Van der Poel v příštím roce na Grand Tours

28.10.2020 | Jiří Vlasák

Van der Poel v příštím roce na Grand Tours

Podle posledního žebříčku Europe Tour, kterou UCI zveřejnila v tomto týdnu, by měl tým Alpecin-Fenix, jehož hlavní postavou je Mathieu Van der Poel, obdržet v příštím roce pozvánky na všechny závody World Tour, to jest včetně Grand Tours. Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že tuto megastar světové cyklistiky uvidíme premiérově na minimálně jednom ze tří největších etapových závodů, přičemž Tour de France je tím nejprestižnějším.

Platí totiž, že tým, který v průběhu sezóny nasbírá nejvíc bodů v závodech Europe Tour, musí dostat automaticky pozvánku od pořadatelů na všechny závody nejvyšší kategorie UCI. V letošním roce toto privilegium měl tým Total Direct Energie. 

Mathieu Van der Poel v dresu nizozemského a Dries De Bondt belgického mistra

Sice ještě probíhá španělská Vuelta, ale druhodivizní týmy, které na ni startují a mezi něž patří i Total Direct Energie, mají v aktuálním žebříčku Europe Tour takovou ztrátu, že je jen malá pravděpodobnost, že by mohly týmy na prvních dvou místech ještě ohrozit. 

Tím druhým týmem za Alpecin-Fenix je totiž francouzský Arkéa-Samsic a i on je v naději, že se mu dostane stejné výhody jako belgickému týmu. Se svými hvězdami Nairo Quintanou, Warrenem Barguilem a Nacerem Bouhannim má coby francouzský celek pozvánku na Tour de France tak jako tak téměř jistou, ale je v naději, že dostane pozvánky i na ostatní dvě Grand Tours. 

Nairo Quintana

Důvodem je skutečnost, že pokud je World Tour týmů 19, dostává pozvánku na závody World Tour nejlepší tým z Europe Tour, pakliže by jich bylo jen 18, pak se této pocty dostane prvním dvěma týmům. 

A je pravděpodobné, že v příštím roce může být jen 18 World Tour týmů, jelikož CCC nahradí belgický Circus-Wanty Gobert a NTT Pro Cycling možná ukončí existenci. Určitě ho totiž opustí hlavní sponzor a tuto domněnku podporuje i fakt, že tým již opouštějí i ti nejlepší závodníci. 

Michael Valgren, vítěz Omloop Het a Amstel Gold z roku 2018, odchází do EF, Ben O´Connor, vítěz etapy na právě skončeném Giru, do AG2R a Ryan Gibbons, který se letos nejvíc předvedl na Okolo Polska, kde se umístil třikrát do top ten, podepsal do UAE. A spekuluje se, že nadějný Samuel Battisetella odejde do Astany. Battistella patří mezi pouhých osm cyklistů, kteří mají aktuálně s NTT podepsánu smlouvu i na příští rok. 

Roman Kreuziger

Roman Kreuziger mezi nimi není. A jelikož se letos nemůže pochlubit téměř žádnými zajímavými výsledky – nejlepší je nejspíš 14. místo z jednorázovky Ardéche – a při jeho věku 34 let jsou namístě obavy o jeho další působení ve World Tour.    

Ani Petr Vakoč, letos reprezentující právě Alpecin-Fenix, zatím nemá oficiálně jistotu smlouvy na další rok. Na rozdíl od Romana Kreuzigera však letos na některé zajímavé výsledky dosáhl: 9. na Czech Tour i Okolo Lucemburska a 6. na Paris-Tours. Společně především s body za 3. místo na republikovém šampionátu sčítá za letošek celkem 221 UCI bodů, což je 7. nejlepší počet ze 27 členného kádru Alpecin-Fenix. 

Petr Vakoč

Na prvním místě Alpecin-Fenix v Europe Tour se samozřejmě nejvíce body podílí Van der Poel. Svých 2040 bodů nashromáždil hlavně za vítězství na Tour of Flanders a na BinckBank Tour, dále 6. místem na Lutych, 2. na Brabantském šípu, 4. na evropském šampionátu, 3. na Gran Piemonte, vítězstvím na nizozemském mistrovství, 9. na Gent-Wevelgem atd. Dalšími v řadě co se týče UCI bodů jsou pak Tim Merlier (745 bodů), Gianni Vermeersch (499) a Alexander Krieger (386). 

Téměř jistota pozvánek na všechny World Tour závody s sebou nese zájem o posílení týmu, který s tím již také začal. Zatím jde o čtyři borce a výhradně Belgičany: Jasper Philipsen přichází z UAE, Xandro Meurisse a Circus-Wanty Gobert, Edward Planckaert ze Sport Vlaanderen a Lionel Taminiaux z Bingoal. 

S tímto týmem a jeho posilováním se váže ještě jedna česká naděje. Jak jsme již informovali, letos se od podzimu stal stážistou v týmu Lubomír Petruš. A podle jeho slov, pokud by došlo na podpis smlouvy na příští rok, by s ním tým počítal především na náročné, kopcovité etapové závody. A takovými Grand Tours jsou. Tak budeme držet palce.

Lubomír Petruš v dresu Alpecin-Fenix na Okolo Slovenska

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste