Van der Poel zaplatil pokutu a opustil Austrálii

26.09.2022 | Marek Matějka, foto Sirotti

Van der Poel zaplatil pokutu a opustil Austrálii

Nešťastná cesta Mathieu van der Poela k protinožcům je (prozatím) u konce. Nizozemec zaplatil pokutu 1500 australských dolarů, úřady mu vrátily cestovní pas a ihned odletěl zpět do Evropy. Jeho právník se proti rozhodnutí australských orgánů odvolal.

V bizarním nočním případu Mathieu van der Poela je stále spousta otázek, ale podle soudce místního soudu v Sutherlandu byla jeho vina prokázána a lídrovi nizozemského národního týmu udělil pokutu 1500 dolarů. Van der Poel se dostal do konfliktu s dvojicí dívek a dostal pokutu tisíc dolarů za to, že strčil do dívky, která následně upadla na zem. Přitom si způsobila drobnou odřeninu lokte. Druhou dívku přitlačil ke zdi, za což dostal pokutu 500 dolarů. Van der Poel se podle reportéra NOS k rozhodnutí soudce nechtěl vyjádřit.

Van der Poel spal na pokoji své přítelkyně v jiném patře, než ostatní závodníci a personál nizozemského týmu a proto se neobrátil na své krajany, aby celou věc vyřešili. Ostatní reprezentanti o jeho zatčení vůbec nevěděli a byli překvapení, že odstoupil ze závodu. Kvůli nočnímu incidentu a zatčení odstoupil po 35 kilometrech. Byl psychicky i fyzicky vyčerpaný a nedokázal se soustředit na závod. "Dozvěděl jsem se o tom až ráno, když jsem se probudil. V té době už bylo všechno hotovo," říká Jan van Veen, manažer nizozemského národního týmu. "Kdyby Mathieu věděl, jaký bude následek jeho jednání, zřejmě by to řešil jinak. Ale tohle rozhodně nečekal."

"Mohla zasáhnout ochranka, mohl nám zavolat, mohli jsme mu zařídit jiný pokoj, cokoliv. Zbytek týmu byl blízko u sebe, i když se jednalo o velký hotel," dodává Van Veen.

Podle soudce vzal Van der Poel  zákon do svých rukou a to neměl dělat, měl raději zavolat hotelovou ochranku. Skutečnost, že Nizozemec jako profesionální cyklista a měl následující den důležitý závod, nebyla pro soudce polehčující okolností. Soudní proces se měl původně konat v úterý, ale Van der Poelův právník požádal o jeho posunutí o den dříve. Po zaplacení pokuty Australané vrátili závodníkovi stáje Alpecin - Deceuninck cestovní pas a mohl odletět domů. 

Kromě pokuty byl potrestán zákazem vstupu na australskou půdu na tři roky. To Van der Poela nijak neomezuje ve sportovní kariéře, na silnici se v Austrálii jezdí pouze lednové závody Tour Down Under a Great Ocean Road Race, kterých se zatím nikdy neúčastnil, protože tou dobou závodí v cyklokrosu a nic důležitého se v Austrálii nejezdí ani na horských kolech.

"Je to žalostné rozhodnutí," řekl Michael Bowe, právní zástupce Van der Poela. "Byl velmi frustrovaný, protože mu klepaly na dveře a bránily mu ve spánku. Podal o tom důkaz. Je velmi pravděpodobné, že se tak stalo. Je pro mě velkým zklamáním, že byl odsouzen, ale chystám se rozhodnutí okamžitě napadnout."

"Výsledek soudního jednání ho velmi zklamal. Má dobrou pověst, jeho rodina má dobrou pověst. Je to velmi nešťastné. Myslím, že existuje správný způsob, jak se na to dívat, a rozsudek to možná neodráží." Bowe také uvedl, že Van der Poel je sám ze sebe zklamaný: "Řekl mi, že má pocit, že zklamal svou zemi a tým."


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


piratelu
A jak budou potrestaný za rušení nočního klidu ty dvě blbky a jejich rodiče? Neplnoletý, tak jestli si Austrálie hraje až na tu nejspravedlnější zem tak by měli řešit i tu druhou strany. Ty dva spratci už měli dávno spát, rodiče zažalovat za nedostatečý dozor. Doufám že to jeho advokáti nenechají jen tak přejít. Ok, jestli to byli místní nebo nějaká rasa která je n.......vá, tak je jasný jak to dopadne 🤮🐒
27.09.2022 18:20:51
Flori
Cyklistiku sleduji sem tam po očku od dětství díky strejdovi, který se jí kdysi věnoval na regionální úrovni a sbíral poháry ještě v seniorské kategorii. Tohle mě také nadzvedlo ze židle- zničit člověku kus kariéry a hlavně spoustu práce takovýmto (možná domluveným) způsobem. Dělat mi takovýhle rámus před důležitým závodem, zkouškou, atd., tak vylítnu také. (Což jsem udělala zrovna před dvěma dny, kdy sousedé šroubovali skříně na chodbě a mně nemohly usnout dvě nemocné děti). Trochu se věnuji PR, tak není nic jednoduššího než podpořit zdrceného Poela vzkazem na FB a naopak hotel požádat o odpověď, kdo je zodpovědný za takovýhle bordel , co ty děti dělaly či se jich na to zeptat na FB..Už jsem jim napsala, na Seznam.cz byl hotel uvedený.:odkaz použila jsem form na webu hotelu a jsem zvědavá na odpověď. Pokud jim napíše více lidí bude to pro ně nepříjemné. Vzorový text v angličtině: Dear Madam/Sir, I would like to ask you in which way do you protect your guests from stupid jokes made by very spoiled teenagers? Especially when parents are supporting their prank jokes against guests when not taking action to stop their own misbehaved teenage kids? How is it possible that teenagers can disturb other guests also during the so called night silence (in Europe between 10p.m.-6a.m.)? Who is responsible for misbehaved teenagers in your hotel? Thank you for your answer. With best regards,
28.09.2022 14:59:54
Flori
K pochybení došlo i na straně hotelu (i když se snaží tvářit, že ne), proto ten dotaz - a ukáže se tím i podpora Poelovi a poukáže se jím na vinu rodičům - čím víc lidí jim napíše, tím víc je to bude otravovat a budou to muset řešit, když nic jiného..
28.09.2022 15:26:17