Vcelku celý Vrda

18.03.2020 | RC, foto z knihy Celý Vrda a sosenka.cz

Vcelku celý Vrda

Do poměrně chudého výčtu knih věnovaných českým cyklistickým osobnostem přibývá titul Celý Vrda. Ano, jde o monografii Pavla Vršeckého, který ve své roli výjimečně osobitého a dnes už legendárního trenéra vystupuje už skoro 60 roků!

Pavel Vršecký bývá označován za nejúspěšnějšího trenéra historie české a československé cyklistiky. Po čtyři olympijské cykly působil u reprezentace, šest závodníků přivedl k titulu mistra světa, ještě dnes, v 78 letech, s každodenním elánem připravuje juniory na úrovni české špičky. Sám na základě pečlivě vedených deníků uvádí, že za svoji trenérskou kariéru vedl celkem 1070 závodníků nejrůznější výkonnostní úrovně.

Na samém konci knihy vyslovuje svoje nanejvýš sympatické trenérské krédo: Každý něco chceme od života. A mně vždycky připadalo, a dodnes mi připadá, že jsem se narodil pro cyklistiku. Tenhle sport mi dal všechno. Myslím tím nejkrásnější i nejhorší chvíle života. A jestli dneska jako trenér dělám s reprezentantem připravovaným na mistrovství světa, nebo se začínajícím závodníkem, o kterém od první chvíle vím, že prostě velké předpoklady nemá, tak to už je jenom nepodstatný detail. Oběma odevzdám všechno, co jsem se naučil a co dneska o cyklistice vím.“

Celou knihou se nese Vršeckého ohromná vitalita, jeho nebývalá profesní zkušenost a hlavně názorová vyhraněnost. To s sebou dohromady nese řadu dramatických momentů.


Autor knihy Ladislav Sosenka je zkušeným publicistou. Před Listopadem 89 působil jako sportovní novinář, v roce 1991 založil měsíčník Peloton, když mu do něj svými výsledky začal příliš zasahovat jeho syn Ondřej, předal časopis kolegům.

Pavel Vršecký a syn autora knihy Ondřej Sosenka

Déle než dvacet roků se pak věnoval psaní a vydavatelské činnosti v tematických oblastech stavebnictví a architektury.

K cyklistice se knihou Celý Vrda svým způsobem vrací. O práci nad ní říká: „Obecně není vůbec jednoduché psát o žijících legendách. To potvrdí každý autor. Mám to štěstí, že Pavla Vršeckého znám skutečně dokonale a pokládám ho za svého velkého kamaráda. Sám jsem se kdysi dávno pod jeho vedením pokoušel na kole závodit, pak jsem o něm léta psal jako novinář, ještě později Vrda trénoval mého syna. Dělal jsem tu knížku s velikou radostí a doufám, že to na ní je trochu vidět.“


Knihu Celý Vrda s podtitulem Portrét legendárního trenéra Pavla Vršeckého vydalo nakladatelství Caffé Bohemia, oficiálně vychází 1. dubna. Má 216 stran, mezi osmi desítkami fotografií je řada unikátních. Cena činí 290 korun.

Jak se obvykle při těchto příležitostech říká, kniha by měla být k mání u všech dobrých knihkupců. Každopádně však v síti kamenných prodejen a zásilkové služby distributora kosmas.cz. Už v těchto dnech ji však s předstihem prodává obchod i eshop sterba-kola.cz, dále je možné knihu objednat prostřednictvím eshopu na ivelo.cz.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Potocký M.
No konečně, jsem se domníval že (jak se říká) upadne v zapomění na úkor všech těch co se dnes předvádějí na internetu. S tím že oni by to dělali lépe než ti staří - ovšem kdyby to uměli :-)
18.03.2020 21:33:22