formace 777 pro sebe rozhodla až v závěru Annemarie Worst před Inge van der Heijden. Na čtvrtém místě dorovnala své maximum 18letá dvojnásobná juniorská mistryně světa na silnici Zoe Backstedt.

Kristýna Zemanová předvedla velmi dobrý výkon, objevila se i několikrát v záběrech televizních kamer. Třinácté místo s odstupem 1:52 na výsledku násobí třetí pozice mezi jezdkyněmi do 23 let! To by se nám za týden líbilo, že? A pokud se 20letá Shirin van Anrooij nakonec rozhodne pro start mezi elitou (jako Van Empel a Pieterse), proč by se to nemohlo podařit?

Mezi muži do 23 let poprvé triumfoval Tibor del Grosso z Nizozemska, nejlepší z Čechů byl osmnáctý Matyáš Fiala (-1:54). Juniory vyhrál Seppe van den Boer z Belgie, Václav Ježek zůstal až dvanáctý (-48). Mezi juniorkami vládla Ava Holmgren z Kanady, Vanda Dlasková byla desátá (-2:11) a Eliška Hanáková třináctá (-2:24). 


Tomáš Nohejl
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE