Z Brugg do Oudenaarde přes 19 kopců. Trať Kolem Flander nahání strach

30.03.2023 | Marek Matějka, foto Kristof Ramon/Red Bull

Z Brugg do Oudenaarde přes 19 kopců. Trať Kolem Flander nahání strach

Celkem 273,4 km, 19 krátkých stoupání, takzvaných hellingů a dalších 6 dlážděných úseků budou muset zdolat účastníci 107. ročníku Kolem Flander. Pravděpodobně nejtěžší klasika světa pravidelně mění trasu, ale letošní ročník se bude rozhodovat na stejných místech, jako loni.

Po šesti letech se pořadatelé rozhodli přestěhovat start Ronde van Vlaanderen z Antverp do Brugg, krásného historického města, centra regionu Západní Flandry. Z Brugg peloton vyrazí převážně na jih a po 109 kilometrech poprvé najede na kostky v úseku Huisepontweg. První oficiální stoupání Korte Ast je o 5 kilometrů, ale v těchto chvílích se o závodě ještě rozhodovat nebude.

Až po 136 kilometrech vzroste v balíku nervozita, protože se poprvé projíždí helling Oude Kwaremont. Ten se pojede hned třikrát. Za Kwaremontem jde rychle za sebou slavné hellingy a rovinaté dlážděné úseky Kortekeer, Eikenberg, Holleweg, Wolvenberg, Karel Martelstraat, Jagerij, Molenberg, Marlboroughstraat, Berendries a Valkenberg. Odtud do cíle zbývá 90 kilometrů, cyklisté budou mít za sebou více než 180 kilometrů a zvládnout všechny výjezdy a kostky bez zbytečných ztrát energie, pádů a technických problémů bude důležité, i když se nejspíš ještě útočit nebude.

Sestřih Kolem Flander 2022:

Další helling Berg ten Houte je hodně úzký a nebezpečný, je potřeba se držet v popředí pelotonu, leží 75 kilometrů před cílem a zde už by se mohlo něco začít dít, protože jen o 5 kilometrů dál je výjezd Kanarieberg a poté už se podruhé najede na Oude Kwaremont a poprvé na strmý Paterberg. Už na Kwaremontu loni poprvé zaútočil Tadej Pogačar, zničil Kaspera Asgreena, který se ho pokoušel následovat a zaskočil Mathieu van der Poela. Nizozemec se musel dotahovat a stálo ho to dost sil. 

Druhý průjezd Kwaremontem a první průjezd Paterbergem by měl Pogačar využít i letos, bude se snažit vytvořit co nejtěžší závod, jedině tak má šanci porazit van der Poela a Wouta van Aerta. Navíc se jedná o asi nejtěžší část celého závodu, protože 6 kilometrů za Paterbergem se najede na slavný Koppenberg, nejtěžší helling závodu. Zde musí být na dobré pozici a připravený útočit.

Za Koppenbergem už se nemusí na nic čekat, protože jdou rychle za sebou Mariaborrestraat, Steenbeekdries a Taaienberg. Poté Kruisberg a závodníci se začnou vracet směrem k Oude Kwaremont a Paterbergu. To jsou poslední dva hellingy na trati. Z Kwaremontu je to 16,7 kilometru do cíle a z Paterbergu 13,3 kilometru. Následuje krátký sjezd a dlouhá rovina do cíle, často proti silnému větru. Kdyby se Pogačarovi podařilo utrhnout všechny soupeře, neměl by to v tomto úseku vůbec snadné, ale je to nejspíš jeho jediná možnost Flandry vyhrát, protože ve spurtu na Van der Poela a Van Aerta nejspíš stačit nebude. 

I když ani to není jisté, spurtovat po 200 kilometrech, nebo více než 270 kilometrech je pořádný rozdíl. Vždyť Van der Poela dokázal po náročném závodě porazit Asgreen a ten není zrovna nejrychlejším mužem v pelotonu. Loni si Slovinec na Nizozemce věřil i do spurtu, ale nedal si pozor na skupinu pronásledovatelů a přišel nejenom o vítězství, ale také o skoro jisté pódium. To už nedopustí.

Před startem Kolem Flander přineseme také výčet favoritů a jejich potenciální taktiku v průběhu 107. ročníku Vlaanderens Mooiste“. 


 

 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE