Woods vyhrál královskou etapu Romandie a vede celkově

01.05.2021 | Marek Matějka, ilustrační foto Sirotti

Woods vyhrál královskou etapu Romandie a vede celkově

Kanaďan Michael Woods zvítězil v nejtěžší etapě Kolem Romandie s cílem na vrcholu stoupání Thyon 2000. Také se oblékl do žlutého dresu lídra závodu, především kvůli padu Gerainta Thomase 30 metrů před cílem etapy.

Zcela neuvěřitelný závěr měla mimořádně těžká 4. etapa Kolem Romandie. Největší favorit závodu Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) si jel pro žlutý trikot na vrcholu 21 kilometrů dlouhého stoupání Thyon 2000, v závěru se pokusil zareagovat na zrychlení Michaela Woodse (ISN), ale 30 metrů před cílem mu vyklouzla pravá páka z ruky a okamžitě spadl. Velšan se ze země zvedal velmi dlouho, mezitím si pro vítězství dojel Michael Woods a druhou příčku získal Ben O´Connor (AG2R Citroen). Thomas se do cíle dostal na třetím místě se ztrátou 21 sekund. 

Thomas nereagoval dostatečně rychle, i když mu šlo především o celkové pořadí. V horském dojezdu samozřejmě neplatí pravidlo posledních třech kilometrů, které v rovinatých etapách zaručuje smolařům získat stejný čas jako vítěz. Lídr Ineos Grenadiers nyní ztrácí 11 sekund na Woodse a má náskok 10 sekund před O´Connorem a 22 sekund před Marcem Solerem (Movistar). Vzhledem k nedělní individuální časovce je stále favoritem na celkové vítězství, ale jedna malá chyba zkomplikovala celou týdenní práci britského týmu. 

Mlha, déšť a zmatky

Jenže celá královská etapa s 4300 metrů převýšení byla výjimečně zamotaná a zvláštní. A mohlo za to počasí, rozhodčí a také časomíra. Do dlouhého úniku vyrazil Josef Černý (Deceuninck - Quick-Step) a společně s ním také Mads Wurtz Schmidt (ISN), Magnus Cort (EF Nippo), Kobe Goossens (Lotto Soudal), Matthew Holmes (Lotto Soudal), Simone Petilli (Intermarché - Wanty - Gobert) a Simon Pellaud (Švýcarsko). 

V zimě a dešti bylo celkem rozumné zahřát se šlapáním v úniku, ale věci se začaly zamotávat ve výjezdu na předposlední vrchařskou prémii Suen. Skupina se dělila a první závodníci měli náskok 3:45 před pelotonem, který vedl tým Movistar pro Marca Solera. Kvůli mlze rozhodčí nařídili první tři kilometry sjezdu neutralizovat. Jenže čelní skupina vlastně vůbec nezpomalila, pouze hlavní pole bylo omezeno a pod cílovým výjezdem na Thyon 2000 byl rozdíl mezi čelní skupinou a pelotonem 5:40. 

Na začátku stoupání Thyon 2000 odpadl Josef Černý a zaútočil Magnus Cort. S dánským klasikářem se udržel jen Petilli. Peloton stále jel podle ne moc vysokého tempa týmu Movistar a ambiciózní Ineos Grenadiers čekal na později. Když se Rohan Dennis a jeho týmoví kolegové ocitli na čele, začal se náskok uprchlíků rychle snižovat. 


Woods útočí

Cort utrhl i Petilliho, ale rychle mu docházely síly. 6,5 kilometru před cílem zaútočil z hlavní skupiny lídr závodu Marc Soler. Zareagoval Michael Woods, naopak Dennis a celý Ineos pokračovali ve stálém tempu a brzy Solera a Woodse dostihli. Woods to zkusil sám a dostal se do čela závodu. Za ním zaútočil Geraint Thomas a zbavil se všech svých vážných soupeřů pro celkové pořadí. 2,5 kilometru před cílem dojel Woodse a stále udržoval vysoké tempo, zatímco Woods se držel v háku. S malým odstupem jel osamoceně O´Connor, s další ztrátou několika sekund jela skupina okolo Marca Solera.

Woods s útokem počkal až na cílovou rovinku, Thomas se pokusil odpovědět, ale spadl. Otřesený Velšan pustil před sebe O´Connora, ztratil 21 sekund a získal jen 4 bonifikační sekundy. Soler v závěru bojoval sám se sebou a do cíle se dostal se ztrátou 53 sekund. V celkovém pořadí proto vede Woods o 11 sekund před Thomasem a 21 sekund před O´Connorem. Soler se propadl na čtvrté místo se ztrátou 33 sekund. Richie Porte (Ineos Grenadiers) ztrácí 36 sekund, ale stále má šanci na konečné pódium, protože jezdci Ineosu jsou v časovce favority. 


 

    

 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste