Van der Poel vyhrál 2. etapu Okolo Švýcarska

08.06.2021 | Marek Matějka, ilustrační foto Sirotti

Van der Poel vyhrál 2. etapu Okolo Švýcarska

Mathieu van der Poel po návratu na silniční kolo opět okamžitě vítězí. Nizozemský mistr vyhrál 2. etapu s dojezdem v Lachenu. V klasikářském závěru si poradil s Maxem Schachmannem a Woutem Poelsem.

Tradičně deštivý závod Okolo Švýcarska nenabídl slunečné počasí ani v 2. etapě letošního ročníku. A to vyhovovalo Mathieu van der Poelovi (Alpecin - Fenix). V dramatickém dojezdu odolal útokům Juliana Alaphilippa (Deceuninck - Quick-Step), který roztrhal peloton v posledním výjezdu etapy. Zde se vtvyořila čelní skupina devíti závodníků, ze které 3,5 kilometru před cílem ujel Van der Poel a přidal se k němu jen Max Schachmann (BORA - hansgrohe). Ve městě na břehu Curyšského jezera byl Van der Poel vy spurtu jednoznačně rychlejší než Němec a získal své první vítězství na Okolo Švýcarska. 

Průběh etapy 

Náročná druhá etapa z Neuhausenu am Rheinfall do Lachenu měřila 178 kilometrů a v druhé polovině trati ležely tři vrchařské prémie. Do úniku vyrazili čtyři cyklisté, domácí Claudio Imhof (Švýcarsko) a Tom Bohli (Cofidis) a také Kanaďani Nickolas Zukowsky (Rally) a Matteo Dal-Cin (Rally). V hlavním poli nejdříve pracoval tým Groupama - FDJ lídra závodu Stefana Künga. Před kopcovitým závěrem se do stíhání zapojily také týmy Deceuninck - Quick-Step a Alpecin - Fenix. 

Zukowsky vyhrál první vrchařskou prémii, ale nedlouho poté ho postihly křeče a z vedoucí skupiny na chvíli odpadl. V silném dešti se náskok vedoucí skupiny snižoval, na vrcholu druhé prémie 40 kilometrů před cílem byl první Bohli s náskokem 2:30. V mokrém sjezdu Bohli a Imhof ujeli Dal-Cinovi a Zukowskému. I hlavní pole se dělilo, vzadu zůstal například Tom Dumoulin (Jumbo - Visma), Rui Costa (UAE Emirates) a další. 

Tempo pelotonu převzal tým BikeExchange, který chtěl připravit pozici pro Michaela Matthewse. Vpředu zbyl sám Imhof, ale jeho náskok se rychle rozplynul na začátku posledního stoupání Lichtstrasse. Dries Devenyns (Deceuninck - Quick-Step) zaútočil s Julianem Alaphilippem na zadním kole a roztrhal peloton. Alaphilippe si ještě chvíli počkal a až poté vyrazil do toku. Okamžitě se za něj zařadil Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) a udrželi se také Schachmann, Ivan Garcia Cortina (Movistar) a Michael Woods (ISN).

Van der Poel se v nestrmějších pasážích s více než 12 % držel v druhé skupině s Jakobem Fuglsangem (Astana - Premier Tech). Nizozemec a Dán si dokázali dojet dopředu před vrcholem, ačkoliv Alaphilippe stále útočil. Dojeli si sem i Marc Hirschi (UAE Emirates) a Wout Poels (Bahrain Victorious). V technickém a mokrém sjezdu se opět pokusil uniknout Julian Alaphilippe s Maxem Schachmannem v závětří. Ale zbytek skupiny si dal pozor. 

Soupeři Mathieu van der Poela, především Alaphilippe, zásadně zaváhali 3,5 kilometru před cílem. Nizozemský mistr se nanápadně odpojil od skupiny a pokračoval sám. Fuglsang reagoval nejrychleji, ale Van der Poela nedojel. Schachmann byl úspěšnější. Alaphilippe zůstal v druhé skupině, ze které se o protiútok pokusil Richard Carapaz. Ale neúspěšně.

Van der Poel a Schachmann najeli do posledního kilometru závodu v ulicích Lachenu na čele. K nim se přibližoval sám Poels, ale ani on, ani Schachmann nedokázali odpovědět na drtivý spurt Van der Poela. Lídr Alpecin - Fenix si při svém debutu připsal etapové vítězství. Schachmann ztratil 1 sekundu. Poels a zbytek skupiny ztratili 4 sekundy. 

Stefan Küng, lídr závodu, dojel ve skupině s odstupem 22 sekund a dokázal udržet žlutý dres o pouhou sekundu před Alaphilippem. Třetí Schachmann ztrácí pouze 2 sekundy a čtvrtý Van der Poel 6 sekund. Küng udržel i dres vedoucího jezdce bodovací soutěže, má stejný počet 12 bodů jako Van der Poel. Nejlepším mladým jezdcem je průběžně osmý Neilson Powless (EF Nippo). 


              

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste