Ve znamení pětek přišla jednička pro Vauquelina, krále Tour des Alpes Maritimes

19.02.2023 | Tomáš Nohejl, foto Sirotti

Ve znamení pětek přišla jednička pro Vauquelina, krále Tour des Alpes Maritimes

Až posledních 5 kilometrů rozhodlo 500 km a tři dny trvající 55. ročník Tour des Alpes Maritimes et du Var. V závěrečném kopci zaútočil Aurélie Paret-Peintre. Vyhrál etapu, ale Kévin Vauquelin ještě včas zareagoval a díky odstupu jen 7 vteřin uhájil žlutý trikot.

V tom kalupu si po projetí cílem ale nikdo nemohl být jistý. Na startu ztrácel Paret-Peintre (Ag2R/Citröen) totiž jen 23 vteřin. Kdyby byl býval vyrazil dřív… anebo Vauquelin (Arkea/Samsic) zaváhal o něco déle. Paret-Peintre vřeštěl radostí, těšil se z druhého triumfu kriéry po GP Marseilleisy před třemi lety. „Já jsem si to užil. Chtěl jsem dnes zkusit vyhrát a povedlo se to. Chtěl jsem skončit celkově v pěti a povedlo se to,“ smál se. Vauquelin spíš nevěřícně slavil první „GC“ kariéry. Mračil se hned jen jeden – Neilson Powless (EF Education/Easypost) si myslel na víc, skončil celkově třetí (-10). 

Potřebných 7 vteřin na Vauquelina nestačil Powless nikde nabrat, byť jeho tým pracoval po celou dobu na špici pelotonu. Ale jeho žlutý soupeř se dvěma bodyguardy se ho drželi jako klíšťata. V nejkopcovitější etapě na 132 km z Ville Franche-sur-Mer do Vence zůstal vpředu až za průsmyk Chateneuf (627 metrů) nejdéle sám Romain Grégorie (Trek/Segafredo), ale posledních 43 km se jelo ve velkém balíku. Paret-Peintre zahrozil vítězstvím už na poslední prémii, bývalý dráhař-čtyřnásobný medailista z mistrovství světa juniorů Vauquelin tu připomenul formu třetím místem. V závěru ve 4,2 km dlouhém 4,5% stoupání na Monetée de la Sinne se pokusili utrhnout nejdřív David Gaudu, pak Thibaut Pinot i Rudy Molard, všichni borci z Groupama/FDJ, leč marně. Poslední kilometr už na rovině udržel náskok Paret-Peintre a odměnu 4590 eur za celkové prvenství bere Vauquelin. Po všechny tři dny mezi top 3 etapy. Zaslouženě.

„Cítil jsem hodně tlaku, ale kluci z týmu mi pomohli, moc jim děkuju,“ říkal pak v cíli 21letý mladík původem z Normandie, teď už usídlený v Cagnois ve zdejších končinách, a teprve druhý rok se živící cyklistikou. „Nemám slov, abych řekl, co cítím. Poslední den jsem zvládl, nezpanikařil jsem a odvedl pořádně svoji práci. Powless mi nejdřív sebral vteřinu bonifikací, ale nalepil jsem se na něj a věřil si, že v dalším sprintu můžu patřit k nejlepším. Překvapuji sám sebe, hlavně když se v cíli ocitnu před takovými šampiony jako Bardet nebo Pinot.“ Teď se chystá na březnový Paříž-Nice. „Máme skvělý tým, chci mu co nejvíce pomoci a uvidím, co se mnou týdenní závod WorldTour udělá. Nemusím si z toho dělat hlavu.“


Tomáš Nohejl
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE