„Cítím, že se zlepšuji,“ upozorňuje Vingegaard. „Jsem stále lepší a lepší. Jsem na vysoké úrovni, mnohem vyšší, než jakou jsem očekával s pouhým měsícem a půl přípravy.“

Znamená to, že bude v horách útočit? Protože zatím se jen brání. „Loni jsem za dva dny nabral sedm minut. Teď sami nevíme, jak budu reagovat ve třetím týdnu. Uvidíme den po dni. Samozřejmě čím blíž budu, tím lépe. Ale loni jsem našemu plánu věřil. Fungovalo to. Věřím i letošnímu plánu.“

Před rokem byl po prvním týdnu Tour rozdíl mezi Vingegaardem a Pogačarem 17 sekund ve prospěch Dána, letos je ve vedení Pogačar a má náskok 1:15. V obou případech to však Pogačar, kdo byl aktivnější a častěji útočil a Vingegaard vyčkával na nejtěžší etapy. „Jumbo-Visma si tehdy věřilo na posledních pár etap. Nyní hrají stejnou hru. Ale musím říct, že mě to moc nezajímá. Letos si mnohem víc věřím,“ říká sebevědomý Pogačar.

20240707TDF1037-A.S.O._Charly_Lopez.jpg

„Líbí se mi, jak se závod zatím vyvíjí. Mám žlutý dres a to je dobrý pocit. Věnuji pozornost jen svému vlastnímu závodu. A pokud vše půjde normálně, měl bych mít dobré nohy i v posledních třech dnech v nadcházejícím a příštím týdnu,“ pokračuje. 

Situace je opravdu odlišná, protože Pogačar je na tom o moc lépe než loni a má také mnohem silnější tým. Dokonce silnější než je ten Vingegaardův. Přesto jsou Nizozemci velmi sebevědomí a věří, že Vingegaard dokáže Pogačar v horách porazit. „Ještě jsme nejeli v nejtěžších horách, tam se ukáže, jak na tom opravdu je, ale zatím jsme unešeni z toho, jak se mu daří,“ říká o Vingegaardovi Merijn Zeeman, ředitel týmu Visma-Lease a Bike. 

„Je také mnohem uvolněnější a daří se mu projíždět pelotonem, daří se mu ve sjezdech, je kompletně na své nejlepší úrovni a vypadá to velmi nadějně, musím říct,“ pokračuje Zeeman. „Nejvíc se těším na to, až uslyším v rádiu, že Pogačar je "distancé" (utržený, pozn. red.). To je to, co potřebujeme, musíme najet nějaký čas a snad to dokážeme.“

20240702TDF0107-A.S.O._Billy_Ceusters-2.jpg

Podle Zeemana ten pravý boj  o celkové vítězství začne od 14. etapy. „Přijdou horské etapy, pak nějaké zvlněné etapy a poslední čtyři jsou nejtěžší, co jsem kdy viděl. A zakončit Tour časovkou je taky zvláštní, až tehdy bude Tour rozhodnuta.“ Je tedy zřejmé, že plán Vismy je útočit až v závěru Tour a doufá, že se Vingegaard do té doby ještě zlepší, zatímco Pogačar se unaví. 

Vingegaard potřebuje Pogačara zlomit, stejně jako se mu to podařilo loni v časovce a v následující horské etapě. Jenže to se nyní zdá být dost vzdálené, protože Slovinec je v naprosté pohodě. S Vingegaardem sice v posledních dvou letech prohrál, ale letos se ho nebojí. „Dokonce bych si troufl říct, že jsem se v neděli na šotolině bál spíš Remca Evenepoela. Já se nebojím nikoho. Musím jen dobře zvládnout jednotlivé dny, jako se mi to dařilo doposud. Ale viděl jsem, že Visma se mě v neděli bála, respektive našeho týmu. Remco nebo kdokoli jiný mohl odjet, aniž by se Jonas pohnul. Staral se jen o mě. Ale když Primož Roglič zaostal, tak jsme přece jenom okamžitě dostali náš tým dopředu. Visma by udělala to samé, kdybych zaostal já. Taková byla dynamika. Jonas se soustředil na mě a myslím, že se trochu bál. Ale uvidíme do kopce, jak to bude probíhat.“