Začíná přípravné období

19.11.2021 | Karel Kopr

Začíná přípravné období

Přípravné období je jediné období, kde se vytváří základ budoucích výkonů. Rozvíjí se v něm předpoklady pro další výkonnostní růst jedince.

Podceněním významu, či nadměrným krácením tohoto období dochází ke stagnaci výkonnosti, neboť úkol zvyšování trénovanosti nelze provádět v žádném jiném období. V průběhu přípravného období se obsah mezocyklů postupně mění a to podle jeho délky i výkonnostní úrovně. Jeho první část tzv. Přípravné období 1 (PO1) má povahu spíše všeobecného zaměření se značnou částí kondiční přípravy. Druhá část Přípravné období 2 (PO2) má charakter již speciálního zaměření. Hranice mezi nimi však nejsou nijak ostré. Přechod od PO1 k PO2 se děje postupně a plynule.

Přípravné období se značně liší podle doby, kdy nám začíná sezóna, ale i podle věku, daných možností a výkonnostní úrovně jednotlivce. Jelikož nám přípravným obdobím vlastně začíná nová sezóna (je to předěl mezi přechodným obdobím a hlavním – závodním obdobím), je dobré začít zjištěním aktuálního zdravotního stavu, stupně výkonnosti a návyků. Když jsme zdiagnostikováni, musíme si umět s trenérem popovídat o posouzení těchto výsledků,  zhodnotit vlastní možnosti a co nejefektivněji naplánovat program na celou nadcházející sezónu. Znamená to nejen udělat plán na nejbližší období, ale mít již rámcovou představu o tom, kam budeme směřovat formu a které závody vidíme jako prioritní. Právě z těchto skutečností se pak bude skládat výběr jednotlivých cvičení, stejně jako jejich objem i intenzita. Zatímco u dětí můžeme na objemový trénink na kole zapomenout, u amatérů bych se přikláněl k variantě, že by cyklistika měla představovat i v PO1 40% z celkové zátěže. Ať již jsme mladí či staří, amatéři či profesionálové, důležité je, aby nás trénink bavil a přinášel nám patřičné ovoce v podobě zlepšení všech parametrů. Právě proto dbejte, aby byl trénink pestrý a rozmanitý, kombinujte podle potřeby různé tréninkové prostředky. Je to jistě lepší než sice striktně, ale s odporem, plnit požadovaný objem na cyklistickém trenažéru.

V počátečních mezocyklech přípravného období se výběrově snažíme ovlivňovat všechny složky trénovanosti odděleně. Cílem je posunout jejich stropy. Jde o celkové zvýšení všech funkčních možností organismu (dýchání, oběhový systém…). Jak již bylo zmíněno výše: „ Cyklistika, ano, ale nepřehánět“. Přizpůsobujte trénink počasí a nebojte se častých změn. První část PO1 je zaměřená především na obecnou kondici a zároveň na rehabilitaci celého těla. Posílení jinak zanedbávaných svalových skupin z důvodu jednostranného zatížení. Ovšem nesmíme zapomenout na rozvoj techniky, taktiky, rychlosti, síly a vytrvalosti. Zakládá se zde a posiluje fond pohybových a sportovních dovedností. V taktické přípravě se zdokonaluje intelektuální základ (teorie jízdy na kole a pravidla). Psychologická příprava pak plní úkoly dlouhodobé ( rozvoj celkové odolnosti, morální a volní výchova ). Zatímco podíl kondiční přípravy v tréninku vrcholí právě v PO1. V PO2 postupně přecházíme ke své specializaci. Zde je hlavním cílem harmonizace všech komponentů výkonu v jediný celek s postupným dosažením sportovní formy, právě na konci celého přípravného období. Více o PO2 si řekneme v dalším článku. Nyní se opět vrátíme k praktickým radám v PO1.

Cílem PO1 je obecná kondice a vylepšení zdravotního stavu. Rozvoj skutečně všech pohybových aktivit se zaměřením na posílení ochablého svalstva. V listopadu, kdy máme ještě občas čas a možnost jízdy na kole, bychom se měli zaměřit na obratnost a postřeh. S postupným zhoršováním počasí tuto činnost přesouváme do tělocvičny, případně na zimní cyklistickou dráhu. V tělocvičně je nám výborným pomocníkem vlastní fantazie zúčastněných sportovců. Výborný prostředek na rozvoj rychlosti, obratnosti a koordinace je tzv. opičí dráha, kde se překážky a úkoly neustále mění. Kdo nemá možnost tělocvičny, je možné si takovouto dráhu udělat například v lese či parku. Mimo tohoto specifického tréninku na rychlost, obratnost a koordinaci je právě nyní nutné trénovat a zlepšovat vaše silové schopnosti. Doporučoval bych alespoň 2× týdně navštívit posilovnu, kde budeme se zkušeným trenérem rozvíjet vlastní maximální sílu a později i silovou vytrvalost. Význam trenéra v posilovně určitě nepodceňujte, neboť zde hrozí špatným prováděním cviků, nejen zdravotní riziko, ale i možnost, že z nás na jaře nebude dobře připravený cyklista, ale pouze špatný kulturista. Neopomínejte ani poslední složku tréninku, tedy vytrvalost. Mimo kola je tu řada vhodných doplňkových sportů. Například plavání vám velmi pomůže v rozvoji dýchání, ale máme celou škálu dalších možností (běh, běžky, brusle). Ať už budete provádět cokoli měli byste vědět proč to děláte a co tím rozvíjíte. Kondice sice bolí, ale pokud vás baví a děláme vše správně, uvidíte, že se výsledek dostaví. Hodně štěstí při jejím budování.


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste