Vyzkoušeli jsme za vás: přilby Force Lynx a Orca

14.08.2020 | Marek Matějka, foto Libor Matějka, Jiří Bartoň a Force

Vyzkoušeli jsme za vás: přilby Force Lynx a Orca

Česká značka Force patří k významným společnostem na evropském cyklistickém trhu. V široké nabídce má také helmy, se kterými se letos dostane až na Tour de France. Modely, které závodníci týmu B&B Hotels–Vital Concept vozí, jsme vyzkoušeli.

Modely Force Lynx a Orca můžete vidět v akci na hlavách Bryana Coquarda, Arthura Vichota, Pierra Rollanda, Toma-Jelte Slagtera a dalších. Loni helmy Force vozil italský celek Neri Sottoli s Giovannim Viscontim v čele. 

Force Lynx

Model Lynx je více odvětraný a vhodný do teplého počasí. Helma má 19 větracích otvorů, ale tvar je podle moderních trendů aerodynamický, bez výrazných výčnělků. Polstrování je bohaté a zajímavým detailem je integrovaná síťka v přední části přilby spojující vycpávky. Síť brání hmyzu v průniku helmou až k hlavě.    

Model Lynx je samozřejmě vyroben technologií inmould a je velmi kvalitně zpracován, přitom cena je více než příjemná, na stránkách Force.bike je doporučená cena 1399 korun, v několika barevných kombinacích, v matných i lesklých verzích. Líbí se mi tvar přilby, na hlavě vypadá poměrně kompaktně. Na mé hlavě sedí přijemně a při jízdě jsem zapomněl, že ji na sobě mám, což je vždy pozitivní. 

Bezproblémové je také nastavení helmy. Utažení se ovládá tradičním kolečkem na zadní straně, i když se jedná o jednoduchý systém, je zcela dostatečný a během několikatýdenního testování prokázal také odolnost. 

V teple obvykle hodně trpím na přehřátí hlavy a proto vyžaduji dostatek odvětrání a Lynx s tím nemá žádný problém. Drobným nedostatkem je odvod potu z čela a hlavy, ovšem i v tomto případě záleží na tvaru hlavy, pro někoho jiného to nemusí být žádný problém.      

Velikost: S-M 55 - 59 cm, L-XL 58 - 62 cm
Hmotnost: 260 g, 276 g

Klady:

Design

Odvětrání

Zpracování 

Cena

Zápory:

Odvod potu

 

loading...

Force Orca 

Trend přileb bez otvorů, nebo s minimem větracích otvorů, přišel společně s poptávkou po co nejmenším aerodynamickém odporu. Závodníci na nejvyšší úrovni si tyto helmy oblíbili a tak nesmí chybět ani v nabídce Force. 

Protože nevlastníme aerodynamický tunel a nemáme žádné vzdělání v tomto oboru, nebudeme se do hodnocení aerodynamiky pouštět a musíme věřit, že to, co se zdá podle selského rozumu zdá se jako jasná věc, tedy že méně děr znamená menší odpor vzduchu, platí i reálně. 

Pro běžného uživatele jsou stejně důležitější jiné věci. Například fakt, že v chladném a deštivém počasí je příjemné mít hlavu chráněnou před živly. Orca navíc mezi ostatními aero helmami vypadá k světu. Tvar je v podstatě stejný jako u modelu Lynx, takže na mé hlavě sedí skvěle, stejné je zapínání, nastavení a řemínky.  

Orca samozřejmě není zcela bez otvorů, má jich celkem osm, tři vpředu a pět vzadu. Odvětrání je logicky horší než u Lynxu. Vycpávky jsou minimalistické, ale praktické a funkční. Na Force.bike je prezentována ve více barevných variantách za 1699 korun. 

Velikost: S-M 55 - 59 cm, L-XL 59 - 61 cm
Hmotnost: 243 g, 261 g   

Klady: 

Aerodynamika

Ochrana v chladném počasí

Vzhled 

Zápory:

Odvětrání

loading...


Přilby jsou na Tour de France připraveny společností KCK i v barvách trikotů, kdyby někdo z týmu B&B Hotels–Vital Concept oblékal v průběhu závodu vedoucí trikot některé soutěže.

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


pajanxc
Snad se kvuli tem preklepum nestane z RC dalsi MTBS.
14.08.2020 6:35:58

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE