Zana uhájil prvenství na SAZKA Tour, Johannessen opět získal etapový vavřín

08.08.2021 | TZ Sazka Tour, foto Jan Brychta

Zana uhájil prvenství na SAZKA Tour, Johannessen opět získal etapový vavřín

Italský mladík Filippo Zana ze stáje Bardiani-CSF-Fiazane uhájil v poslední etapě závodu SAZKA Tour žlutý trikot pro nejlepšího jezdce závodu. Etapu dlouhou necelých 175 kilometrů ze Šumperku do Šternberku vyhrál Nor Tobias Halland Johannessen ze stáje UNO-X Pro Cycling Team před Zanou a třetí byl k radosti českých příznivců Adam Ťoupalík z Elkov Kasper. Nejlepší z domácích jezdců v celkovém pořadí skončil Jan Hirt (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) na sedmém místě.

Na peloton čekalo celkem osm vrchařských prémií. Začalo to známými jesenickými kopci jako Červenohorské sedlo, Vidly, Lyra nebo Hvězda a na závěr absolvovali závodníci čtyři bodované prémie na Ecce Homo v cílovém Šternberku.
Po první vrchařské prémii na Bratrušovském kopci se od hlavního pole oddělila pětice ve složení Novozélanďan Jack Bauer, Daniel Turek, Nizozemec Jen van den Dool, Srb Veljko Stojnič a Polák Pawel Cieslik na kterou se ještě dotáhl Belgičan Jan Bakelants. Šestice v úniku si držela téměř stejný náskok dvě a půl minuty a ten se začal snižovat až s blížícími se cílovými okruhy u Šternberku.

S prvním průjezdem byl také únik zlikvidován a na čelo se dostala skupina 40 závodníků, kde byli všichni nejlepší z pořadí. Svoji sílu v závěru ukázal Elkov Kasper, když Adam Ťoupalík obsadil třetí místo a Jakub Otruba, Michael Kukrle a Jan Bárta skončili na šestém až osmém místě. Zana završil úspěšnou misi po českých silnicích, když před dvěma měsíci kraloval i na Závodu míru U23.
V nájezdu do posledního kola zaútočil Kukrle, ale jeho malý náskok soupeři zlikvidovali. V ten moment nastoupila v cíli nejlepší dvojice, získala k dobru několik metrů a ty uhájila až do cílové pásky a zopakovala si tak pořadí ze sobotní etapy na Dlouhé stráně.


„Cestou do Šternberku dost foukalo, balík byl nervózní, tak se náskok rychle tenčil. V prvním sjezdu do Šternberku jsme najeli dopředu a snažili se do nejvíce pošetřit síly. Bylo nás dost, a tak jsme nastupovali. První to zkusil Honza Bárta a při průjezdu do posledního kola zaútočil Michael Kukrle, který zde již etapu v roce 2018 vyhrál, a rychle si získal náskok 15 vteřin. Nakonec to ale sjeli ti dva nejlepší a nikdo jim nestačil. Mě to kluci skvěle rozjeli do závěru a bylo z toho stejně jako loni třetí místo,“ shrnul závěr čtvrté etapy SAZKA Tour třetí Adam Ťoupalík. 

Přestože v celkovém pořadí skončil z českých jezdců nejvýše, žádné nadšení z Jana Hirta nevyzařovalo. "Rozhodně jsem na závod nepřijel s tím, že chci být nejlepším Čechem. Závod je to moc hezký, jen to chtělo, abych měl lepší formu. Umístění sice není tak špatné, ale ani takové, s nímž bych se moc chlubil," řekl Hirt.

Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste