Vansevenant vyhrál na Zelené hoře, ale celkové vítězství mu uteklo o sekundu. Jorgenson slaví, Hirt na nejlepší nestačil

15.02.2023 | Marek Matějka, foto Thomas Maheux/A.S.O.

Vansevenant vyhrál na Zelené hoře, ale celkové vítězství mu uteklo o sekundu. Jorgenson slaví, Hirt na nejlepší nestačil

Před rokem byl Jan Hirt ve strmém stoupání na Džabal Achdar, tedy Zelenou horu, nejlepší, letos to stačilo jen na 15. místo. Zvítězil jeho týmový kolega Mauri Vansevenant, který dal pořádně zabrat lídrovi Matteu Jorgensonovi. Američan ubránil červený dres pro celkového vítěze o jednu sekundu.

Vše podstatné se stalo v posledních šesti kilometrech cílového stoupání. Zde byli dostiženi všichni uprchlíci a tým Intermarché-Circus-Wanty natahoval a trhal peloton. Cílem Belgičanů bylo připravit útok pro Reina Taaramaeho. Louis Meintjes zmenšil skupinu na patnáct jezdců a úplně vzadu se držel také obhájce vítězství Jan Hirt (Soudal Quick-Step). Do pedálů šlapal usilovně, ale z řeči těla bylo zřejmé, že tentokrát o vítězství nepojede.

2 kilometry před cílem přišel očekávaný útok Estonce Taaramaeho, který okamžitě roztrhl vedoucí skupinu. Hirt zůstal vzadu, vpředu se s Taaramaem udrželi jen Matteo Jorgenson (Movistar), Mauri Vansevenant (Soudal Quick-Step) a Geoffrey Bouchard (AG2R Citroen). Maxim Van Gils (Lotto Dstny) chvíli bojoval, ale poté odpadl a ve zbytku stoupání jel spolu s Diegem Ulissim (UAE Emirates) a snažil se ztratit co nejméně. 

Taaramae stále jel na první pozici, jenže soupeře za sebou neutrhl a když se v posledním kilometru zvedl Bouchard, nedokázal reagovat. Souboj o etapové vítězství se týkal pouze třech jezdců. Po Bouchardovi za to vzal Vansevenant a Jorgenson musel okamžitě odpovědět. Belgičan byl pro lídra Movistaru největším ohrožením, v celkovém pořadí totiž ztrácel pouze 5 sekund a v cíli na závodníky čekaly bonusy 10, 6 a 4 sekundy. 

Jorgenson byl sebevědomý a sám zaútočil 200 metrů před cílem. Bylo to však moc brzo, Vansevenant si počkal, soupeře předjel a dojel si pro etapové vítězství. Bouchard naštěstí pro Jorgensona do jejich souboje nezasáhl a Američanovi stačilo dojet v závěsu na druhém místě. Ztratil sice na Vansevenanta 4 bonifikační sekundy, ale v konečném pořadí uhájil červený trikot o sekundu. 

Bouchard ztratil 12 sekund, Taaramae 22 sekund a Van Gils s Ulissim 37 sekund. Francouzovi to stačilo na celkové třetí místo, Ulissi se propadl na pátou příčku  Hirt projel cílem na 15. místě s odstupem 1:41 a v konečném pořadí obsadil 14. místo. Jorgenson díky druhému místu zvítězil také v bodovací soutěži a stal se nejlepším mladým závodníkem. Z Ománu si odváží tři cenné dresy.  


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE