Vrchaři začínají na Kolem Burgosu

27.07.2020 | Marek Matějka, foto LaPresse, Sirotti

Vrchaři začínají na Kolem Burgosu

Rumunským etapákem Sibiu Tour začala odložená závodním sezóna také profesionálům, ale první střet nejlepších týmů WorldTour uvidíme až na Kolem Burgosu.

Pořadatel Kolem Burgosu nikdy nezažili takový zájem týmů a médií jako letos. O start ve Španělsku usilovalo 40 celků, včetně těch největších, ale dostalo se jen na 23. Z toho je 14 celků z kategorie WorldTour. Závod začne v úterý 28. července.

Kolem Burgosu je první větší příležitostí pro vrchaře. V Rumunsku nebyla konkurence ani zdaleka tak velká. Zatímco v Sibiu byl jeden silný tým, v Burgosu startují velké hvězdy. Především vrchaři, ale uvidíme i skvělé sprintery a klasikáře.

Trasa závodu 

Na cyklisty čeká pět etap na severu Španělska. Jedna zvlněná, dvě rovinaté a dvě horské s dojezdy na kopci. Ty budou nejspíš rozhodovat, o celkové pořadí pojedou vrchaři. Cílové stoupání Lagunas de Neila v poslední etapě je sice už tradiční, ale tentokrát se jede z jiné strany. Výjezd je velmi strmý, v několika místech se silnice zvedá o více než 13 %, maximálně o 17 % a dlouhé úseky jsou nad 11 %.     

Kormě kopců bude důležitý i vítr. V této oblasti Španělska často silně fouká a vítr může peloton nadělit na dlouhých rovinách. Hlídat si pozici v pelotonu bude možná rozhodující. "O celkové klasifikaci se obvykle rozhoduje v horských etapách, ale vítr může v ostatních etapách způsobit překvapení," říká Arthur van Dongen, sportovní ředitel Jumbo - Visma.  

1. etapa Catedral de Burgos - Mirador del Castillo (157 km)


2. etapa Castrojeriz - Villadiego (168 km)


3. etapa Sargentes de la Lora - Picón Blanco (150 km)


4. etapa Gumiel de Izán - Roa de Duero (163 km)


5. etapa Covarrubias - Lagunas de Neila (158 km)


Favorité

Určit favority je v současnosti v podstatě nemožné, protože nemáme žádný záchytný bod. Nezávodí se od března a není proto jasné, v jaké formě jednotliví jezdci jsou. Ale nejvíce se očekává od slavných vrchařů. 

Jede spousta hvězd. Například Movistar nasadí své tři lídry - Alejandra Valverdeho, Enrica Mase a Marca Solera. Ineos nominoval vítěze posledních dvou ročníků, Kolumbijce Ivána Sosu a s ním posledního vítěze Giro d´Italia Richarda Carapaze.    

Více lídrů má také Mitchelton - Scott, jedou Simon Yates, Esteban Chaves a Mikel Nieve. "Bude tu velká konkurence. Myslím, že budeme schopní jet o vítězství, ale hlavně to bude test po čtyřech a půl měsíci bez závodění. Jsem si jistý, že většina závodníků byla na soustředění ve vysokonadmořské výšce, takže očekávám vysokou úroveň. Je to dobrý testovací závod před Tour de France a Giro d´Italia," říká Matt White, sportovní ředitel austalské sestavy. 

Dost se očekává také od Mikela Landy, lídra týmu Bahrain - McLaren. Bahrajnský celek bude mimořádně silný, kromě Landy startují i Pello Bilbao a Damiano Caruso. Ale jednoznačným lídrem je Landa, který se obnovené sezóny nemůže dočkat: "Máme za sebou hodně tréninku a jsme připravení. Trpělivě jsme na tento okamžik čekali a je tady. Tak jdeme na to!"

Mezi favority patří také Remco Evenepoel, lídr Deceuninck - Quick-Step. Belgičané ale samozřejmě chtějí vyhrávat i rovinaté etapy, takže nasadí i Sama Bennetta. Ale ani on to nebude mít snadné. Postaví se mu Fernando Gaviria, Giacomo Nizzolo, Arnaud Démare, Nacer Bouhanni, Matteo trentin a další rychlíci. 


     

 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste